30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Sdělení totožnosti řidiče.  (Přečteno 7684 krát)

fafejt

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Sdělení totožnosti řidiče.
« kdy: 07 Ledna 2014, 13:06:57 »

Zdravím, prosím o vysvětlení ust. § 10 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb. "Provozovatel... , jsou povinni na výzvu policie... sdělit skutečnosti potřebné k určení totožnosti řidiče vozidla..." Není zde stanovena doba, po kterou bych si měl, jako provozovatel vozidla, pamatovat, komu vozidlo zapůjčím. Mohu si to pamatovat jen po tu dobu, kdy je vozidlo zapůjčeno nebo až do smrti (koho? mé nebo řidiče?) a nebo jakoukoliv dobu mezi tím. Na jedné straně mi zákon nařizuje to vědět a na druhé straně neuvádí, jak dlouho. Pokud tedy mohu, v souladu se zákonem, jméno řidiče druhý den zapomenout, nemohu dost dobře splnit ust. § 10 odst. 4. Nebo se v tomto pletu?
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Sdělení totožnosti řidiče.
« Odpověď #1 kdy: 07 Ledna 2014, 19:48:15 »

Rozumím vám, ale soud by asi konstatoval, že zákonodárce měl na mysli, že máte povinnost si to pamatovat po lhůtu, ve které se musí projednání domnělého přestupku zahájit (promlčení) + lhůtu, do které je nutné zahájené projednávání domnělého přestupku ukončit  rozhodnutím (prekluze), a vyjádřil by se v tom smyslu, že to je přiměřená doba. Navíc by argumentoval, že máte právo neříct nic (zatím to nezrušili...), tj. že nebudete podávat žádné vysvětlení, ani nebudete sdělovat žádné totožnosti...což je myslím dobrá volba.
IP zaznamenána

fafejt

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Re:Sdělení totožnosti řidiče.
« Odpověď #2 kdy: 07 Ledna 2014, 21:11:23 »

Dobrá, rozumím, ale já sdělit jméno řidiče chci a nevím, že během řízení spáchal přestupek a že si jeho jméno tedy mám pamatovat do doby řízení o přestupku. Navíc si myslím, že "pamatování si" do doby řízení o přestupku je pouze vaše domněnka a že nemá oporu v zákoně. Zákon nemůže nařizovat nějakou povinnost pouze na základě domněnky, co měl zákonodárce na mysli. Možnost nevypovídat opomíjím, jen to jen možnost a ne povinnost - povinnost je jméno řidiče znát a sdělit. Zkrátka by v zákoně nějaký termín být měl, jinak si každý může zvolit dobu pamatování dle libosti.
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Sdělení totožnosti řidiče.
« Odpověď #3 kdy: 07 Ledna 2014, 21:51:33 »

Navíc si myslím, že "pamatování si" do doby řízení o přestupku je pouze vaše domněnka a že nemá oporu v zákoně. Zákon nemůže nařizovat nějakou povinnost pouze na základě domněnky, co měl zákonodárce na mysli. Možnost nevypovídat opomíjím, jen to jen možnost a ne povinnost - povinnost je jméno řidiče znát a sdělit. Zkrátka by v zákoně nějaký termín být měl, jinak si každý může zvolit dobu pamatování dle libosti.

Máte nějakou představu, jak funguje juridikativa? Ke každému odstavci libovolného zákona lze vymyslet bezpočet kliček a nalézt bezpočet děr.
Na tomto fóru najdete spoustu příkladů, a to jen z úzké oblasti dopravněpřestupkové agendy.
A funguje to tak, že u první a druhé instance můžete argumentovat čím chcete, můžete si ty zákony vykládat libovolně. První a druhá instance se vám na to vyserou, protože můžou. Vůbec se k tomu nevyjádří; oni se nevyjadřují k mnohem závažnějším návrhům v řízení, třeba k těm oprávněným, o takovýchto ptákovinách nemůže být ani řeč.
Pokud není spokojenost s rozhodnutím a potvrzením rozhodnutí krajem, většinou přichází soud. Ten opravdu nevydá judikát v tom smyslu, aby vytvořil díru v tolik veřejně diskutovaném tématu kasírování řidičů. To si fakt myslíte, že soud rozhodne, že si všichni houfně najednou nebudou pamatovat?
Mohl bych se s vámi vsadit o tisíc korun, že pokud na tomhle půjdete až k soudu, bude v rozsudku přesně to, co jsem napsal. Já už mám tu představu.

Zkrátka by v zákoně nějaký termín být měl, jinak si každý může zvolit dobu pamatování dle libosti.

Pendrek. Je tam napsaný, že máte povinnost sdělit, nazdar, bazar. Žádné konstrukty o povinnosti si pamatovat, to by vypadalo jak z Orwella.

Ale samozřejmě, klidně se mnou do krve nesouhlaste, já už ale nevím co dál bych k tématu napsal. Řešíte naprostou volovinu, ale když vás to baví, hrejte si.
IP zaznamenána