30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vyhrazené parkovíště pro invalidy  (Přečteno 12188 krát)

Carel

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #15 kdy: 17 Dubna 2017, 09:25:25 »

A vztahují se na toto parkoviště u Kaufu vůbec vyhlášky a zákony. Sice je veřejně přístupné, nejspíš bez závory, ale třeba nemá platná dopravně inženýrská rozhodnutí,tedy by to byl soukromý pozemek. Když jsem to zjišťoval,tak jsem byl ale na "uzavřeném" parkovišti se závorou,kde by mi nikdo pokutu,botu nedal,ani jinak nemohl bránit v jízdě.

(ale kdyby někdo zrovna chtěl stát místo mě a ne na dalším z 5 volných míst,tak bych asi přeparkoval)
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #16 kdy: 17 Dubna 2017, 09:54:47 »

Určitě to je jedna z vyjednávacích pozic. Teď nemá smysl to řešit.
Až podle toho, co bude ve spisu. Často se ani nic nestane, orgán papírek zahodí sám.
IP zaznamenána

huhu

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #17 kdy: 17 Dubna 2017, 16:08:13 »

klasika, opice neumi pocitat, tak si mozkovym myslenim dovodily...., treba to spadne do sprdele
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #18 kdy: 17 Dubna 2017, 16:37:01 »

Buď mám ty šimpanze přečtené, nebo jsem jasnovidec.  8)
Takový krásně jasný případ je škoda si nechat ujít...
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #19 kdy: 17 Dubna 2017, 17:49:43 »

"abyste se ve vlastním zájmu dostavil" si dělaj pr... :x
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #20 kdy: 17 Dubna 2017, 17:56:51 »

"abyste se ve vlastním zájmu dostavil" si dělaj pr... :x

jop, přesně tuhle větu používaj i v Plzni u lístků za stěračem, který odfoukává vítr... :x
IP zaznamenána
In dubio pro reo

Rod

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #21 kdy: 17 Dubna 2017, 18:00:16 »

Plus zdravý selský rozum. - V případě, že chci něco rozporovat a bojovat s úřady. Ať se nám to líbí nebo ne, občas se zaštítí i zdravým selským rozumem.

No to je mi samozřejmě jasné, že by se chtěl úřad zaštítit zdravým rozumem s tím, že "to je přece zřejmé, jak to bylo myšleno", když se mu to zrovna hodí.

Ale to neznamená, že bych se nesnažil naházet mu ve SŘ klacky pod nohy. Taky přece jako podezřelý ze spáchání přestupku neuspěju s argumentem "třicítku u školy jsem ignoroval, protože bylo nedělní poledne a je přece zřejmé, že je tam omezená rychlost kvůli děckám, co chodí v týdnu do školy". :-/
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #22 kdy: 19 Dubna 2017, 13:06:40 »

OK, děkuji za názor. Ale přiznám se, že jsem trochu překvapen/zmaten, možná mi jen unikly nějaké souvislosti, ale měl bych k tomu, mohu-li, ještě tři dotazy: Čím je dáno nebo z čeho vyplývá, že zrcadlově otočené provedení DZ oproti vyobrazení v prováděcí vyhlášce není v rozporu s touto vyhláškou? ...
Zkuste ten dotaz otočit. Podle toho, jak se ptáte, se patrně domníváte, že ve vyhlášce je napsáno, že pokud se dopravní značení jakkoliv odchýlí od vzorového vyobrazení, např. se vydrolí kamínek a na invalidovi tak bude chybět jeden bílý „pixel“, je to značení automaticky neplatné. Nic takového tam ale napsáno není. Je tam v odkazech na jednotlivé přílohy uvedeno, že obsahují provedení. Určitý standard požadované shody reálného provedení DZ se vzory je o patro výš v § 62(4) ZPPK: Tvary symbolů dopravních značek se nesmějí měnit; to neplatí pro dopravní značky se symboly, které mohou být obráceny, a se symboly, které jsou uvedeny jen jako vzory, a pro svislé dopravní značky proměnné.

To by se na první pohled mohlo jevit jako klíč k úniku z odpovědnosti za porušení takto „vadného“ značení, ale má to řadu háčků. Především ta formulace nechává dost velký prostor - co už je a co ještě není změna. Je-li vada jen v symbolu, pak na to lze patrně vztáhnout výjimku za středníkem, tj. piktogram invalidy je stanoven v příloze č. 7 vyhlášky zjevně jako vzor a dokud je jeho význam zjevný, je připuštěno i jiné provedení. Další problém je otázka následků porušení citovaného ustanovení. Nikde není explicitně řečeno, že chybné značení je neplatné. Ta norma je zjevně adresovaná silničním správním úřadům, vlastníkům/správcům komunikací a potažmo všem, kdo se na realizaci toho značení podílejí. Objeví-li se někde vadné značení, vzniká těmto subjektům povinnost dát to do pořádku, případně i nějaké odpovědnostní následky, ale aby to způsobilo objektivní neplatnost značení, případně nesankcionovatelnost jeho porušení, muselo by to být někde stanovené (což není), nebo by to muselo být dovoditelné ze smyslu/účelu celé úpravy (kde se dostáváme k tomu zdravému rozumu a nutnosti zkoumat, jak závažná ta vada byla, zda a jaký vliv měla na srozumitelnost značení ...).

V konkrétně řešeném případě, kde je svislé značení v pořádku a vodorovný invalida jen kouká na druhou stranu a chybí mu chodidlo, není co řešit. Vejde se to pod tu klauzuli o symbolech a navíc už samotná povinná redundance toho značení (svislá a vodorovná značka tu musí být současně) vylučuje jakoukoliv rozumnou pochybnost řidiče o významu a platnosti takového značení. Zrcadlově obrácená B 21a by naopak IMHO platná nebyla, a to z důvodu, že tam jde o značku jako takovou (a ne jen o dosazení alternativního symbolu do jakési šablony), ale především že tam vzniká důvodná pochybnost o významu takové pseudoznačky - např. zda opravdu nejde o zákaz předjíždění zprava. Ale to je jen můj subjektivní názor a odhad, jak by to v reálu mohlo dopadnout (i když v případě toho zákazu podjíždění bych nedal ruku do ohně ani za to, že by prohození černého a čeveného autíčka bylo hodnoceno jako nepodstatná vada, která na srozumitelnost značky nemohla mít vliv).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #23 kdy: 19 Dubna 2017, 13:23:43 »

No to je mi samozřejmě jasné, že by se chtěl úřad zaštítit zdravým rozumem s tím, že "to je přece zřejmé, jak to bylo myšleno", když se mu to zrovna hodí. Ale to neznamená, že bych se nesnažil naházet mu ve SŘ klacky pod nohy.
Ano, klacky úřadu pod nohy samozřejmě házet můžete, včetně např. § 62(4) ZPPK. Ale jde-li o argument založený na úvaze, že by řidič neměl být odpovědný z důvodu, že nebylo (zcela) v pořádku dopravní značení, případně byla porušena nějaká technická norma atp., tak je dobré si uvědomit, na čem jste, tedy že v horším případě je to skutečně jen klacek hozený pod nohy (někdo zakopne, někdo ne), v lepším to může být relevantní, ale pak je třeba obvykle něco víc než jen tvrzení, že DZ je neplatná (např. alternativní výklad zmateného značení, důkaz, že řidič značku mohl nevidět atp.).
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #24 kdy: 19 Dubna 2017, 15:18:26 »

Asi hlavní věc bude jestli značení bylo srozumitelné a šlo z toho jednoznačně poznat jaká to je značka.. argument obhajoby může být jen že řidič nerozeznal značku a nebo nerozuměl významu..
symboly na fotce jsou srozumitelné.. pochybnost asi může být jen o hranicích míst pro invalidy.. když by někdo zaparkoval třebas motorku ve světlé části a pak tvrdil že parkoval mezi místy pro invalidy..
IP zaznamenána

Rod

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené parkovíště pro invalidy
« Odpověď #25 kdy: 19 Dubna 2017, 21:18:35 »

hh> Rozumím, děkuji za vyčerpávající odpověď.
IP zaznamenána