30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Kdo je viník?  (Přečteno 21114 krát)

callipo

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
[?] Kdo je viník?
« kdy: 18 Srpna 2015, 06:15:57 »

Dobrý den,
chtěla bych vás zdvořile požádat o radu v rámci správního řízení o dopravní nehodě ve které jsem účastníkem. Předběžně jsem byla určena viníkem, avšak s rozhodnutím jsem nesouhlasila, jelikož si nejsem vědoma jakéhokoli pochybení proti pravidlům silničního provozu.
Popis nehody: K nehodě došlo na křižovatce tvaru písmene "T", na kterou jsem vjížděla z vedlejší silnice (kolmice na hlavní) a následně odbočovala vpravo. Křižovatka je označena značkou "Stop" a na hlavní silnici se nachází přechod pro chodce. Při příjezdu do křižovatky jsem vozidlo zastavila. Při pohledu vpravo jsem viděla přijíždějící autobus směřující dál po hlavní (za křižovatkou se nachází autobusová zastávka) a za ním kolonu aut. Zleva žádné vozidlo nejelo.Vzhledem k tomu, že v mém směru žádné vozidlo nejelo a nikdo nepřecházel přechod, pomalu jsem vjela na hlavní silnici. Při odbočování jsem se míjela  s protijedoucím autobusem a hned za ním, (na přechodu pro chodce) vyjelo vozidlo, které jej chtělo předjet. V mém odbočovacím pruhu došlo ke střetu mého a předjíždějícího vozidla ( levou stranou u obou vozidel) následně se předjíždějící vozidlo střetlo i s autobusem, jenž mezitím zastavil v zastávce.
Jak jsem již předeslala, Policie mě na místě označila jako viníka nehody - nedání přednosti v jízdě. Z mého pohledu došlo ke srážce z důvodu nedovoleného/nebezpečného předjíždění (přechod, jedoucí autobus, plná čára před přechodem). Prosím tedy o váš názor, zda mám šanci uspět ve správním řízení, popřípadě jaké kroky mám podniknout k prokázání své neviny.
Děkuji.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #1 kdy: 18 Srpna 2015, 07:39:52 »

To se blbě posuzuje, když člověk nezná to místo a nemůže si to věrně představit. Obecně: pokud vy jste již byla na hlavní a druhé auto teprve začalo předjíždět, je to jeho vina. Pokud jste vjížděla na hlavní a druhé auto už předjíždělo, je to vaše vina.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #2 kdy: 18 Srpna 2015, 08:53:51 »

to je bohužel česká absurdita, on sice nedovoleně předjížděl, ale jel po hlavní a měl přednost. Teď opravdu záleží jestli tam vlítl přímo před Vás, nebo jíž předjížděl dřív.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #3 kdy: 18 Srpna 2015, 10:07:55 »

Tohle bude o analýze poškození. Pokud to byl čistý čelní střet, tak paní je v tom nevinně. Pokud to dostala na roh auta, má smůlu.
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #4 kdy: 18 Srpna 2015, 10:14:07 »

Tohle bude o analýze poškození. Pokud to byl čistý čelní střet, tak paní je v tom nevinně. Pokud to dostala na roh auta, má smůlu.
Pokud jsem pochopil dobře, tak to bylo bok na bok. Tedy se zřejmě vešla všechyn tři vozidla (autobus a dvě auta), nicméně prostřední auto to dostalo z obou stran.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #5 kdy: 18 Srpna 2015, 10:26:04 »

V tom případě to jde za borcem. Předjížděl proti protijedoucímu autu.
IP zaznamenána

spec

  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #6 kdy: 18 Srpna 2015, 10:49:35 »

opas: píše levou stranou vozidel, čili už byla na hlavní a on neměl co předjíždět, asi.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #7 kdy: 18 Srpna 2015, 10:52:15 »

opas: píše levou stranou vozidel, čili už byla na hlavní a on neměl co předjíždět, asi.

No a co píšu? V tom případě to jde za borcem.
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #8 kdy: 18 Srpna 2015, 11:13:00 »

Pokud by začal předjíždět ještě než callipo vjela do křižovatky tak ne, v opačném případě ano. Poškození není až tak zásadní, mohl začít předjíždět už třeba 20 m před křižovatkou, mezitím by paní stihla v klidu srovnat auto a chytit to pěkně z boku. Bez dokumentace se to nedá posoudit, jsou to jen domněnky.
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #9 kdy: 18 Srpna 2015, 11:50:35 »

Bez dokumentace se to nedá posoudit, jsou to jen domněnky.

Proto stále všude opakuji ... kamera, kamera, kamera. Palubní kamera i s kartou vyjde na 1000 - 1500. Následný důkaz je neocenitelný.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #10 kdy: 18 Srpna 2015, 11:50:46 »

Zajimala by me realita a zpetne prokazatelne udaje o:
a) Auto zacalo predjizdet pres plnou caru nebo v miste, kde je to dovoleno?
b) Auto predjizdelo na prechodu?
IP zaznamenána

4honza

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #11 kdy: 18 Srpna 2015, 11:59:55 »

Jak uz zaznelo - tady bude rozhodujici, zda protijedouci zacalo predjizdet pred ci po zarazeni auta z vedlejsi do jizdniho pruhu na hlavni silnici. Pokud zacalo predjizdet pred tim, tak ridicka podle stavajicich pravidel silnicniho provozu nedala prednost v jizde autu na hlavni a je vinikem nehody. Pokud ridic na hlavni silnici predjizdel pote, co jiz auto bylo na hlavni silnici (ukoncilo odbocovani), tak by mel byt urcen vinikem nehody.

Tohle se stava jako klasicka ridicska chyba, ze pri odbocovani vpravo na hlavni kontrolujete pouze auta jedouci zleva; protoze prednost davate i tem zprava (ktere napr. predjizdi), ale i opacny pripad, tedy nedovolene predjizdeni.

Tohle se samozrejme prokazuje velice spatne, pokud nemate kamerovy zaznam, tak lze neco zjistovat z vypovedi svedku a ucastniku dopravni nehody. Samozrejme, ze jako indicie bude pravdepodobne pouzito, co policie zjistila na miste nehody. Pocitejte s tim, ze cim blize ke krizovatce se nehoda stala, tim pravdepodobneji to hodi na vas. Pokud k tomu doslo dokonce primo v krizovatce, pak policie samozrejme automaticky oznaci vas.

Co se tyce auta na hlavni, tak na prechodu pro chodce a bezprostredne pred nim je zakazano predjizdeni (coz vas bohuzel nezbavuje povinnosti dat takovemu autu prednost). Samozrejme, za pokud je tam plna cara, tak je to muze byt maly kladny bod pro vas, ale samo o sobe to nestaci. Jestli to bude stacit, zavisi hlavne od toho, jake si sama sezenete dukazy, ze auto na hlavni silnici predjizdelo az pote, co jste dokoncila odbocovani.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #12 kdy: 18 Srpna 2015, 12:22:05 »

Pokud je tam přechod, tak se lze opřít o 7 Tdo 168/2009.

Po účastníkovi silničního provozu nelze spravedlivě požadovat, aby bez dalšího předpokládal možné porušení pravidel tohoto provozu jinými účastníky a aby tomu přizpůsobil své počínání. Naopak, není-li z okolností, které může účastník silničního provozu běžně vnímat či předvídat, zřejmé, že jiný účastník téhož provozu porušil své povinnosti, je oprávněn očekávat od ostatních účastníků silničního provozu dodržování stanovených pravidel.

Tedy nemá povinnost předpokládat, že někdo začne předjíždět někde, kde to je zakázáno.
IP zaznamenána

asocz

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #13 kdy: 18 Srpna 2015, 12:34:21 »

V tomto případě by k poradě více pomohla grafika. Naskenovat náčrtek nehody a adresu z google maps dotyčné křižovatky
IP zaznamenána

callipo

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Kdo je viník?
« Odpověď #14 kdy: 18 Srpna 2015, 12:59:16 »

Děkuji všem za reakci na moji žádost o radu, je mi jasné, že nelze řešit situaci bez znalosti křižovatky, ve které se nehoda stala. Vím, že přednost má ten kdo je na hlavní a pokud bych v momentě odbočování viděla protijedoucí vozidlo, nevjela bych proti němu.
 Předjíždějící vozidlo vybočilo ze svého pruhu za jedoucím autobusem pouze tak 2/3 svojí šířky. Pravděpodobně se tak stalo v momentě, kdy jsem já již vjížděla na hlavní komunikaci. Učinil tak těsně nad přechodem pro chodce, což jsem nemohla předvídat. Můj názor je takový, že v momentě kdy mě zahlédl,  pokusil  se vrátit zpět do svého pruhu.  Začal prudce brzdit,  aby nenaboural autobus  který měl před sebou  ( ne vedle sebe), což mu nedovolovalo se zcela zařadit zpět na svoji polovinu vozovky. Při tomto manévru došlo nejprve ke střetu se mnou a posléze i s autobusem.
Předjíždějící vozidlo do mého narazilo levým předním nárazníkem v úrovni mého levého světla       (v mém pruhu cca 1/3 z celkové šířky vozovky od střední dělící čáry ) Náraz moje vozidlo zastavil a setrvačným pohybem předjíždějícího automobilu došlo k jeho  posunutí  zpět a lehkému otočení.  Řidič svůj automobil ubrzdil zcela až v momentě nárazu do již mezitím stojícího autobusu.
Pro lepší představivost, přikládám foto křižovatky, do které jsem vyznačila místo srážky. : 
IP zaznamenána