30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Cyklouni předjíždějící na přejezdu  (Přečteno 7380 krát)

blacklight

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Cyklouni předjíždějící na přejezdu
« kdy: 11 Května 2014, 00:05:47 »

Zdravím...
toto je spíš můj dotaz na potenciální přestupek a viníka, protože jsem při brouzdání na internetu nenašel jasný výklad zákona.

Situace z dneška:
Přijedu autem k vlakovému přejezdu se spuštěnými závorami, přede mnou stojí 4 auta a po chvíli dojedou zezadu dva cyklisté a zastaví za mnou. Do zvednutí závor cyklisté čekají vedle sebe za úrovní mého auta. Po zvednutí závor se auta začnou rozjíždět a cyklista mě nutně musí předjet zprava... má tam asi 40cm, takže se během manévru několikrát skoro dotýká auta. Přejezd je starý a uprostřed to není rovné a vyplatí se jej přejet víc vpravo, takže zrychluji ať cyklistovi odjedu, dostanu se před něj a mírně uhýbám doprava, kde přejezd není tak rozbitý. Auta přede mnou to projíždí taky pomalu, takže mě cyklista hned dojíždí, a během manévru se navíc rukou odráží od mojeho auta. 

Přiznám se že v ten moment jsem povyjel ještě o 10cm doprava abych ho donutil zastavit, dokud nejedeme moc rychle. Tím jsem ho donutil zastavit ať se mi tam neplete. Auto neutrpělo, cyklista taky ne. Ale co kdyby se něco stalo?
Hledal jsem k tomu nějaké informace, ale to nač se ptám já jsem nenašel. Navíc to není první takový případ.

Co vím, tak cyklista může "objet" kolonu stojících vozidel zprava, je-li tam dostatek místa, ale musí dát zvýšené opatrnosti.
Je fronta před přejezdem to, co může cyklista předjet?
Je fronta vozidel, které se rozjíždějí to, co může cyklista předjet? (je tam podmínka slovo stojící?)
Co přesně znamená dostatek místa?

Dál vím, že je zakázáno předjíždění na přejezdu, v křižovatce a v těsné blízkosti.
Může cyklista tedy objet auta zprava i při čekání na křižovatce nebo ve frontě u přejezdu?

Je nějaká možnost, jak se proti tomu bránit v mezích zákona?
Co když takového cyklouna (byť nevědomě) vytlačím z cesty a on se rozseká? Musím snad podle zákona tušit kdy mě chce jaký debil předjet zprava?
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Cyklouni předjíždějící na přejezdu
« Odpověď #1 kdy: 11 Května 2014, 08:39:17 »

Podle mě to takto cyklista projet může, protože § 57 odst. 4 zákona o silničním provozu říká: „Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.“

Může je tedy objíždět, i když se fronta vozidel rozjíždí, protože tam je splněna ta podmínka "pohybují se pomalu". Tento stav se samozřejmě v určité rychlosti plynule změní v předjíždění cyklisty auty  :)

Dostatkem místa se bude rozumět taková situace, kdy může cyklista bezpečně projet, aniž by ohrožoval sebe nebo auta (tzn. nemělo by rozhodně docházet k nějakému fyzickému kontaktu a měla by tam být dostatečná rezerva).

Předjíždění je zakázáno na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním (a platí to i pro cyklistu), ale zde cyklista nepředjíždí, ale objíždí (tzn. jet vlevo - předjíždět - před přejezdem nemůže, ale jet vpravo - objíždět - před přejezdem může).

Bránit se tomu v mezích zákona nelze, jedině tam prostě nechat takovou mezeru, aby se do ní nevešel a neměl tedy "dostatek místa"  :) (to by ale bylo potřeba udělat předem, ne ho nějak vytlačovat ze silnice apod. ve chvíli, kdy už je vedle auta).

Při tom vytlačení to vždycky bude otázka konkrétních okolností a dokazování, to se nedá obecně říct.
IP zaznamenána

honza16

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Cyklouni předjíždějící na přejezdu
« Odpověď #2 kdy: 12 Května 2014, 21:12:47 »

Zákon č. 361/2000 Sb. § 28 odst. 2) "Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst. 2, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu." - dle výše uvedeného nesmí cyklista před žel. přejezdem "podjíždět".
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Cyklouni předjíždějící na přejezdu
« Odpověď #3 kdy: 13 Května 2014, 10:10:09 »

Zákon č. 361/2000 Sb. § 28 odst. 2) "Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst. 2, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu." - dle výše uvedeného nesmí cyklista před žel. přejezdem "podjíždět".
To se na cyklisty nevztahuje, cyklista není "vozidlo".
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Cyklouni předjíždějící na přejezdu
« Odpověď #4 kdy: 13 Května 2014, 13:37:43 »

§ 2 Vymezení základních pojmů:
Citace
f) vozidlo je motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj,
g) motorové vozidlo je nekolejové vozidlo poháněné vlastní pohonnou jednotkou a trolejbus,
h) nemotorové vozidlo je vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly, například jízdní kolo, ruční vozík nebo potahové vozidlo,
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Cyklouni předjíždějící na přejezdu
« Odpověď #5 kdy: 13 Května 2014, 15:10:41 »

OK, byl jsem líný to hledat  :)

Každopádně silně pochybuji, že při koncipování § 28 odst. 2 zákonodárce myslel na cyklisty. Já bych v tomto případě upřednostnil § 57 odst. 4, který výslovně upravuje objíždění ze strany cyklistů. Neexistuje logický důvod, proč by cyklista mohl stojící auta všude objíždět, jen před přejezdem ne. Na tohle ale asi žádná judikatura nikdy nebude, takže je zbytečné to řešit  ;)
IP zaznamenána

honza16

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Cyklouni předjíždějící na přejezdu
« Odpověď #6 kdy: 13 Května 2014, 19:05:48 »

Myslím, že zákonodárce při tvorbě uvedeného §28, odst. 2 prioritně myslel na jednostopá vozidla (motocykly a kola), protože u dvoustopých vozidel tak nějak automaticky zůstává  pořadí vozidel zachováno  ;D
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Cyklouni předjíždějící na přejezdu
« Odpověď #7 kdy: 14 Května 2014, 07:27:35 »

Kdyby myslel na konkrétní vozidla, tak by je nepochybně konkrétně uvedl. Zase ty poslance nepřeceňujte  ;)
IP zaznamenána