30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: "lesní cesta"  (Přečteno 5747 krát)

Ripper

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
"lesní cesta"
« kdy: 21 Června 2016, 10:54:46 »

Zdravím, zajímal by mne váš názor.

Kolem areálu kde sídlí můj sklad vede cesta, částečně panely, kousek asfat, kousek hlína. Ze strany obce je značka zákaz vjezdu mimo stavby, je tam odbočka, staví se tam, dejme tomu, žádný problém. Z druhé strany ale žádná značka není, takže se tam vesele jezdí a na výjezdu v obci prudí MP. Občas se někdo podvolí, já na ně štěstí zatím neměl. Co vím, tak mimo jiné MP používají jako jeden z důvodů, že je to lesní cesta a tudíž tam je zákaz vjezdu. Cesta lesem vede, ale dle katastru tam žádná cesta není a pozemek je označen jako Ostatní plocha - manipulační plocha a je na něm věcné břemeno jízdy a chůze, do pozemku zasahuje ještě jiná cestička. Pozemek patří městu.

Takže má cenu se s MP hádat, že se tam jezdit smí, aspoň ve směru do obce. Předpokádám, že jo. A přijde Vám že je tam nějaký háček, na čem by mě mohl případný správní orgán chytit?

Snad se v tom někdo vyznáte, budu rád za každý názor. Případně mohu doložit nějaké obrázky
« Poslední změna: 21 Června 2016, 11:01:29 od Ripper »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:"lesní cesta"
« Odpověď #1 kdy: 21 Června 2016, 11:12:12 »

Ty fakt čekáš že si někdo udělá názor jen na základě obecného popisu?
IP zaznamenána

Ripper

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:"lesní cesta"
« Odpověď #2 kdy: 21 Června 2016, 11:16:10 »

Když mi řekneš co doplnit, tak to udělám, víc konkrétních věcí mě nenapadlo.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:"lesní cesta"
« Odpověď #3 kdy: 21 Června 2016, 11:19:19 »

Lesní zákon § 20 odst. 1 písm. g) lesního zákona (289/1995 Sb.) zakazuje jezdit a stát s motorovými vozidly v lesích. Za les se podle zákona považují "lesní porosty s jejich prostředím a pozemky určené k plnění funkcí lesa".

Z Vašeho popisu dovozuji, že se bude jednat spíše o pozemek určený k plnění funkcí lesa než o účelovou komunikaci. Na druhou stranu, je-li na jednom konci cesty umístěna značka zakazující vjezd, je to poměrně slušný argument pro domněnku, že se jedná o účelovou komunikaci, a tedy se pohyb po ní řídí zákonem o provozu na pozemních komunikacích. O značce "zákaz vjezdu" z opačné strany této cesty ale řidič samozřejmě nemůže vědět, a to klidně až do data konání ústního jednání před správním orgánem.
IP zaznamenána

Ripper

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:"lesní cesta"
« Odpověď #4 kdy: 21 Června 2016, 11:25:16 »

No a když to je dle katastru označeno jako manipulační plocha. Ta cesta tam byla primárně vytvořena kvůli té stavbě, aby jim auta nejezdila přes obec, tak jezdí kolem přes les, takže komunikace má jasný účel.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:"lesní cesta"
« Odpověď #5 kdy: 21 Června 2016, 11:42:06 »

Pokud byla cesta vytvořena primárně (a prokazatelně) kvůli stavbě, pak se nejspíše jedná o účelovou komunikaci ve smyslu § 7 zákona o pozemních komunikacích. Správní orgán by musel při určení zavinění prokazovat, že řidič mohl a měl vědět, že daná komunikace je lesní cestou, a tudíž na ni nebyl oprávněn vjet, přestože nebyla opatřena značkou "zákaz vjezdu".

EDIT: Až teď jsem si všiml, že si dané místo mohu díky názvu firmy na obrázku najít na Google a pustit StreetView. Vnímám-li tedy les jako stromy nalevo, stromy napravo, sem tam nějaké to kapradí, vystrčený srnčí čumák a mezi tím vším cestička spíše než silnice, subjektivně bych se domníval, že jde o lesní cestu. Ale o nějakých 5 metrů vedle je lesní cesta uzavřená závorou, což v řidiči mohlo vyvolat oprávněný dojem, že v tomto lese jsou všechny lesní cesty uzavřeny závorou, a tedy se v případě té Vaší cesty jedná o běžnou účelovou komunikaci, protože jinak by byla rovněž opatřena závorou. Navíc slouží pro příjezd do sídla spediční firmy, a tedy zřetelně není určena k plnění funkcí lesa.
« Poslední změna: 21 Června 2016, 11:52:38 od kdo »
IP zaznamenána

ateliersk

  • Příspěvků: 123
    • Zobrazit profil
Re:"lesní cesta"
« Odpověď #6 kdy: 21 Června 2016, 13:48:27 »

Citace
Lesní zákon § 20 odst. 1 písm. g) lesního zákona (289/1995 Sb.) zakazuje jezdit a stát s motorovými vozidly v lesích. Za les se podle zákona považují "lesní porosty s jejich prostředím a pozemky určené k plnění funkcí lesa".

akorat že ani tento zakon, ani žadny jiny přesně nespecifikuje co je to "lesní cesta" . Lesem vedou (stromy nalevo, stromy napravo  :D ) klasické veřejné komunikace a nepředpokládá se že by to bylo v rozporu s výše citovaným lesním zákonem. Tudiž se, aby nedošlo k omylu, používají většinou zákazy vjezdu všech mot. vozidel s dodatkovou tabulkou, např. mimo vozidel L(esního)Z(ávodu) a pod. Pak už se neřeší " lesní cesta", ale porušení "zákazu vjezdu" . V tvém případě se vcelku úspěšně můžeš točit na tom, že z místa odkud jsi přijel žádný zákaz vjezdu není.
IP zaznamenána

Ripper

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:"lesní cesta"
« Odpověď #7 kdy: 21 Června 2016, 14:50:44 »

Děkuji za názory, potvrdili jste mi co jsem si myslel. Teď jen čekat, jestli MP někdy potkám až pojedu správným směrem. ;)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:"lesní cesta"
« Odpověď #8 kdy: 22 Června 2016, 06:12:16 »

Myslím že jezdit tam můžeš oběma směry, jen by tě neměli vidět jak tam vjíždíš kolem značky zákazu vjezdu.
IP zaznamenána