30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti  (Přečteno 8345 krát)

Tentononc

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil

Dobrý den,
pročetl jsem toho mnoho, ale nemohu se dobrat jednotného závěru.. Proto bych se chtěl zeptat na názor někoho zkušeného. Jedná se o parkoviště OC Metropole, kde jsou desítky míst pro invalidy označeny takto, vizte v příloze. Jsou opravdu všechna místa v dané řadě určeny pro invalidy? Jde mi o to, že dodatková tabulka E08e neudává délku v metrech, pro kterou je má být značka platná. Vztahuje se tak automaticky značka na celou řadu nebo pouze na místo vpravo a vlevo od značky nebo dodatková tabulka je neplatná a jediné místo pro invalidy je současně to, u které je svislá dopravní značka?
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 273
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2016, 15:49:01 »

Ja tu nevidim zadny problem.
Je to doplneno vodorovnym znacenim, takze rozsah je tim jednoznacne dan.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #2 kdy: 04 Května 2016, 10:41:56 »

Mě to v pořádku nepřijde. Tohle je E08e: http://www.dopravniznacenitabor.cz/znacky/dodatkove-tabulky/E08e.gif a ta má na sobě určení vzdálenosti. To co je na fotce pisatele je E08b, která je svislá, ale v tomto případě ji použili vodorovně. Přijde mi to jako nesmysl, protože obvykle je míst pro postižené méně, typicky tak tři, ne víc a pokud nasněží, nebo bude čmáranice na zemi z jiného důvodu nečitelná, tak řidič nemá jak se dovtípit, že ty místa jsou po celé délce.

Anebo plán B - špatně jsem těm značkám porozuměl.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2016, 11:34:35 »

trochu offtopic: Podle nějaké normy, pokud si to dobře pamatuju, má být na každém parkovišti nejméně (asi dalších) 5% parkovacích míst pro invalidy (neboli jedno na každých započatých dvacet).
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #4 kdy: 04 Května 2016, 11:41:12 »

Striktně vzato to není ani E 8b, ani E 8e. Takže je to nějaká homemade dodatková tabulka bez právně závazného významu. Zda by takový výklad uspěl u soudu nevím, protože § 62 (4)  ZPPK Tvary symbolů dopravních značek se nesmějí měnit; to neplatí pro dopravní značky se symboly, které mohou být obráceny, a se symboly, které jsou uvedeny jen jako vzory, a pro svislé dopravní značky proměnné. Pokud by soud dospěl k závěru, že otočení o 90 0 jest obrácení, tak by DT platná byla a celá DZ IP 12 pak platí rozsahu vodorovného značení.

EDIT: počet parkovacích míst pro invalidy je stanoven v 398/2009 Sb. Vyhláška o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb - § 4 odst. (2).
« Poslední změna: 04 Května 2016, 12:52:39 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #5 kdy: 07 Května 2016, 20:53:21 »

Zdravím všechny,


Bylo by v této situaci k něčemu argumentovat neplatným značením i přesto, že vodorovné dopravní značení je viditelné, ale značka je nic neříkající, jako na fotce?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #6 kdy: 09 Května 2016, 14:10:51 »

Domnívám se, že takto označené parkovací místo je sice na hraně vyhlášky, ale je platné.
1. IP 12 Značka, na které je uveden symbol zařízení nebo prostoru pro osoby na vozíku5), je vždy doplněna vodorovnou dopravní značkou „Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou“. Takže pokud by symbol vozíku byl na svislé značce, musí být i na vodorovné.
2. V 10f Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou
Na ploše vyznačené touto značkou smí zastavit a stát pouze vozidlo označené parkovacím průkazem označujícím vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou.Značka vždy doplňuje svislou dopravní značku „Vyhrazené parkoviště“ se symbolem zařízení nebo prostoru pro osoby na vozíku5).
.
Takže
- když je IP 12 se symbolem vozíku, musí být V 10f.
- když je V 10f, nemusí nutně být IP 12 se symbolem vozíku, patrně stačí i bez symbolu vozíku.
navíc je to IMHO zcela jasné, srozumitelné a jednoznačné. Do boje bych natvrdo nešel, na poškádlení SO bych to zkusil jako nějaký vedlejší efekt.

EDIT: Dokonce nelze vyloučit, že je platná samostatná V 10f bez jakékoli svislé DZ, momentálně se mi nechce studovat všechny vazby.
« Poslední změna: 09 Května 2016, 15:16:18 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #7 kdy: 09 Května 2016, 14:27:59 »

šlo by se na tom otočit asi tak v případě zastavení za účelem nastoupení někoho, ale to je tak všechno.
IP zaznamenána

dmitrijsadlo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #8 kdy: 09 Května 2016, 14:28:22 »

Tohle je dvojaké. Na jednu stranu mají ty obecní lupiči plnit řádně svoje povinnosti a řídit se zákony, tj. umísťovat platné dopravní značení, protože nám také nic neprominou. Na druhou stranu, pokud tam těch míst není pět vedle sebe prázdných, tak chápu, že tělesně postižení mají zvýšené nároky na zajištění své mobility a na takové místo si nedovolím zaparkovat, i když formálně by třeba nemuselo být platné. Když sleduji týpky očividně zcela zdravé, jak zasírají místa postiženým (třeba i někde "sehnali" kartičku postiženého), tak se mi chce zvracet. Každý si musí ale vybrat svoje bitvy, které bude bojovat.
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #9 kdy: 09 Května 2016, 14:51:06 »

Moc díky za komentář, jsem blb, nepodíval jsem se pořádně na 10f. Nenapadlo by mě tam odstavit auto na půl dne, ale kolikrát potřebuju napsat SMS, zavolat, někoho vysadit, tak tam  na chvilku zastavím a kdybych překážel, okamžitě samozřejmě uhnu, jako všude. Jenže když se chopí příležitosti nějakej aktivní pomahač... Jen mě ta značka zaujala na nově vybudovaném parkovišti, tak jsem se nad ní zamýšlel. Ještě jednou díky za komentáře.
« Poslední změna: 09 Května 2016, 14:53:24 od Caroprd111 »
IP zaznamenána

dmitrijsadlo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #10 kdy: 09 Května 2016, 15:16:13 »

Praxi s volanim, smskovanim, cekanim na nekoho take na P pro postizene provadim. Tam nikomu nemuzu zpusobit ujmu, kdyby nekdo prijel, tak odjedu. Je to vubec postizitelne?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #11 kdy: 09 Května 2016, 15:22:53 »

Teoreticky to postižitelné samozřejmě je, protože  smí zastavit a stát pouze vozidlo označené parkovacím průkazem, materiální znak však nula, protože okolní parkovací místa pro tělesně postižené jsou volná. Moc bych v případném SŘ na pouhý materiální znak nevsázel. Navíc bych nasadil jako podpůrný protiargument zastavení vozidla (např. náhlá nevolnost, řídký případ s hustým běháním), pokud by byla všechna okolní normální parkovací místa obsazená. To už jsou dvě nožičky....
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #12 kdy: 09 Května 2016, 16:20:34 »

kolikrát potřebuju napsat SMS, zavolat, někoho vysadit, tak tam  na chvilku zastavím a kdybych překážel, okamžitě samozřejmě uhnu, jako všude. Jenže když se chopí příležitosti nějakej aktivní pomahač...

Tak vystoupit s radostným obličejem a.. "to je dobře že tu jste.. mi to ňák nejde nastartovat.. pomůžete mi to odtlačit támhle na to volné místo?"  ;D
IP zaznamenána

msk

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště označené IP12a + E08e bez vymezené délky platnosti
« Odpověď #13 kdy: 10 Května 2016, 14:41:05 »

 ;D
IP zaznamenána
automaticky mi tykaj