30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pruh pro pomalá vozidla  (Přečteno 8927 krát)

Neo

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Pruh pro pomalá vozidla
« kdy: 26 Února 2016, 16:15:14 »

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jak je to s pruhy pro pomalá vozidla (značka IP 18c). Hojně jsou k vidění např. na D1. Jde mi o to, zda má řidič v normálním osobáku povinnost jet tímto pruhem. Podle mého názoru ano, 361 hovoří jasně: "Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestližze je to nutné k objízždění, předjízždění, otáčení nebo odbočování." O žádné výjimce pro pruhy pro pomalá vozidla se tu nemluví... Nedělám si iluze, vím, že na D1 i v místě, kde jsou tři normální pruhy stejně většina řidičů (včetně PaCh) jezdí prostředním, takže v místě s třetím pruhem označeným jako pruhem pro pomalá vozidla, ho nevyužije skoro nikdo. Ale zajímalo by mě, jak je to správně. Trochu to téma nakousl Beran tady: http://www.autoweb.cz/podjizdeni-na-dalnici-jizda-stoupacim-pruhem-apod/, ale z článku není jasné, zda má řidič povinnost pravý pruh použít. A nejde mi o podjíždění, mluvím skutečně o situaci, kdy jedu po prázdný dálnici a do kopce se dálnice rozšíří o další pruh vpravo, který je označen dopravní značkou IP 18c. Musím se do něj zařadit?
IP zaznamenána

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Pruh pro pomalá vozidla
« Odpověď #1 kdy: 26 Února 2016, 17:52:11 »

Nenašel jsem nic jiného, než co je např. na stránce besip:
Jízdní pruh pro pomalá vozidla (č. IP 18c) Dopravní značka „Jízdní pruh pro pomalá vozidla“ (č. IP 18c) vyznačuje počet a uspořádání jízdních pruhů. Značka vyznačuje zároveň přídatný jízdní pruh na dálnici a silnici pro motorová vozidla určený zejména pro motorová vozidla, která v takto označeném úseku nedosáhnou vyšší rychlosti než 60 km/h.
Dopravní značka ukončuje platnost značky „Vyhrazený jízdní pruh“ (č. IP 20a), „Omezení v jízdním pruhu“ (č. IP 21) a „Návěst změny směru jízdy s omezením“ (č. IS 10d).

Co se začaly stoupací pruhy oddělovat jenom přerušovanou čarou, jako je to na rekonstruovaných úsecích D1, tak je to opravdu méně zřejmé než dříve s plnou čarou na straně pomalého pruhu. To se dalo argumentovat, že se z pomalého nedá vyjet, takže nedává smysl pro rychlé auto tam vjíždět.
Nicméně význam značky IP 18c se nezměnil, já tam nevjíždím.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Pruh pro pomalá vozidla
« Odpověď #2 kdy: 26 Února 2016, 19:38:31 »

Jestli se nepletu, jedna se jiz o 80 km/h http://www.campingclubroznov.cz/Archiv/2016/DZ2016.pps . Vysvetleni je v http://www.pjpk.cz/TP%20133.pdf , ale je tam stara rychlost.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Pruh pro pomalá vozidla
« Odpověď #3 kdy: 07 Března 2016, 13:06:32 »

Občas se to dá využít pro předjetí slimáků, jedoucích v normálních pruzích, nehledě na to, že je tam (na starý D1) většinou i kvalitnější povrch 8)
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 273
    • Zobrazit profil
Re:Pruh pro pomalá vozidla
« Odpověď #4 kdy: 07 Března 2016, 14:50:01 »

podle vyhl. č. 294/2015 platí pro IP 18 c toto:
Jízdní pruh pro pomalá vozidla
Značka vyznačuje počet a uspořádání jízdních pruhů. Značka zároveň vyznačuje přídatný pruh na dálnici a silnici pro motorová vozidla určený pro motorová vozidla, která v takto označeném úseku dálnice nebo silnice pro motorová vozidla nedosáhnou rychlosti jízdy alespoň 80 km.h-1. Jiná motorová vozidla užívají jízdní pruh pro pomalá vozidla jestliže je jejich rychlost jízdy v daném úseku dálnice nebo silnice pro motorová vozidla výrazně nižší než rychlost jízdy ostatních vozidel jedoucích v témže směru jízdy.

Nebo-li, když všichni kolem mne pojedou přes 200 km/h, zařadím se svojí 130 km/h rychlostí do pruhu pro pomalá vozidla  :D
« Poslední změna: 07 Března 2016, 14:56:38 od akit »
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Pruh pro pomalá vozidla
« Odpověď #5 kdy: 08 Března 2016, 09:38:52 »

Občas se to dá využít pro předjetí slimáků, jedoucích v normálních pruzích, nehledě na to, že je tam (na starý D1) většinou i kvalitnější povrch 8)

Není to potom v rozporu s §17 odst. 1?
IP zaznamenána

chataar

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Pruh pro pomalá vozidla
« Odpověď #6 kdy: 12 Prosince 2016, 14:42:22 »

to je asi lehce diskutabilní. Protože v tomto případě by se mohlo jednat o souběžnou jízdu.

"Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda")"

Zakon totiz nedefinuje "souvisle proudy vozidel" jsou to uz dve vozidla?
« Poslední změna: 12 Prosince 2016, 14:43:56 od chataar »
IP zaznamenána

qqvvmm

  • Příspěvků: 45
    • Zobrazit profil
Re:Pruh pro pomalá vozidla
« Odpověď #7 kdy: 16 Ledna 2017, 21:32:03 »

Nenašel jsem nic jiného, než co je např. na stránce besip:
Jízdní pruh pro pomalá vozidla (č. IP 18c) Dopravní značka „Jízdní pruh pro pomalá vozidla“ (č. IP 18c) vyznačuje počet a uspořádání jízdních pruhů. Značka vyznačuje zároveň přídatný jízdní pruh na dálnici a silnici pro motorová vozidla určený zejména pro motorová vozidla, která v takto označeném úseku nedosáhnou vyšší rychlosti než 60 km/h.
Dopravní značka ukončuje platnost značky „Vyhrazený jízdní pruh“ (č. IP 20a), „Omezení v jízdním pruhu“ (č. IP 21) a „Návěst změny směru jízdy s omezením“ (č. IS 10d).

Co se začaly stoupací pruhy oddělovat jenom přerušovanou čarou, jako je to na rekonstruovaných úsecích D1, tak je to opravdu méně zřejmé než dříve s plnou čarou na straně pomalého pruhu. To se dalo argumentovat, že se z pomalého nedá vyjet, takže nedává smysl pro rychlé auto tam vjíždět.
Nicméně význam značky IP 18c se nezměnil, já tam nevjíždím.

Dle mého je na tom krásné to slovo ZEJMÉNA, to totiž definuje, že tento pruh je vyčleněn hlavně pro pomalejší vozidla, ale není jim striktně vyhrazen. Buď by tam musela být absence tohoto jednoho slova, nebo striktně vymezená platnost jiným slovem, např.: jen, pouze atd. Tzn., že se shodnu na výkladu s kolegou akit a to jezdit vždy vpravo. Výjimkou je stoupací pruh, ze kterého nejde vyjet do prostředního pruhu (užito značení V03) - rozuměj tak, že já osobně ho v této variantě nevyužívám. Někdy si na dálnici připadám, že jsem ten pravý pruh koupil, jelikož je prázdný a jedu v něm sám, zatímco v prostředním a levém je auto na autu. A tyto situace se nedějí jen u stoupáku. ;-)
« Poslední změna: 16 Ledna 2017, 21:34:13 od qqvvmm »
IP zaznamenána