30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Stížnost na vybrání kauce (rychlost)  (Přečteno 24839 krát)

vashek

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
[?] Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« kdy: 24 Března 2013, 18:22:42 »

Především obrovské díky za toto fórum a za rady zde již obsažené / linkované!

Změřili mě a zastavili (o víc než 20 ve městě), nevypovídal jsem, chtěl jsem přestupkové řízení, vyžadovali kauci 5000 Kč, tu jsem po chvíli dohadování zaplatil, a teď si chci stěžovat a chci ji zpátky. Máte nějaké rady, nápady nebo tipy na vylepšení následujícího?
(Mimochodem jsem totální vůl, Waze mě varoval. :( Používejte Waze!)

Policie České republiky
Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy
Odbor vnitřní kontroly
Kongresová 2
140 21    Praha 4

V Praze, dne 24.3.2013
Stížnost pro porušení zákona policistou a žádost o vrácení neoprávněně vybrané kauce

Vážení,
obracím se na Vás se stížností na jednání policisty a žádostí o nápravu.

Dne 22.3.2013 cca. v 14:39 hodin jsem byl jako řidič motorového vozidla zastaven na ulici Ryšavého v Praze hlídkou Policie ČR pro podezření ze spáchání přestupku, kdy mi byla hlídkou údajně naměřena vyšší rychlost, než byla v úseku povolena. Policista se služebním číslem 320474 mi sdělil, jakého přestupku jsem se měl dopustit, a vyzval mě k zaplacení pokuty. Z toho jsem vyrozuměl, že navrhuje uložení sankce za přestupek v blokovém řízení, a vyjádřil jsem se v tom smyslu, že s tímto postupem nesouhlasím a žádám o postoupení přestupku k projednání správnímu orgánu. Nato mi tentýž policista sdělil, že z mého jednání má důvodné podezření, že se budu vyhýbat přestupkovému řízení, a požadoval zaplacení kauce ve výši 5.000,- Kč s tím, že v opačném případě mi zabrání v dalším řízení vozidla. Na můj dotaz k důvodu jeho podezření mi pouze opakoval, že má z mého jednání dojem, že se budu vyhýbat přestupkovému řízení.

Kauci jsem na místě zaplatil po pěší cestě do blízkého obchodního centra za účelem nalezení bankomatu a vybrání hotovosti, kdy mi policista situaci nijak neusnadnil, například radou či umožněním dojetí do obchodního centra autem.

Po mém příchodu s hotovostí měl policista již připraven a vyplněn formulář „Potvrzení o převzetí kauce“, ve kterém k důvodu vybrání kauce uvedl pouze, cituji: „Z jednání řidiče v průběhu projednávání přestupku na místě jeho zjištění vyplynulo, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení.“ Opakovaně jsem policistu ubezpečil, že se vyhýbat nehodlám, že se nedomnívám, že má jakýkoliv důvod se tak domnívat, a zejména, že žádný konkrétní důvod neuvedl. Přesto policista na svém postoji trval, proto jsem do formuláře uvedl své námitky a kauci mu zaplatil. (Tuto část jednání po mém příchodu od bankomatu zřejmě zaznamenával druhý přítomný policista na kameru; jeho služební číslo jsem si bohužel nezapsal.)

Proti tomuto postupu policisty se důrazně ohrazuji a domnívám se, že byl protiprávní. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon č. 361/2000 Sb. v aktuálním znění, dále jen Zákon o provozu) v § 125a, odst. 1 sice dává policistovi oprávnění vybrat kauci, avšak za podmínky, že je důvodné podezření, že se podezřelý řidič bude vyhýbat přestupkovému řízení.

K tomu, aby podezření policisty bylo možné považovat za důvodné, však nestačí pouhý fakt, že podeřelý není ochoten zaplatit pokutu v blokovém řízení. Kdyby to tak zákonodárce myslel, jistě by to tak napsal, ať už v § 125a Zákona o provozu, nebo v § 84 Zákona o přestupcích (č. 200/1990 Sb. v aktuálním znění), kde se praví, že „(1) Přestupek lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu (§ 13 odst. 2) zaplatit.“

Stejně tak obecné tvrzení, že „z jednání řidiče ... vyplynulo ...“ jistě nestačí na to, aby bylo možné mluvit o „důvodném podezření“. Rozhodnutí učiněné na základě takto nekonkrétního odůvodnění je nepřezkoumatelné a je zjevným zneužitím postavení úřední osoby, které lze označit za nepřípustný nátlak na podezřelého, aby se vzdal svého zákonného práva na spravedlivou obhajobu či odvolání. Je totiž jen štěstím, že jsem měl čas, že jsem nevezl hladové dítě, že k bankomatu bylo relativně blízko, že jsem měl k dispozici dostatečnou finanční rezervu k okamžitému použití a v neposlední řadě, že mám jisté právní povědomí o důsledcích případného souhlasu s uložením pokuty v blokovém řízení. Kdyby všechny tyto podmínky splněny nebyly, zřejmě by mě policistovo nedůvodné trvání na vybrání kauce donutilo souhlasit s blokovým řízením a vzdát se tak jakékoliv možnosti obhajoby či odvolání.

Z výše uvedených důvodů žádám:
1.   Okamžité vrácení zaplacené kauce v plné výši (t. j. 5.000,- Kč), a to bankovním převodem na můj účet č. [číslo účtu].
2.   Učinění takových opatření, aby se podobné bezdůvodné vyžadování kaucí neopakovalo, a to bez zbytečného odkladu. Důvodem pro tento můj požadavek je má domněnka, že můj případ není ojedinělý a tato praxe je ve skutečnosti běžná. Jako doklad pro toto mé důvodné podezření uvádím nedávné články v médiích, např.:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/213587-novy-pristup-policie-zaplatte-pokutu-nebo-dal-nejedete/ (zkrácený odkaz tamtéž: http://tinyurl.com/kauce).
3.   Informaci o učiněných opatřeních ve smyslu předchozího bodu.
4.   Písemnou omluvu za nezákonné jednání policisty ve výše popsaném případě.

Touto mojí stížností nemám v úmyslu nijak ovlivnit samotné řízení o přestupku, kterému – jak jsem již psal výše a na místě zdůraznil policistovi – se nemám v úmyslu vyhýbat.
Předem děkuji za kladné vyřízení mé stížnosti a žádosti a očekávám odpověď ve lhůtě 15 kalendářních dnů od doručení tohoto dopisu.
S úctou

Václav [příjmení]
Trv. bydliště: [adresa]
R. č.: [rč]
Korespondenční adresa: [adresa]

Příloha: kopie Potvrzení o převzetí kauce.
IP zaznamenána

Honza ZZR

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #1 kdy: 27 Března 2013, 13:50:56 »

Stížnost jsi poslal, napsal jsi tam situaci vcelku pochopitelně a tak nemá cenu ji dál moc řešit do hloubky.
Chybí mi tam, žes mu řekl přímo to, že se projednávání vyhýbat nehodláš a proto ať sdělí, jaký jiný důvod má pro uložení kauce.
Příště není špatný zavolat v takové situaci ihned na GIBS: 974 839 734 a chtít od nich řešení, protože opicajt zneužívá právo.
Odesláním na Krajský ředitelství sis to moc neusnadnil/neurychlil. Měls to poslat i přímo na GIBS na adresu: operacni@gibs.cz, což můžeš udělat i teď.
Příště tam taky doplň, že žádáš, abys byl informován o tom, co se ve věci děje a jaká opatření přijali nadřízení předmětného opicajta.
IP zaznamenána

lookassek

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #2 kdy: 26 Května 2014, 10:47:40 »

Chtěl bych se zeptat jak to dopadlo. Teď o víkendu se mi stalo to stejné, stížnost mám také připravenou tak abych mohl například postupovat lépe.
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #3 kdy: 29 Prosince 2014, 14:10:26 »

mám k tématu kauce - tedy myšleno neoprávněné vybírání kauce ze strany PČR jednu poznámku. Po přečtení DFENSovy vánoční, připomínací literatury - děkuji :-)
už jsem stejně několik dnů přemýšlel, jak s kaucí naložit - protože ano, dfens má pravdu, že chováním a argumentací se dá kauci přiblížit nebo jí oddálit, nicméně bude-li policajt kretén, kauci bude vynucovat.

Platí pravidlo - zákon, že nedám-li kauci, PČR mne nepustí z místa. Dovedu si dost dobře představit, že povedu mírně nasrávací konverzaci tak, aby na kauci trvali a pak jim jí prostě odmítnu dát.

A co nastane? Zatknou mne ? - z jakého důvodu ? - předvést nemají proč, totožnost byla ověřena, a pro dopravní přestupky se zatím u nás nezatýká :-)
budou tam se mnou na silnici, dálnici, ve městě ... čekat dokud nevyměknu ? posadí mne k sobě do vozu a budu s nimi jezdit celý den dokud nevyměknu ?
Jasně - zákon počítá s tím, že člověk ve světle omezení svobody a pohybu vyměkne a kauci nakonec zaplatí.
Mohou si to přihasit pomocníci s botičkou... což ale půjde jen někde. A má to háček, viz dole text kurzívou.

Pokud řidič na kauci nemá dostatek peněz nebo pokud její uhrazení odmítne, je policista oprávněn zabránit řidiči v další jízdě. Účinnost tohoto institutu oslabuje nevhodná formulace zákona – zabránit v jízdě lze pouze řidiči vozidla, který nesložil kauci, proto pokud by chtěl v jízdě pokračovat např. spolujezdec, policie mu nesmí bránit.

Chci tím říct, že bude-li to jen trochu možné, nevyměknu a ať konají dle zákona a počkám, že vyměknou oni.

P.S. jako bombonek - vozím s sebou v autě Dirhamy UAE. A hodlám je nabídnout jako možnost, protože české prostě nemám :-) Už jen pro ten obličej četníka.
« Poslední změna: 29 Prosince 2014, 14:21:41 od concorde »
IP zaznamenána
Concorde

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #4 kdy: 29 Prosince 2014, 18:14:33 »

mě tam hodně překvapily ty rozsudky KS HK
jestli bylo to podání blbě udělano ( ten původní rozsudek OS má nekorektní odkaz ), ale do budoucna to zavání tím, že když fízl řekne, tak zaplať a je to
judikaturu na to už máme

apropo, co když jejich popis přestupku bude tipické pargrafněcoodstavecněco ?
a víc nic
IP zaznamenána

Ivana Biháryová

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #5 kdy: 29 Prosince 2014, 18:52:05 »

Spíš mě zajímá, když se plátce kauce z přestupku dostane. Jak dlouho bude její vrácení trvat.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #6 kdy: 29 Prosince 2014, 20:26:24 »

a co úroky…
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #7 kdy: 29 Prosince 2014, 21:37:05 »

já chtěl ukázat na to, že tenhle zákon se narodil ve stejně choré a syfilitidou prolezlé hlavě, jako je třeba ta páně Humlova.

Zabránit v další jízdě je tak strašně vágní pojem, že si to přímo žádá o test. To nesmím odjet ani autobusem, ani taxíkem, ani na přinešených kolečkových bruslích ?
Může mne odvézt spolujezdec - a pak už nejsem v řidič a nepokračují v jízdě - jsem vezen ....

chci tím říct, že prostě nemají co by řidiči udělali jiného, než ho zdrželi. A na to spoléhají. Ale nedovedu si představit, jak tam se mnou, neplatičem kauce stojí hodiny a hodiny, než jim dojde, že za kretény jsou oni, ne já. Plus jim samozřejmě při společné rozmluvě spočítám, co je jejich neuvážené chování bude stát - stížností počínaje, náklady na taxíka, zmeškaná obchodní schůzka, ušlý zisk - hoši, bude to chtít druhé zaměstnání, aby jste to poplatili :-) - a nějaké už pořádné, šlapky na silnici na to nevydělají.

tož tak na světě.

P.S. pro Mika - ano, presumce neviny bude posunuta na úroveň  - přestupek se automaticky stal, zaplať kauci vždy a pak se uvidí.... jestli se tohle někdy stane, jako že do hlav těch skopových hlav nevidíte, tak to končí naše legrácky tady na webu a bude potřeba zajít s řádně šťavnatým dvd, opásán dynamitem do celostátní televize a lidem to vysvětlit. Stejně jako v mém oblíbeném filmu.
IP zaznamenána
Concorde

Ivana Biháryová

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #8 kdy: 30 Prosince 2014, 09:12:07 »

Ptám se proto, že kaucu za domnělý přestupek jsem platil i v Německu. A mám pocit, že kdybych jí nezaplatil, tak se nehnu. V podstatě mě policajti odvezli na služebnu, tam všechno zaprotokolovali a vysvětlili. :( Chtěli 200€ a když jsem jim řekl, že hotově mám jen 40, tak vzali i to. Ty jsem jim řekl, že zůstaly v autě a tak mě naložili, odvezli zpátky, vystavili quittung a  rozešli jsme se. Za měsíc přišel dopis, že to přestupek není, ale že mají ještě měsíc na to, aby propátrali zda jsem v Říši neudělal něco jiného. Nepátrali ani měsíc, protože za cca 10 dní přišel další dopis nebo mejl, že mám poslat IBAN peníze hned frčely zpátky. Tím jsem chtěl říct, že kauce není nic neobvyklého. Spíš jde o to, aby s tím příslušníci a osoby do toho zapojené uměly pracovat. Samozřejmou podmínkou pro výběr kauce by pak měl být přenosný platební terminál.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #9 kdy: 30 Prosince 2014, 09:22:26 »

Dorazila celá částka 40 eur? Já jen že díky EU nelze poslat už celou částku, protože platba se v rámci EU dá poslat jen s parametrem „každá strana hradí své výlohy“, to znamená, že částku 40 EUR jste zřejmě nedostal ani zdaleka celou… On je v tomhle režimu docela problém zaplatit tak, aby požadovaná částka přišla celá a přesně. Pokud je to tak, tak bych německé cajty asi prudil (už z principu) a dožadoval se vrácené celé kauce…
IP zaznamenána

Ivana Biháryová

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #10 kdy: 30 Prosince 2014, 14:18:15 »

Jj, dorazila určitě celá částka. Je to záležitost stará asi 3 roky.
IP zaznamenána

KRA

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #11 kdy: 08 Ledna 2015, 00:13:26 »

Je schopen nekdo rici , za jakych okolnosti kauce propada , predpokladam ze vraceni bude az  pri plnomocnem rozhodnuti? Pri vyuziti FSM si dokazu predstavit ,ze by se to dalo brat jako vyhybani u nekterych praktik.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #12 kdy: 08 Ledna 2015, 07:47:44 »

Je schopen nekdo rici , za jakych okolnosti kauce propada.

6) Kauce propadne, jestliže nelze

    a)   řízení ukončit rozhodnutím ve věci přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích proto, že podezřelý z přestupku je prokazatelně nedosažitelný nebo nečinný,
    b)   rozhodnutí ve věci přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích doručit pachateli z důvodů uvedených v písmenu a).

(7) Propadlá kauce je příjmem obce s rozšířenou působností, jejíž obecní úřad vedl řízení o přestupku.
IP zaznamenána

Huntfilihunt

  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #13 kdy: 13 Ledna 2015, 07:35:37 »

Ten popsaný postup (s vybíráním kaucí) se zjevně šíří jak mor... nicméně tam vidím už v prvopočátku jednu zásadní otázku - za "o víc než 20 ve městě" lze ukládat sankci ve výši 5.000,-??? Měl jsem za to, že kauce lze ukládat jen za přestupky, kdy sankce je 5 - 50.000,-, teda že kauci nelze v žádném případě aplikovat na cokoli, dle libosti
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na vybrání kauce (rychlost)
« Odpověď #14 kdy: 13 Ledna 2015, 08:55:46 »

Tak u naplnění sutkové podstaty přestupku podle písm. f) bod 3 je sankční rozpětí 2500 - 5000,- Kč, takže samotná horní hranice splňuje kritérium pro uložení kauce.
IP zaznamenána