30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek  (Přečteno 17416 krát)

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek
« kdy: 10 Února 2017, 16:10:10 »

Tak jedna právní věta, která tady asi ještě nebyla prezentovaná:

Pro založení odpovědnosti provozovatele vozidla za správní delikt je sice podle § 125f odst. 2 písm. b) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích nutné, aby porušení povinností řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazovalo znaky přestupku podle tohoto zákona, toto ustanovení však nelze vykládat tak, že jsou správní orgány v řízení o správním deliktu povinny zjišťovat, zda byly naplněny všechny předpoklady přestupkové odpovědnosti řidiče vozidla. Pro splnění podmínky podle § 125f odst. 2 písm. b) citovaného zákona postačí, že jednání řidiče vykazuje znaky přestupku.

(Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 28.11.2016, čj. 8 As 156/2016 - 35)

Takže pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek, ani to SO nemusí prokazovat ....
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek
« Odpověď #1 kdy: 10 Února 2017, 16:14:04 »

chápu to správně tak, že když mi praskne guma a já doplachtím na zákaz stání, tak ve sprdeli bude jedno, že vozidlo na místo doplachtilo s prasklou gumou, ale bude stačit na moje odsouzení jen a pouze to, že místo doplachtění bylo označeno zákazovou značkou???
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek
« Odpověď #2 kdy: 10 Února 2017, 16:38:02 »

NSS to prostě tlačí k tomu, by se udával řidič a ten si pak může krajní nouzi obhájit.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek
« Odpověď #3 kdy: 10 Února 2017, 16:46:17 »

Citace
chápu to správně tak, že když mi praskne guma a já doplachtím na zákaz stání, tak ve sprdeli bude jedno, že vozidlo na místo doplachtilo s prasklou gumou, ale bude stačit na moje odsouzení jen a pouze to, že místo doplachtění bylo označeno zákazovou značkou???

Ano, přesně tak.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek
« Odpověď #4 kdy: 10 Února 2017, 17:40:54 »

Citace
chápu to správně tak, že když mi praskne guma a já doplachtím na zákaz stání, tak ve sprdeli bude jedno, že vozidlo na místo doplachtilo s prasklou gumou, ale bude stačit na moje odsouzení jen a pouze to, že místo doplachtění bylo označeno zákazovou značkou???

Ano, přesně tak.

Podle mě to bude stačit pouze k tomu zahájení. A k odsouzení pouze pokud se provozovatel nebude aktivně bránit - vypadá to jako presumpce viny.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek
« Odpověď #5 kdy: 10 Února 2017, 17:47:52 »

No Kocourek na to jako obvykle prděl a NSS mu to hodil na hlavu. Blbé je, že to teď bude chtít lepší obranu.

Např.: Situace může zdánlivě vykazovat znaky přestupku, protože vozidlo jelo rychleji, než 50kmh, nicméně řidič v krajní nouzi není povinen rychlostní limit dodržet. Ten je tedy v daném případě irelevantní a nelze jím argumentovat.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek
« Odpověď #6 kdy: 10 Února 2017, 18:00:30 »

Např.: Situace může zdánlivě vykazovat znaky přestupku, protože vozidlo jelo rychleji, než 50kmh, nicméně řidič v krajní nouzi není povinen rychlostní limit dodržet. Ten je tedy v daném případě irelevantní a nelze jím argumentovat.

Nestava se tim o to vice, takova podminka pro provozovatele v zakonu nesplnitelna?
US to ma asi malou sanci s tema komousema v cele co tam ted jsou... asi nezbyva, nez ty komance defenestrovat.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

max

  • Příspěvků: 211
    • Zobrazit profil
Re:Pro zahájení SPRDELe není nutné spáchat přestupek
« Odpověď #7 kdy: 28 Srpna 2020, 06:54:25 »

A úředníci vesele tento nález používají v odůvodněních.
IP zaznamenána