30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník  (Přečteno 7129 krát)

danny7

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« kdy: 22 Ledna 2017, 11:12:16 »

Dobrý den,
poprosil bych vás o radu.
Včera do nás vletěl čelně pán,který usnul za volantem-na 100% jeho chyba,potvrzená policií.
Na naší straně se naštěstí nic nestalo,sestra jen dodřený obličej a tatka má na krku límec.
Auto skončilo na odpis,celý motor K.O. což vám přiložím fotky v popisu.
Bohužel máme jen základní povinné pojištění u wustenrot,co má viník nevíme,ani jeho stav.
Jedná se o auto Volkswagen golf plus 1.9 tdi,77 kw,rok výroby je 2006 a je dovezeno z německa,v plné výbavě(počáteční hodnota snad půl milionu,nás stálo 200 tisíc)
Taky se rodiče nikdy v podobné situaci neocitli,neví co dělat-jak to řešit a jak dostat co nejvíce peněz. První bylo samozřejmě zdravotní stav,který dopadl naštěstí dobře.
Dnes jsem začali řešit co teda s vrakem,co nám zůstal. Paradox je,že minulý týden jsme ho konečně splatili a teď se bojíme že nedostaneme ani 100 tisíc.
Budu rád za každou odpověď,popřípadě pište i do mailu,můžu dát i svůj kontakt.

Děkuji předem !
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2017, 11:30:07 »

Zjistit pojišťovnu viníka, třeba tady, nebo od fízlů, a co nejdřív to tam nahlásit.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2017, 11:35:19 »

Škoda bude pokryta z povinného ručení viníka nehody. V případě, že by neměl uzavřené povinné ručení, ČKP určí pojišťovnu, která Vám škodu proplatí a po viníkovi to bude vymáhat.

Jelikož se dle Vašeho popisu jedná o totální škodu, postup by měl být takový, že pojišťovna vypíše dražbu na vrak, vybere nejvyšší nabídku a Vám vyplatí rozdíl mezi hodnotou vozidla před nehodou a zůstatkovou hodnotou vraku. Na Vás pak je, zda za nabízenou cenu vrak prodáte a nebo si jej ponecháte.

Máte formulář o nehodě?
« Poslední změna: 22 Ledna 2017, 11:41:27 od Číkus »
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #3 kdy: 22 Ledna 2017, 11:48:48 »

Nemám s pojišťovnami moc zkušeností (jednu řešenou více méně autorizovaným servisem), jen teoreticky:

Pokud to je totálka, tak pojišťovna určí cenu podle svého znalce a (někdy prý) od ní odečte cenu vraku. Podle tipcars.cz se nabídkové ceny pohybují mezi 99tKč až 179tKč a myslím, že z pojišťovny opravdu dostanete kolem 100tKč. Tu cenu můžete rozporovat např. vlastním znaleckým posudkem a pokud to pojišťovna viníka neuzná, musíte se soudit.

Může, ale nemusí, být taktické, dát pojišťovně kupní smlouvu s uvedenou prodejní cenou. Pokud jste auto koupili před x lety pojišťovna spočítá kupní cena-x*roční ztráta hodnoty a dostane se zase na nějakou hodnotu, ze které může vycházet při určení plnění. Tady mi opět vychází kolem 100tKč (pro x=3 až 5).

Pojišťovna si vybere pro ni výhodnější (nižší) cenu, v lepším případě stanoví cenu v rozmezí cen spočítáných různými metodami.
IP zaznamenána

danny7

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #4 kdy: 22 Ledna 2017, 12:04:18 »

Díky za rady,ještě nevíme ani jestli viník žije,spíš bych se chtěl ještě zeptat,jak je to s náhradním vozidlem?
Tatka ho potřebuje do práce,do čech kam jezdí . Ale my nemáme havarijní pojištění a viníkovu pojištovnu ani neznáme ..
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #5 kdy: 22 Ledna 2017, 12:15:52 »

Na náhradní vozidlo byste měl mít nárok, ovšem nevím, jakým způsobem se to vyřizuje. Je ještě možnost se obrátit na nějakou asistenční službu, která to celé zařídí za Vás, ale asi nebude úplně jednoduché vybrat nějakou seriózní.

Kdysi jsem dvakrát využil služeb AXA. V prvním případě naprostá spokojenost, domluvili servis, zařídili opravu, poskytli náhradní vozidlo a vyřešili všechno za mě. V druhém případě jsem je požádal o pomoc s vymáháním škody na motocyklu, ale ač naslibovali hory doly, nehnuli ani prstem.

Pak mám ještě zkušenost s Moravskoslezská s.r.o.. Poskytli náhradní vozidlo, ale pak zjistili, že nejsou schopni vymoci peníze z pojišťovny viníka, tak se pokusili to vymáhat po mě! A měli tu drzost vyhrožovat vymáháním soudní cestou.
IP zaznamenána

mrkef

  • Příspěvků: 483
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #6 kdy: 22 Ledna 2017, 12:29:36 »

Mě když loni borec trefil, tak jsem kontaktoval jeho pojištovnu, domluvil si u nich náhradní auto. Oni přijeli nafotili si škody, nechal jsem auto opravit a poslal jim faktury které proplatili. Za opravu a půjčení. Auto si samozřejmě můžete půjčit ve stejné kategorii jako je to vaše, ale prvně jsem to řešil s pojištovnou a vše ok. Myslím že šlo o AXU.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #7 kdy: 22 Ledna 2017, 19:02:23 »

Díky za rady,ještě nevíme ani jestli viník žije,spíš bych se chtěl ještě zeptat,jak je to s náhradním vozidlem?
Tatka ho potřebuje do práce,do čech kam jezdí . Ale my nemáme havarijní pojištění a viníkovu pojištovnu ani neznáme ..
Danny - jistě u toho byly policisté -tak si tam zavolej/zajdi požádej je o předběžný protokol a s tímto protokolem podle SPZ zjistíš pojišťovnu viníka (https://ic.ckp.cz/ICwww/servlet?_page=searchSPZ) a pak začn jednat s tou pojišťovnou. Jestli je na tom viník tak zle jak říkáš, nečekaj až to on nahlásí, zejména potřebuješ-li náhradní vozidlo.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #8 kdy: 22 Ledna 2017, 19:21:41 »

Díky za rady,ještě nevíme ani jestli viník žije,spíš bych se chtěl ještě zeptat,jak je to s náhradním vozidlem?
Tatka ho potřebuje do práce,do čech kam jezdí . Ale my nemáme havarijní pojištění a viníkovu pojištovnu ani neznáme ..

Co takhle vzít telefon a zavolat na pojišťovnu?

Většinou to bývá tak že z povinnýho ručení máte v ceně odtah do 50km a náhradní vozidlo zdarma na 6 dní z havarijního pojištění, pokud ho nemáte tak vám ho taky půjčí ale zaplatíte ho.

Doporučuji komunikovat pouze z pojišťovnou a velkým obloukem se vyhnout cizím asistenčním službám.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #9 kdy: 22 Ledna 2017, 19:44:59 »

Já měl dvakrát náhradní vozidlo z povinného ručení viníka.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #10 kdy: 23 Ledna 2017, 08:56:18 »

A taky si zajistit lékařské zprávy a uplatňovat škodu na zdraví a bolestné.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #11 kdy: 23 Ledna 2017, 15:58:14 »

loni jsem bouračku řešil, takže to mám ještě v čerstvé paměti:

1. náhradní vozidlo - pojištovna vinníka ho proplatí po dobu opravy toho vašeho. vzhledem k tomu, že vaše bude nejspíš totálka, tak na něj máte nárok v podstatě jen do doby než likvidátor pojišťovny vyřídí papíry a vynese verdikt totálka

2. určení škody - podle vašeho popisu to bude na 99% totálka. Oni totiž berou ceny dílů + práce primárně na základě autorizovaných servisů, takže u těchto 10+ let starých aut je totálka prakticky na úrovni dvou zničených xenonů + chladiče... Je samozřejmě možnost si to opravit přes neautorizovaný z aftermarket ND + použitých plechů např., ale to si musíte zvážit sám jestli se to technicky vyplatí (poškozené nosníky, drahé díly typu xenony, airbag, komplet motor)

3. vyčíslení škody - tady začíná hra. pojišťovna určí cenu vozidla před nehodou podle aktuálních cen podobných vozů. tady zdůrazním podobných - oni se s tím mazat nebudou, a nejsou charita. Takže mě vyčíslili první odhad na 100tis Kč. Nakonec jsme skončili na 180tis Kč  ;)
Důležité je neakceptovat první odhad, ale argumentovat a dožadovat se nápravy. Líná huba prázdná peněženka
Použít všechno pro podporu vašeho tvrzení o vyšší ceně vozidla (ale buďte zároveň realisti!) - kupní smlouva, servisní historie, výbava, protokoly z STK, fotky, citová vazba, nástroj pro podnikání atd. atd.

4. vrak - jak už psali výše, případě totálky pojištovna hodí vůz do pojišťovácké aukce a ta jim vygeneruje nabídku. Dejme tomu že někdo nabídne 30tis Kč. Pojišťovna vám pak řekne - hodnota vozu před nehodou byla 100tis Kč, vrak odkoupíme za 30tis Kč, takže dostanete rozdíl = 70tis Kč. Nabídka je časově omezená (10-14dní). Další možnost je že vrak si necháte a prodáte sám, ale stejně pojišťovna dá jen 70tis Kč, protože jste nevyužil jejich odkup za 30tis Kč. Tady opět zvažte, jestli je reálné prodat vrak za víc než kolik nabízí pojišťovna. Pro představu, já měl odhad na cca 30tis a prodal jsem za 45tis Kč.

5. Zdravotní záležitosti jsem bohudík neřešil, s tím vám neporadím
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Bouračka-jak postupovat v případě,že nejsme viník
« Odpověď #12 kdy: 25 Ledna 2017, 21:39:00 »

jak je psáno, je třeba začít řešit s pojišťovnou viníka
náhradní vozidlo - stejné nebo nižší kategorie - většinou vám pojišťovna řekne, do jaké částky akceptuje půjčovné
nemusí se jednat o auto z půjčovny, můžete sepsat smlouvu klidně se sousedem a částku také nárokovat

ad totálka, je vhodně doložit servisy, pneumatiky atp.
pro zvýšení "zůstatkové" ceny vozu před nehodou

jak bylo psáno, rozhodně se vyhněte asistencím, hrozí, že spolknou i vaše plnění, oni nejsou dobročinný spolek, ale normální firma zaměřená na zisk

IP zaznamenána