Tímto bych se chtěl podělit o názor německých soudů na sprdel. V uvedeném případě šlo o tom, zda je možné vést v Německu exekuci na majetek německého provozovatele, kterého rakouské správní orgány uznaly vinným v rámci sprdele (tedy objektivní odpovědnosti provozovatele za porušení dopravních předpisů v Rakousku). Tedy auto německého řidiče v Rakousku něco dle tvrzení správních orgánů spáchalo, oni vyzvali provozovatele, ať určí řidiče, on odmítl výslovně uvést údaje o řidiči s odvoláním na své právo nevypovádat. Následovala fáze rakouský sprdel. Tedy rakouské orgány vydaly rozhodnutí o tom, že je provozovatel je vinnen sprdelem a chtěly na základě tohoto rozhodnutí vést exekuci na majetek řidiče v Německu. Soud v Mnichově k tomuto uvedl: "rakouské správní rozhodnutí odporuje podstatným zásadám ústavního pořádku Německa. Pokud by toto rakouské správní rozhodnutí bylo v Německu vykonáno, prosadily by orgány Německa rozhodnutí, které porušuje v Německu platné základní právní zásady. Rakouské správní rozhodnutí porušuje zákaz sebeobviňování a porušuje právo obviněného nevypovídat v trestním řízení (shodně usnesení německého Spolkového ústavního soudu z 7. 7. 1995, 2 BvR 326/92).
Rakouským správním rozhodnutím je provozovatel sankcionován za to, že jako provozovatel neuvedl údaje o osobě, které uvedené vozidlo předal. Potrestání tohoto neuvedení osoby jako přestupek porušuje dle názoru tohoto soudního senátu výše uvedené základní zásady německého práva." Žádost o provedení exekuce zamítnuta - rozhodnutí bylo vydáno v rozporu se základními zásadami německého práva a proto jej nelze na území Německa vykonat.
Rozhodnutí FG München 10. Senat, 10.10.2013, č. j. 10 K 2217/13.
Při případném posouzení ústavnosti českého sprdele by mohly německé zkušenosti hrát významnou roli, neboť český Ústavní soud zahraniční soudní praxí a zejména pak německou často argumentuje.