30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Doba uschování komunikace v Datové schránce  (Přečteno 5905 krát)

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Doba uschování komunikace v Datové schránce
« kdy: 11 Ledna 2017, 13:04:28 »

Dobrý den pánové,

napadla mě dnes taková nepříjemná věc ohledně datové schránky, kterou mě ale možná vyvrátíte, protože tento nástroj ještě neznám tak dobře.

Zde jsem se dočetl :
https://www.datoveschranky.info/zakladni-informace/vseobecne-dotazy
Jak se zprávy v datové schránce archivují?
Zpráva doručená přihlášením bude v datové schránce uchována po dobu 90 dní od okamžiku přihlášení osoby, která měla oprávnění seznámit se s obsahem dokumentu. Po této lhůtě bude zpráva vymazána. Pokud se do datové schránky žádná taková osoba nepřihlásí, bude zpráva považována po deseti dnech ode dne dodání za doručenou. Datová zpráva bude v datové schránce uchována i nadále a 90 denní lhůta pro její vymazání počne běžet až okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba s oprávněním tuto zprávu číst.
Výše uvedené znamená, že uživatelé by si měli datové zprávy (odeslané i přijaté) sami archivovat. To je možné buď na vlastním počítači (například prostřednictvím elektronické spisové služby) na externích datových nosičích nebo prostřednictvím archivačních služeb, které nabízí Česká pošta (viz Datový trezor.)


Myslel jsem si, že jednou z hlavních výhod datové schránky je že veškerá komunikace stát > občan/firma je zálohovaná, a v případě pochybení které může probublat až po XY letech je možné dohledat že skutečně nikdo z úřadu dokument neposlal.
Myslím že moje obava je vcelku opodstatněná viz třeba https://www.novinky.cz/domaci/243555-datova-schranka-privedla-muze-az-do-vezeni.html a další případy, tenhle sem dohledal jen namátkou..
Čili dá se vůbec po několika letech dohledat že udělal chybu a třeba exekuce neměla vůbec nastat?

BTW: to že stát nezaručí uchování zpráv (byť  třeba do určité velikosti) do smazání daové schránky je fak mazec, když vám dnes pomalu každý free email nabídne 15GB zdarma na data jaká chcete
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2017, 13:12:13 »

Tato možnost je, myslím že se to jmenuje datový trezor, je to samozřejmě zpoplatněný. Při zakládání DS taky občan souhlasí s nějskými podmínkami tuším.

Odkaz na článek vypovídá o tom že soud komunikoval pozemní poštou i když měl povinnost komunikovat prostřednictvím DS.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2017, 13:24:41 »

Zprávy z datové schránky se opravdu po čase smažou a ty důležité je potřeba si zálohovat.

Druhá věc je když si to uložíte do počítače tak pak dokázat že ten dokument přišel a nenapsal jste si ho sám.. opravdu důležité dokumenty se vyplatí nechat zkonvertovat..

Ale dotaz se týká opačného problému.. dokázat NEDORUČENÍ dokumentu.. tady DOUFÁM že zprávy se sice mažou, ale doručenky zůstanou uložené.. a pak se podle doručenky dá dokázat jestli zpráva DS prošla nebo ne..

Ale když jde o právní moc rozhodnutí o pokutě a podobně tak tam musí úřad mít důkaz že to doručili..
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2017, 13:34:37 »

Je to stejný jako když Vám pošta hodí po uplynutí lhůty písemnost do schránky. Dopis se prostě považuje za doručený fikcí a zda Vám ho soused z tý schránky vytáhne a nechá si ho nebo se Vám po třech měsících vymaže z DS, to už prostě nikoho nezajímá.

IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2017, 13:44:27 »

Pokud si zprávu (nebo doručenku) vyzvednete a uložíte i s obálkou (soubor zfo), tak lze ověřit, zda tato zpráva (nebo doručenka) prošla systémem datových schránek. Tato funkce slouží pro ověření autenticity a neporušenosti datové zprávy. Ověřit můžete jakoukoli datovou zprávu, nemusíte být jejím příjemcem ani odesílatelem.

Tedy pokud má úřad zfo soubor s doručenkou, je to poměrně nezpochybnitelné doručení.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #5 kdy: 11 Ledna 2017, 13:54:27 »

Zdravím,
V zásadě se orientujete správně, ale díváte se na problém s opačné strany. Pokud máte na mysli, že by orgán tvrdil, že Vám NĚCO poslal, a Vy jste to nedostal, tak ja na něm aby dokázal že to opravdu poslal takže archivovat v tomto případě musí orgán a ne Vy.

Co se týče archivace zpráv (krom drahé konverze do papírové podoby) - buď je možné použít datový trezor - nebo si zprávy stahovat sám archivovat a po čase je nechat přepodepsat (tuto funkci systém DS také umí). Také na to tuším existuje pár komerčních programů.
Další funkce DS je ověření datové zprávy, kdy po přihlášení do jakékoliv DS je možno vzít jakoukoliv a jakkoliv starou zprávu a ověřit zda v toto tvaru prošla systémem DS.
Já osobně to kombinuji. Mám jak DS pro fyzickou osobu tak pro OSVČ. Používám program Datovka https://labs.nic.cz/cs/datovka.html který je zdarma. Pracuje se s ním jako s běžným emailem. Mám ho včetně dat na USB kíčence, kterou zálohuji. Nedůležité věci, jako jsou různá předvolání, komunikace se SO, hlášení DPH, různé přehledy OZP a pod archivuji pouze v Datovce a spoléhám se na případné pozdější ověření datové zprávy. Důležité věci - rozhodnutí soudu, hlavně takové věci, které stvrzují nabytí nemovitého majetku a pod. si raději posílám ke konverzi na CzechPoint.



IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #6 kdy: 11 Ledna 2017, 17:12:12 »

Díky za odpovědi,  :) je pravda co psal pk202, vlastně jsem to bral z opačné strany věci... Stejně ale bych byl raději kdyby zprávy nemazali, nebo aspon zazamenávali log příchozch zpráv...
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #7 kdy: 11 Ledna 2017, 17:31:10 »

Naváži mírně OT dotazem.
Pokud učiním podání jako soukromá osoba na orgán státní správy a buzerace (mimo FÚ) přes svoji DS statutára PO, bude to vůbec podání FO nebo úplný nesmysl? Orgán to snad může obsahově pojmout jako podání FO - pokud se mu to hodí do krámu, musí však?
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #8 kdy: 11 Ledna 2017, 17:42:12 »

to enzym: Řekl bych, že to bude záležet na úřadu - osobně jsem byl překvapen - mám DS FO - a ve společné věci s manželkou jsem učinil podání - obsahovalo sken (PDF) podání s podpisy nás obou - a bylo akceptováno za nás oba.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #9 kdy: 11 Ledna 2017, 20:17:39 »

Každopádně další důvod, proč je ta kravina úplně k ho*nu. Režim to naordinuje a dyž tam něco pošle, po 90 dnech to smaže. Výsměch jako prase…neomezenej e-mail za SMSku už mám skoro dekádu a voproti tomu todle? Jako fakt?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #10 kdy: 11 Ledna 2017, 23:52:23 »

Kdyby bylo unlimited "v ceně", jak by ČP prodávala trezory? Je to pár let, co v rozporu se zákonem spamovala uživatele DS s nabídkou trezoru (snad i byla trial verze na zkoušku).
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #11 kdy: 12 Ledna 2017, 00:34:51 »

To už se tu řešilo a je to eště větší výsměch. Stojí to bůhví kolik a stejně to NENÍ GARANTOVANÝ a kdyby náhodou, tak tam maj náhradu asi pět litrů. To je platný když může jít o miliony…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Doba uschování komunikace v Datové schránce
« Odpověď #12 kdy: 12 Ledna 2017, 10:51:29 »

Já mám ten nejlevnější trezor na pár zpráv, kde si nechávám pár relevantních věcí, zbytek zálohuju a mažu po skončení daného řízení.
Trezor má tu výhodu, že když to zapomenu zazálohovat, tak se mi to nesmaže a prostě to tam počká.
IP zaznamenána