30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál  (Přečteno 7429 krát)

ambra21

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil

Zdravím všechny, chtěla bych Vás touto cestou poprosit o radu, vzhledem k tomu, že došlo ke změnám v přepisech vozidel. V létě 2016 jsem prodala automobil cizinci, přičemž jsme se dohodli, že přepis provedeme jen co dostane rodné číslo, poté jsem mu předala velký i malý TP, sepsali jsme dohodu, že do určitého data provede přepis na základě plné moci, kterou jsem mu k tomuto účelu dala. V dohodě je uveden termín do kdy je nutno automobil přepsat a také, pokud tak neučiní, kupní smlouva je neplatná, tudíž musí automobil vrátit a bude mu vyplacena zpět kupní cena mínus případné moje náklady, apod. Jak jsem mohla čekat, nestalo se nic. Jen si uzavřel povinné ručení. Od podzimu ho naháním a poslední zpráva od něj byla, že auto prodal a že je přepsané. No, není. Auto, dle kupní smlouvy, která se ke mě dostala, prodal nějakému ukrajinci s bydlištěm na Ukrajině, což by byla ta lepší varianta, kdyby i navždy odjelo na Ukrajinu. Jenže za leden přišla pokuta za rychlost - na tu jsem reagovala dopisem, že jsem auto prodala tomu a tomu a teď další z dubna, obojí v Praze. S tím autem někdo jezdí, nevím kdo a ten, komu jsem auto prodala nekomunikuje. Kdybych aspoň věděla, kde auto parkuje. Studovala jsem na netu všechno možné a nejsem z toho moudrá, je díra v zákoně. Prý připravují novelu, že bude možné tyto případy hlásit, s tím že jim popíšete situaci. Rozumím tomu dobře, že s tím teď prostě nemůžu nic udělat? Nějaký ukáčko mi jezdí s autem, páchá přestupky a pohoda? O povinném ručení ani nemluvím, to musím znovu uzavřít, protože dle netu ho ten člověk zrušil. Máte někdo aktuální info, jak věc řešit? Kupujícího naháním tel., jenže je vypnutý a obeslala jsem ho i doporučeně, bez odpovědi. Mám si nechat vystavit duplikáty všeho a dát značky do depozita? Nebo nahlásit krádež? V podstatě, dle dohody, kterou jsme sepsali mi v tuto chvíli automobil odcizen byl, jelikož kupující nesplnil podmínky ve smlouvě. Jenže bude to strážce zákona vůbec zajímat? Je mi jasný, že jsem udělala kravinu a teď už vím co jsem udělat měla nebo spíš neměla, že přepis je moje povinnost. Takže jak z toho teď ven?? Vím, že mi hrozí pokuta. Jak je to teď s vyřazením auta z registru, když někdo neplatí povinné ručení, to by ho mohli policajti zastavit a auto odstavit? Právník mi řekl, že by na policii nešel už kvůli pokutě, která mi hrozí, že mě bude zastupovat a dáme to k soudu, to je podle mého blbost. Děkuji moc za případné rady.
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #1 kdy: 21 Května 2017, 12:28:07 »

Povinne ruceni si urcite nesjednavejte, to je blbost, jednak uz neni nutnost ho mit a proc budete uzavirat povko kdyz auto nemate? Aby az dotycneho chytnou, tak to mel v poradku?
IP zaznamenána
In dubio pro reo

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #2 kdy: 21 Května 2017, 13:33:53 »

Počkejte ještě 11 dní, od 1.6.2017 je tu změna v přepisech vozidel.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-63

㤠8a
(1) Došlo-li ke změně vlastníka silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva a dosavadní nebo nový vlastník neposkytl potřebnou součinnost pro podání společné žádosti o zápis změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel ve lhůtě podle § 8 odst. 2, provede obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis změny rovněž na žádost dosavadního nebo nového vlastníka.
(2) Pro žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla do registru silničních vozidel a její přílohy platí § 8 odst. 3 a odst. 4 písm. b) obdobně. Pro prokazování zmocnění k zastoupení platí § 8 odst. 5 obdobně.
(3) O podání žádosti podle odstavce 1 vyrozumí obecní úřad obce s rozšířenou působností bez zbytečného odkladu dosavadního nebo nového vlastníka silničního vozidla, který žádost nepodal, a umožní mu se k žádosti vyjádřit. Má-li dosavadní nebo nový vlastník silničního vozidla, který žádost nepodal, v držení technický průkaz nebo osvědčení o registraci silničního vozidla, vyzve jej obecní úřad obce s rozšířenou působností k jejich předložení a stanoví mu k tomu přiměřenou lhůtu.“.

„(4) Nepředložení technického průkazu silničního vozidla nebo osvědčení o registraci vozidla ve lhůtě stanovené podle § 8a odst. 3 nebrání provedení zápisu změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel. Obecní úřad obce s rozšířenou působností v takovém případě vydá při zápisu nový technický průkaz silničního vozidla.“.
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #3 kdy: 21 Května 2017, 13:48:13 »

Offtopic: jak že to je v povinným ručením teď jinak? Děkuji
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #4 kdy: 21 Května 2017, 13:53:31 »

ČKP momentálně nevymáhá výpalný za nepojištěný auta ale uvažuje se o tom že se to zase vrátí.

Pokud teď ten kdo s tím autem jezdí bude mít crash je to jeho boj, paní má smlouvu že to auto prodala a je z toho venku.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #5 kdy: 21 Května 2017, 20:41:45 »

Tak pokud jde o tu rychlost, staci dolozit kupni smlouvou, ze v danou chvili byl automobil uz davno prodan. Pokud jde o zbaveni ase automobilu, je tady rada moznosti - od mene invazivnich (vyckat na platnost zmeny prepisu vozidel) po vice invazivni - Prijit na urad, nahlasit ztratu technicaku i znacek a s nove ziskanymi znackami, TP a OTP zadat vyvoz do zeme mimo EU. Staci nahlasit jen jmeno a adresu budouciho noveho vlastnika (treba Masi Vykundny z Moskvy). Dostanete vyvozni znacky a do trech mesicu automobil prestane v registru existovat. A pokud se s nim cokoliv stane po tomto nahlaseni vyvozu, bude to jen a pouze PNJ (problem nekoho jineho).
A s dohodou, ze pokud novy vlastnik neprovede preregistraci do urcite doby, kupni smlouva se rusi, nebude toto jednani ani novym vlastnikem napadnutelne.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #6 kdy: 21 Května 2017, 21:32:09 »

jestli je vozidlo aktuálně nepojištěné, tak je to důvod k jeho zániku v registru ne ?
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #7 kdy: 21 Května 2017, 22:23:56 »

Teoreticky ano, prakticky vubec netusim, jestli se takove veci skutecne deji..
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #8 kdy: 22 Května 2017, 07:05:14 »

gw: pokud by byl kupující drsoň, tak požádá o vydání bezdůvodného obohacení z důvodu zrušení kupní smlouvy a tady vám vrací auto vyřazené z registru.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #9 kdy: 22 Května 2017, 16:16:20 »

Hlavacku, tak to byl srapnel.. :-)
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #10 kdy: 23 Května 2017, 11:13:28 »

Co se týče argumentace pro vymazání původního majitele z registru, dle rozsudku Nejvyššího správního soud (NSS) č. 7 As 254/2016-33 ze dne 6. 12. 2016:
1. Magistrát hl. m. Prahy porušuje povinnost stanovenou v § 5 odst. 1 písm. c) zákona č. 101/2000 Sb., zákon o ochraně osobních údajů, tím, že jako správce osobních údajů zpracovává nepřesné osobní údaje. Má proto povinnost provést taková opatření, aby ke zpracování nepřesných osobních údajů nedocházelo, a tyto údaje alespoň blokovat. Pokud mu zákon č. 56/2001 Sb. nedává možnost dané údaje vymazat či blokovat, může podat podnět Ministerstvu dopravy.
2. Je nutné připustit, aby byla změna údajů v registru učiněna na žádost osoby, která je jako vlastník stále v registru evidována, ale dostatečným způsobem (kupní smlouvou a svědectvím „Tomáše“) prokáže, že reálným vlastníkem vozidla již není. Takový postup je nutné připustit tím spíše s ohledem na to, že osoba v této situaci nemá dokumenty požadované zákonem č. 56/2001 Sb. k dispozici, a nemá ani možnost se k nim dostat.
3. Je samozřejmě pravda, že stav, kdy v registru vlastník vozidla není evidován vůbec, není žádoucí. Stejně tak nicméně není žádoucí, aby byla v registru evidována jako vlastník vozidla osoba, která vlastníkem prokazatelně není. V takovém případě se totiž údaj v registru dostává pokračování do rozporu nejen se skutečným stavem, což jej činí v podstatě zbytečným, ale také se zákonem o ochraně osobních údajů, a tedy s právy třetích osob. Z toho důvodu je nutné upřednostnit stav, kdy v registru není vlastník evidován vůbec.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #11 kdy: 23 Května 2017, 13:08:59 »

ambra21: Povinné ručení autu určitě neplaťte.. teď asi nejlepší bude počkat do června a pak dát žádost sama.

A když auto nemá delší dobu povinné ručení tak by i mělo být vyřazené z registru.
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #12 kdy: 23 Května 2017, 19:42:28 »

možná by nebylo marné zkusit tady vyhledat majitele, pokud má auto ještě nějaké jiné pojištění a pak na pojišťovně zkusit vyzjistit, kdo to má a kde bydlí, pokud by pojišťovna spolupracovala
IP zaznamenána
In dubio pro reo

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #13 kdy: 23 Května 2017, 21:45:41 »

Pokud zjistíš, dle databáze, kde je vozidlo pojištěné, mohu zkusit dohledat. Napiš pak případně SZ.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Prosím poraďte - kupující nepřehlásil automobil a prodal ho dál
« Odpověď #14 kdy: 24 Května 2017, 13:54:44 »

Auto asi žádnou pojistku mít nebude když psala že kupec neplatí ani povinné ručení..
IP zaznamenána