30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Změna provozovatele  (Přečteno 6215 krát)

Hroch

 • Příspěvků: 18
  • Zobrazit profil
Změna provozovatele
« kdy: 28 Duben 2014, 17:16:01 »

Pro začátek musím všechny upozornit že se jedná o šedou teorii.

 • Změna provozovatele musí být oznámena do 10 dnů
 • Musí se změna hlásit i pokud ve lhůtě 10ti dnů dojde k návratu do původního stavu? Např od 5.6.2014 se místo Vomáčky stane provozovatelem Novák (podloženo smlouvou) ale od 10.6.2014 se jím opět stane Vomáčka.
 • Pokud se taková změna hlásit nemusí, stačí taková smlouva k vymanění se ze správního deliktu (v předmětnou dobou jsem nebyl provozovatelem, tudíž jsme nemohl spáchat SPRDEL)
 • Pokud je výše zmíněné aplikovatelné: Je možné použít teoretickou možnost převodu vozidla jako důkazní nouzi pro účely SPRDEL, stejným způsobem jako je nenabonzovaný řidič důkazní nouzí pro Přestupek? (už vás slyším křičet že mě chytá fantas)
IP zaznamenána

garlic

 • Příspěvků: 20
  • Zobrazit profil
Re:Změna provozovatele
« Odpověď #1 kdy: 28 Duben 2014, 20:43:05 »

Myslím, že se taková změna hlásit musí - zákon stanovuje povinnost hlásit změnu do deseti dnů. To znamená, že pokud zde byly 2 změny (tedy změna z A na B a změna z B na A), tak bude nutno tyto změny ohlásit.

To ale není podstatné, jelikož možnost liberace ze SPRDELE zákon nespojuje se změnou provozovatele, ale právě s podáním žádosti o zápis změny.

Otázka by byla např. pokud by se jednalo o neplatnou smlouvu, odstoupení od smlouvy atp.
Tam by možná mohla být cesta i přes ten požadavek jak jsem psal výše. Tedy zprostit se takovou to smlouvou, s užití analogie § 125f odst. 5 písm. b).
« Poslední změna: 28 Duben 2014, 22:05:04 od garlic »
IP zaznamenána

jkraus222

 • Příspěvků: 986
  • Zobrazit profil
  • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Změna provozovatele
« Odpověď #2 kdy: 29 Duben 2014, 08:18:28 »

V praxi se běžně stává, že původní majitel auto odhlásí, ale nový ho na sebe nepřihlásí a pokuty pak chodí původnímu majiteli. V tom případě se to prokazuje kupní smlouvou. Toto je ale jiný případ, protože tady žádná odhláška neexistuje. Nemyslím si, že by soudy posvětily takovou evidentní ojebávku a de facto tak zrušily možnost trestat provozovatele  :)
IP zaznamenána

Hroch

 • Příspěvků: 18
  • Zobrazit profil
Re:Změna provozovatele
« Odpověď #3 kdy: 29 Duben 2014, 12:28:07 »

...
To ale není podstatné, jelikož možnost liberace ze SPRDELE zákon nespojuje se změnou provozovatele, ale právě s podáním žádosti o zápis změny.
...
Můj záměr nebylo využít liberaci, ale poukázat na to jsem nebyl (nebo nemusel být) provozovatelem. Je jasně stanoveno že se člověk mlže způsobit SPRDELe jako provozovatel, tudíž pokud nejsem provozovatelem, vůbec se nejedná o SPRDEL.

Jako další varianta se tedy jeví požádat úřad o změnu provozovatele a nechat si na to vystavit potvrzení. Následně nenechat dojít přepis do konce. Podle zákone jsem od té chvíle "imunn" vůči SPRDEL, protože není určeno jestli se musí jednat o přepis předmětného vozidla (možná to vyplývá z jiných zákonů?) a ani jak dlouho po žádosti o převod došlo k domnělému SPRDEL.
Nevýhodou této metody je že do ní člověk musí investovat čas na pochůzku na úřad a na také peníze, bez kterých si myslím že by nezačali převádět.
IP zaznamenána