30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Plná moc ve fázi vyšetřování a její převedení do správního řízení  (Přečteno 4585 krát)

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil

Narazil jsem na poměrně zajímavý případ, kdy:
1) došlo k dopravní nehodě s velice problematickým určením viníka,
2) proběhlo několikaměsíční policejní vyšetřování, v jehož průběhu byla policii k dané věci doručena plná moc od advokáta jednoho z účastníků nehody,
3) došlo k předání věci od policie do správního řízení na MNV,
4) MNV obeslal účastníka nehody, jenž dříve zplnomocnil advokáta, aniž by ovšem advokáta uvědomil.

S touto situací jsem se setkal poprvé a zajímalo by mne zejména: je správní orgán povinen při převzetí spisu od policie respektovat předchozí zplnomocnění k zastupování, či nikoliv? V judikatuře jsem k tomuto tématu našel pouze analogické případy ve věcech trestních (např. rozsudek NS 6 Tz 77/2011-22)... Předem děkuji za všechny validní reakce.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil

Tak si nakonec odpovím sám: PČR ukončila shromažďování důkazů pro účely správního řízení a předala podklady (rozhodně měla předat včetně plné moci doručené v průběhu vyšetřování). A protože „V pochybnostech je tedy vždy na místě položit si otázku, jakým úmyslem byli zmocnitel a zmocněnec vedeni při sepisování plné moci...“ (viz usnesení rozšířeného senátu NSS č. 8 Azs 16/2007 – 161), měl správní orgán, jenž plnou moc pro "veškeré hmotněprávní i procesněprávní úkony v řízeních a při jednáních jakéhokoli charakteru se všemi právnickými i fyzickými osobami, státními orgány a institucemi, která se jej týkají, včetně přijímání písemností" obdržel (či měl obdržet) zároveň se spisem, obeslat zástupce, nikoliv obviněného.
Čili správní orgán má vadu v doručování a obviněný může předvolání spokojeně ignorovat. Správní orgán pak rozhodne protiprávně v nepřítomnosti zástupce obviněného a jelikož odvolání půjde na jeden z nejrozumnějších krajských úřadů, s nejvyšší pravděpodobností bude úspěšné.
Má tato úvaha nějaké skutečně slabé místo?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil

Záleží na textu plné moci, zda se týká i jednání správního orgánu.
IP zaznamenána