Musely? Na základě jakého předpisu?
Pane Čikusi, ptáte se na základě jakého předpisu by musely být osazeny červené sloupky Z 11c a Z 11d.
Odpověď je jednoduchá: Na základě téhož předpisu, který přikazuje například osazení značky "Dej přednost v jízdě u křižovatky s hlavní komunikací, značky "Kruhový objezd" u vjezdu na kruhový objezd, značky "Zákaz zastavení" před úsekem, na němž je zakázáno zastavení.
Tímto předpisem je zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, a jeho prováděcí vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích.Pokud jde o dopravní značky, situace je jasná: Podle § 62 odst. 5 zákona platí, že
"prováděcí právní předpis stanoví význam, užití, provedení a tvary dopravních značek a jejich symbolů". Tímto prováděcím předpisem je vyhláška č. 294/2015 Sb. Předpokládám, že závaznost zákona a vyhlášky nerozporujete.
Pokud jde o dopravní zařízení, situace je stejná: Podle § 66 odst. 3 platí, že
"prováděcí právní předpis stanoví druhy, význam, užití, provedení a tvary dopravních zařízení". Tímto prováděcím předpisem je opět vyhláška č. 294/2015 Sb. Předpokládám, že závaznost zákona a vyhlášky nerozporujete ani pokud jde o dopravní zařízení.
Vyhláška stanoví (mimo jiné) závazně druhy, význam, užití, provedení a tvary těchto dopravních zařízení:
- Z 11c Směrový sloupek červený levý
- Z 11d Směrový sloupek červený pravý
- Z 11g Směrový sloupek červený kulatý
Podle vyhlášky platí, že sloupky Z 11c a Z 11d vyznačují vyústění účelové komunikace na jinou pozemní komunikaci. Sloupek Z 11g lze použít jako náhradu za levé a pravé červené směrové sloupky k vyznačení vyústění účelové komunikace.
Konstantní judikatura dovodila, jakým způsobem je v textu zákona vyjádřena uložená (vymahatelná) povinnost. Děje se to tak, že zákonodárce použil v textu právního předpisu sloveso ve třetí osobě a v nepodmiňovacím (imperativním, rozkazovacím) tvaru. K tomu viz například rozsudek Nejvyššího soudu 29 Cdo 4195/2010:
"Dovolatel poukazuje jak na znění označeného ustanovení (jež užívá slovo „provedou“ v imperativním a nikoliv podmiňujícím způsobu), tak i na doktrinální názory vyjádřené v literatuře, a uzavírá, že tato povinnost by měla být realizována formou kupní smlouvy. Jak správně zdůrazňuje dovolatel, užitím výrazu „provedou“ neponechává citované ustanovení dotčeným vlastníkům jednotek volbu, zda k požadovanému převodu spoluvlastnických podílů na pozemku přistoupí či nikoliv. Vlastníci jednotek, kteří nejsou současně spoluvlastníky pozemku v poměru, v jakém jsou spoluvlastníky společných částí domu, jsou povinni mezi sebou provést takové vzájemné převody spoluvlastnických podílů k pozemku, jejichž výsledkem bude naplnění zákonného požadavku na spoluvlastnictví pozemku v určeném poměru."Jestliže tedy vyhláška určuje - za použití slovesa ve třetí osobě a imperativním způsobu - že sloupky vyznačují vyústění účelové komunikace, pak řidič je oprávněn předpokládat, že tyto sloupky budou osazeny tam, kde je to vyhláškou uloženo správci komunikace (v praxi alespoň tam, kde charakter účelové komunikace není z pohledu řidiče patrný na první pohled).