30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odnímatelná koule  (Přečteno 9593 krát)

ygaptb

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Odnímatelná koule
« kdy: 07 Března 2014, 12:00:49 »

Zdravím zde přítomné,
vybavuji si, že kdysi bývala povinnost nemít kouli, pokud je odnímatelná. Pamatuji si to proto, že jsem byl jednoho dne (už je to tak dekáda) viníkem nehody a naboural zezadu stojící auto, co mělo kouli, takže mi to udělalo větší defekt. Policajti majiteli toho vozu tehdy dali flastr litr právě za kouli s odůvodněním, že ji mít nemá, pokud je odnímatelná, přestože viníkem jsem byl já.

Ptám se: platí to ještě?

Proč se ptám: protože teď jsem v opačné pozici, byť je všechno značně jednodušší. Mám kouli, stejně jako každý pořád přidělanou, a přijelo ke mě zezadu jiné auto, když jsem stál na křižovatce, a rozbilo si nárazník a mně poničilo zadní část vozu. Sepsali jsme papír se všemi údaji (pachové jsme na místo nevolali) a uvedli na něj a podepsali, že jsme se dohodli, že viníkem je ten, co to neubrzil (napsáno jinak, ale to je nepodstatné, je to z toho patrné) a rozešli se. Já teď budu řešit s pojišťovnou viníka opravu toho zadku (je to sice kosmetika, ale pár tisíc to dá, to se mi samozřejmě platit nechce) a jde mi o to, jestli by nemohla pojišťovna jako taková nebo kdokoli jiný následně řešit, že jsem měl kouli a tudíž tohle a tamto... (přitom je vlastně téměř jisté, že kdybych tu kouli neměl, škoda na mém autě by byla vyšší a pojišťovna viníka by zaplatila víc, ta koule toho odfiltruje docela dost).

Díky moc.

Edit: Tak jsem to zjistil od svýho servisáka, že odnímatelnou kouli bych vozit neměl. Nicméně jak jsem zjistil, mechanizmus odemykání je tak zatuhlej, že je už neodnímatelná ;-).
« Poslední změna: 07 Března 2014, 15:21:00 od ygaptb »
IP zaznamenána

Vincent

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Odnímatelná koule
« Odpověď #1 kdy: 08 Března 2014, 20:48:17 »

To jestli ji máš nebo nemáš nasazenou na tom nic nemění, vinik je stejný, pojištovna platí stejně. Kdyby u toho byli policajti tak by ti mohly dat za to pokutu, ale viník a placení pojiťovny to nezmění.
IP zaznamenána

ygaptb

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Odnímatelná koule
« Odpověď #2 kdy: 10 Března 2014, 18:27:36 »

Díky, to jsem si myslel taky.
Teď už zbývá jen počkat, co na to pojišťovna, likvidátor už si dělal fotečky a zkoumal, co se dalo.
IP zaznamenána

S.M-A-RT

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Odnímatelná koule
« Odpověď #3 kdy: 24 Dubna 2014, 14:06:14 »

S tou koulí je to všelijaké. Stejně to ale vždy ztroskotá na tom, že koule měla být sundána pokud není pevně spojena, ovšem to je chybná formulace. I šroub nebo čep je pevný spoj a tedy by koule být sundána nemusela. A běžně sebou klíče nebo vyrážečku čepů nevozím. Samozřejmě to neplatí pro koule kde je mechanismus povolovací či jinak sundavací a zastamdací.

Citace
Citace vyhlášky 341/2002 Sb.
„29. Spojovací zařízení třídy A50-X namontované na vozidle nesmí zakrývat místo pro zadní registrační tabulku nebo zhoršovat čitelnost zadní registrační tabulky. Jestliže tomu tak není, musí být část se spojovací koulí odmontovatelná bez použití nářadí případně s nářadím umístěným povinně ve vozidle. Vozidlo vybavené tažným zařízením schváleným s odnímatelnou spojovací koulí bez použití nářadí, musí mít tuto kouli odejmutou, pokud není využívána ke spojení s přípojným vozidlem nebo s jiným zařízením."
Z výše uvedené citace vyplývá, že tažní zařízení, která potřebují k demontáži koule, nářadí a nezakrývají výhled na registrační značku se NEMUSÍ sundávat. V praxi lze používat i tažná zařízení pevná (svařená).
http://www.privesy-vyfuky.xf.cz/privesy_soubory/taznainfo.htm
IP zaznamenána