30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zničená pneumatika po vjetí do díry na silnici - vymáhání škody?  (Přečteno 5914 krát)

PJ

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 286
    • Zobrazit profil

V pátek v noci jsem v Ústí nad Labem trefil díru na silnici. Zastavil jsem a šel zkontrolovat pneumatiku - jasně že ucházela. Se sakrováním jsem nasadil rezervu a odjel domů. Dneska jsme v pneu servisu zjistili že pneumatika je neopravitelná (a potvrdili mi že poškození odpovídá vjetí do díry), což mě mrzí protože vzorku měla ještě habaděj.

V mém případě bych řekl že díra přišla nečekaně a na jinak dobré silnici - byla tma a viděl jsem jí dost pozdě, takže jsem se nestihl vyhnout. Jel jsem podle předpisů (i když už nevím jestli tam bylo 50 nebo 70). Jestli před dírou byla značka "vlny na silnici" si nepamatuji (ale předpokládejme že nebyla).

Lze se reálně domáhat škody u vlastníka komunikace? Uspěli jste s tím někdy někdo? Je třeba volat policii k zdokumentování?

Na internetu jsem našel akorát obecné články, např.
http://www.autoweb.cz/autoporadna-dotaz-dnes-v-noci-jsem-na-barrandove/
http://www.epravo.cz/top/clanky/skoda-na-vozidle-zpusobena-nerovnosti-na-vozovce-kdo-nese-odpovednost-lze-se-realne-domoci-nahrady-skody-93136.html
které řikají že v mém případě jsem měl zavolat policii k zdokumentování situace a měl bych šanci vzniklou škodu vymoci. Také tam ale píší že

Podle § 27 odst. 2 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích vlastník takové komunikace odpovídá za škody vzniklé uživatelům těchto pozemních komunikací, jejichž příčinou byla závada ve sjízdnosti, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit.

A právě v uvedeném ustanovení zákona je jádro problému. Přestože řidič prokáže, že škoda vznikla vjetím do výtluku na daném místě, nemá zdaleka vyhráno. A to ani vzhledem k objektivní odpovědnosti obce za vznik škody.

1) Pokud totiž obec prokáže, že vynakládala dostatečné množství prostředků a úsilí k odstraňování nerovností na svých silnicích a k označování nerovností příslušnou dopravní značkou, může se odpovědnosti zprostit.


To mi přijdou jako 2 zcela neprůchodné podmínky
a) jak mám sakra prokázat že škoda vznikla zrovna ve výtluku v daném místě?
b) dokážu si představit že obec vždycky může prokázat jak vynakládá hafo peněz na opravy a značení, protože obec je veliká a věřím že to jinde označené nebo opravené je...
IP zaznamenána

Derek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Zobrazit profil
Re:Zničená pneumatika po vjetí do díry na silnici - vymáhání škody?
« Odpověď #1 kdy: 18 Dubna 2016, 21:35:58 »

Pokud si pamatuju matnou zkušenost pár let zpátky, tak známý to zkoušel a uspěl (šlo mu navíc o docela drahý ráfek + to sraní a čas okolo). Dokumentaci prováděl sám, bez PČR, myslím, že hned na místě (ale to samozřejmě ne vždy jde).
Následně lavíroval, jestli to zkoušet, protože byl také skeptický - nakonec se rozhoupal a obeslal vcelku asertivním způsobem a se všemi podklady (dokumentace díry, absence značení před ní, poškození, výpovědi včetně výpovědi spolujezdce a pak fakturami za škody [nevzpomenu si jestli uplatňoval i práci, nebo jen gumu a ráfek] správce komunikace. Obsáhlost podání v duchu "zavalit lejstrama" a dát tomu váhu. TSK/obec to nakonec řešili dosti promptně a bez větších pokusů o sabotáž, protože to pokryli z pojištění.
V tom duchu se vyjádřil i příslušný úředník, že jakmile chyběla značka označující díru, tak je to jasné a víc se v tom nimrat nebudou, že právě od toho tu pojistku mají.
O dva dny později už úsek s dírou označen byl (a někdo z TSK nejspíš přišel o prémie).
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Zničená pneumatika po vjetí do díry na silnici - vymáhání škody?
« Odpověď #2 kdy: 19 Dubna 2016, 09:46:06 »

Pred cca 10 -12 lety jsem resil totez. Noc, dira, zniceny rafek, prostipla pneu na boku, ztraceny origo Renault kryt kola, celkova skoda cca 8000Kc. Zaplaceno nejakou tou firmou, co se stara o silnice na prvni dobrou. Postup byl ten, ze jsem druhy den rano zavolal do Jicina na urad jak mam postupovat, dostal jsem telefon na spravce komunikace, tam mi velmi ochotna pani rekla, co vsechno mam obstarat, co mam vyfotit a kam to mam poslat. Tusim, ze asi za dva tydny jsem dostal odpoved, ze to uznavaji a ze mi posilaji prachy.
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Zničená pneumatika po vjetí do díry na silnici - vymáhání škody?
« Odpověď #3 kdy: 19 Dubna 2016, 15:11:03 »

Nedavno jsem měnil ramena a tlumniče. Hrozně rád bych poslal fakturu na TSK Praha .. ale asi my to neprojde :(
IP zaznamenána

PJ

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 286
    • Zobrazit profil
Re:Zničená pneumatika po vjetí do díry na silnici - vymáhání škody?
« Odpověď #4 kdy: 19 Dubna 2016, 18:05:40 »

Díky za info. Takže příště to aspoň nafotit a zkusit. V mém případě to vypadá pouze na zničenou pneumatiku (2500,-) a kvůli tomu se tam vracet nebudu (navíc ani nevím jestli tam nebyla značka).

Maximálně kdyby tu byl někdo ochotný z ústí kdo by mi to nafotil tak PM - místo bych snad trefil s přesností 1km.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zničená pneumatika po vjetí do díry na silnici - vymáhání škody?
« Odpověď #5 kdy: 19 Dubna 2016, 23:25:32 »

bývala praxe, že gumu nezaplatili, když to bylo i ráfkem tak jo
ale jak dnes....
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Zničená pneumatika po vjetí do díry na silnici - vymáhání škody?
« Odpověď #6 kdy: 22 Dubna 2016, 04:22:09 »

2x jsem toto řešil, ani jednou jsem nevolal policii, ale doporučuju to, ideálně jim asi neříkat, že jde pouze o podobnou nehodu, ale pouze, že jde o nehodu, aby se nestalo, že nepřijedou vůbec.

Jednou byla škoda uhrazena více méně bez problémů (disk, pneu) a ve výsledku byla pokryta celá škoda. Podruhé to nedopadlo, tedy zatím. Hlavně ale proto, že, není známa organizace, která za to může. Sice jsem to uplatňoval u pojiśťovny, kde jsou pojištěny obě, ale omyel jsem uvedl jinou díru na té silnici (tu skutečnou jsem našel až na video záznamu,protože není tak lehce - propadlá silnice před kanálem). Budu to řešit taky, ač je to již přes rok, jenom si dávám na čas, protože mám od TSK Praha potvrzení, že tam závada je, že je zřejmé, že vozidlo poškodila. Jenomže, dle TSK je to vada, za kterou je odpovědná PVK. PVK zase myslí, že za to může TSK. Z času na čas si tam tedy zajedu, nafotím, že je pořád silnice poškozená a pak později podám trestní oznámení na neznámého pachatele z důvodu podezření z obecného ohrožení, nebo něco podobné. Snad z toho vzejde, že někdo silnici nakonec opraví a pak budu po něm vyžadovat náhradu škody.

Přikládám vzor formuláře o náhradu, ač je obecně jedno, jak to vypadá. Já ho použil tak, jak je.
IP zaznamenána