30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Self-driving car  (Přečteno 10913 krát)

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Self-driving car
« Odpověď #15 kdy: 08 Ledna 2019, 18:59:33 »

Tak zase rozumím tomu, že na rychlostních komunikacích se spolu budou auta bavit a nestane se, že někdo předjíždí v okamžiku, kdy někdo před ním odbočuje doleva.
Nicméně to budě běh na velmi, velmi dlouhou trať, pokud to vůbec půjde. Viděl jsem test autonomního auta, ve srovnání s řidičem na místy namrzlém povrchu. V první zatáčce to řidiči trochu podjelo, sevřely se mu půlky a další zatáčku už projel pomaleji. Oproti tomu robotovi se nesevřelo nic, ale auto ve druhé zatáčce skončilo.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Self-driving car
« Odpověď #16 kdy: 08 Ledna 2019, 20:08:36 »

Jde o úplně jiné kategorie řízení. Vláček kamionů vede vždy vozidlo s řidičem (zatím v testech policejní, pokud jsem něco nepřehlédl) a je kontrolována komunikace zpětnou vazbou. Při poruše komunikace se dějí nějaká opatření, nevím, přesně jaká, ale řidiči ve všech kamionech dostanou varování. Něco podobného zkoušel i mercedes s osobáky, v jakém je to stadiu nesleduji. V principu jde tedy o maximální nahuštění vozidel za sebe, jedoucích nějakou rozumnou rychlostí bez jakéhokoli vzájemného předjíždění. V takovém nahuštění musí být vozidla řízena vedle lokálního systému (třeba adaptivní tempomat) rovněž něčím, co zná zcela přesně akce vedoucího vozidla. Komunikace mezi vozy by se dala přirovnat ke spřáhlům a brzdovému systému vlaku, lokální řízení k nárazníkům. Pokud vím, tak největší potíže jsou s odpojováním a připojováním vozidel na sjezdech a vjezdech.

Autonomní řízení samostatného vozidla je o několik levelů výš a řekl bych, že jde o jinou disciplínu. Něco jako rybniční liga žáků proti NHL. Namrzlá/kluzká silnice či deštěm zaplavené koleje jsou pro roboty vyšší level (zatím je ani neumí rozpoznat, natož pak adekvátně reagovat - třeba jen testem přilnavosti v momentě, kdy povrch vypadá podezřele a lze s ohledem na okolnosti risknout přípané sklouznutí), zatím se ani nemumí vyrovnat s běžnými jevy, jako mlha, hustý déšť, sněžení, ostré slunce nízko nad obzorem do objektivu kamer, natož pak s podzimní lahůdkou - střídavé chuchvalce mlhy s bílou tmou a jasná obloha.

Jak poznamenal kolega opas, je to běh na dlouho trať a jest otázkou, zda jeho dráha koverguje k cíli.

Mimo rank dopravy po pozemních komunikacích se úspěšně aplikuje autonomní řízení kolejových (přesněji snad koridorových - MAGLEV není až tak moc kolejový) vozidel.

IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Self-driving car
« Odpověď #17 kdy: 09 Ledna 2019, 11:19:40 »

Mimo rank dopravy po pozemních komunikacích se úspěšně aplikuje autonomní řízení kolejových (přesněji snad koridorových - MAGLEV není až tak moc kolejový) vozidel.

... jen drobnost, Rio Tinto nacpalo dost penez do autonomnich vlaku v AU a vyplatilo se  - zvazuji taktez zavedeni samoriditelnych vozidel - ani ne autonomnich spise jako vlacek po virtualnich kolejich ...
IP zaznamenána

yyz9a1

  • Příspěvků: 259
    • Zobrazit profil
Re:Self-driving car
« Odpověď #18 kdy: 09 Ledna 2019, 13:03:50 »

Mě se to prostě líbí. Líbí se mi Musk s jeho teorií, že časem může být zakázáno řídit vozidlo z důvodu bezpečnosti.

Jako benzínová hlava bych to nesl naopak velmi nelibě (jako téměř každý zákaz).

Asi tak, povinný přechod na roboauta prosazují lidé, kteří řídí neradi (a podle toho vypadá jejich jízda) A protože "podle sebe soudím tebe" - považují to za bezpečnější alternativu.
Pro mne by jediný akceptovatelný způsob využití byl v koloně, zácpě. Tam bych to s radostí předal robotovi, ať si to vyžere za mne...
IP zaznamenána

Qíteček

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Self-driving car
« Odpověď #19 kdy: 09 Ledna 2019, 13:12:32 »

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/icing-tesla-elektromobil-waymo-autonomni-rizeni.A190107_161855_automoto_fdv
Ničení cizího majetku se mi sice příčí, ale zas lidsky chápu ty, kterým se nelíbí, že si z nich bez ptaní udělali pokusný králíky...
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Self-driving car
« Odpověď #20 kdy: 09 Ledna 2019, 13:46:44 »

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/icing-tesla-elektromobil-waymo-autonomni-rizeni.A190107_161855_automoto_fdv
Ničení cizího majetku se mi sice příčí, ale zas lidsky chápu ty, kterým se nelíbí, že si z nich bez ptaní udělali pokusný králíky...
Nedobře se na to díváš Veverko. Tohle je henta občanská společnost, jak o ní mluvil sám Pravda Láska I.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Self-driving car
« Odpověď #21 kdy: 09 Ledna 2019, 16:42:16 »

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/icing-tesla-elektromobil-waymo-autonomni-rizeni.A190107_161855_automoto_fdv
Ničení cizího majetku se mi sice příčí, ale zas lidsky chápu ty, kterým se nelíbí, že si z nich bez ptaní udělali pokusný králíky...
A teď si představ, že i po ČR se občas pohybují automobily, které se teprve testují. Tvými slovy si také dělají z ostatních pokusné králíky. Mám rád řízení, ale jsou situace, kdy bych ocenil zmáčknout tlačítko a nechat se odvést na místo určení.

Asi měsíc zpátky jsem studoval Waymo a musím říct, že ten nápad se mi líbí. Tyhle auta už můžou jezdit bez osoby na sedadle řidiče. Zadáte čas vyzvednutí a místo. Auto přijede, nastoupíte, zmáčkete tlačítko a jedete na zadních sedadlech. Takhle si představuju cestu z hospody v budoucnosti  ;D

btw. tady je ukázka, že zvládne jezdit i za písečné bouře s horší viditelností https://www.youtube.com/watch?v=ROAwXEqDk7k
« Poslední změna: 09 Ledna 2019, 16:45:06 od paty »
IP zaznamenána

Qíteček

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Self-driving car
« Odpověď #22 kdy: 09 Ledna 2019, 20:58:39 »

Tak ne že bych o sobě nevěděl, že jsem zlá stará zpátečnická svině, to mi připomínat nemusíte, kdybych žil před sto lety, tak bych určitě mocně brojil proti dotování parních strojů a spalovacích motorů a jejich testování mezi nic netušícími spoluobčany... :D
IP zaznamenána