30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Recidivní přestupky - lhůta  (Přečteno 6879 krát)

Majkii

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Recidivní přestupky - lhůta
« kdy: 11 Dubna 2014, 18:28:49 »

Zdravím, kolegu dneska ráno chytli na I/37 u Opatovic (to je ten čtyřpruh dálničního typu, na kterým se už tři roky slibuje, že tam bude alespoň 110) při 132 km/h (na devadesátce). I přes moje opakované rady jim s úsměvem zaplatil. Trochu jsem ho možná vyděsil tím, že má teď žlutou kartu (i když mu to prý říkal i policajt) a do čistírny o to blíž.

Říkal jsem mu, že kdyby ho náhodou do roka chytli znovu, tak se čistírně může vyhnout tím, že bude (alespoň) oddalovat rozhodnutí o dalším přestupku skrze správní řízení. Ale nejsem si úplně jistý, jestli to chápu správně a jestli jsem ho nemystifikoval. Platí tedy i u těchto recidivních přestupků, u kterých je v zákoně napsáno, že spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích, že tato lhůta 12 měsíců není podmíněna spácháním, ale pravomocným vydáním rozhodnutí?
IP zaznamenána

mistrx

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Recidivní přestupky - lhůta
« Odpověď #1 kdy: 11 Dubna 2014, 18:59:20 »

Ahoj,

Ano říkáš to správně, tedy až udělá tento přestupek podruhé tak šup s ním do správního, ale udržet ho až do uplynutí prekluze není sranda, chce to pak se poradit s někým kdo v tom umí chodit na straně úřadů.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Recidivní přestupky - lhůta
« Odpověď #2 kdy: 11 Dubna 2014, 20:20:10 »

Je podmíněna spácháním, právě tak to záměrně napsali. Dosáhnout prekluze je samozřejmě možnost, ale samo zdržování "12 po sobě jdoucích měsíců" od prvního překročení v tomto případě nemá význam.
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Recidivní přestupky - lhůta
« Odpověď #3 kdy: 11 Dubna 2014, 20:34:45 »

Podle mého názoru se bude počítat lhůta do pravomocného rozhodnutí, nikoli pouze do spáchání přestupku.

Stějně to funguje s body - pokud mám např. na kontě 3 body zapsané 4. 4. 2013 a 1. 4. 2014 spáchám přestupek, pošlu to do správního, tak 4. 4. 2014 mně budou body odečteny nezávisle na tom, jak dopadne správní řízení.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Recidivní přestupky - lhůta
« Odpověď #4 kdy: 11 Dubna 2014, 20:39:24 »

Ano, u bodů by to tak bylo, ale tam je text zákona přece jiný, srovnejte si to.
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Recidivní přestupky - lhůta
« Odpověď #5 kdy: 11 Dubna 2014, 20:51:16 »

"pokud je uveden zákaz činnosti s dovětkem "spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích", znamená to, že správní orgán zákaz činnosti musí uložit v případě, že přestupce již spáchal stejný přestupek v období předchozích 12 měsíců a o tomto bylo již pravomocně rozhodnuto" zdroj: http://www.12bodu.cz/bodove-prestupky.php

Asi máte pravdu a rozhodující je datum spáchání, nikoli datum rozhodnutí. Takže jedným řešením je v takovém případě prekluze druhého přestupku.
IP zaznamenána

Majkii

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Recidivní přestupky - lhůta
« Odpověď #6 kdy: 12 Dubna 2014, 00:17:13 »

No já jsem mu právě v dobré víře poradil, že bude stačit, když bude oddalovat pouze rozhodnutí o případném druhém přestupku za dobu od 12 měsíců od rozhodnutí (tj. v tomto případě i spáchání) o prvním přestupku a ani by nemuselo dojít k prekluzi, ale podle vašich komentářů vidím, že jsem se asi mýlil...

U bodů to je právě určitě tak, že rozhodující je datum pravomocného rozhodnutí, důležité je to především ve vztahu ke smazání 4 bodů po roce bez problémů. Aneb rozhodnutí o trestu bude potvrzeno NSS třeba 3 roky po spáchání, mezitím ale byly odečteny 4 body za to, že jsem byl hodný, ale to by se teď zase rušilo a 4 body přičítaly? To mi přijde hodně přitažené za vlasy.

Ale v mnou popisovaném případě si opravdu nejsem jistý. Tady je napsáno výslovně o spáchání. A ty pravidla a případné tresty jsou tady poněkud jednodušší a ne tak komplikované.

No hlavně že máme tu právní jistotu a přehledné a jasně vyložitelné zákony...
« Poslední změna: 12 Dubna 2014, 00:22:27 od Majkii »
IP zaznamenána