30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkováni v protisměru s odtahem  (Přečteno 587 krát)

joss

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Parkováni v protisměru s odtahem
« kdy: 21 Března 2024, 15:28:19 »

Zdravím, mám tady zapeklitý případ a rád bych znal názor někoho, kdo ví něco o modrých zónách a o dočasné úpravě zákazu stání. Předevčírem jsem parkoval v jihomoravské metropoli na začátku ulice, která je od začátku obousměrná a po cca 20 metrech se stává jednosměrkou. Dříve byla jednosměrná už od začátku, ale nové úpravy jsem si nevšiml (zobousměrnění začátku), leč ta platí. Zaparkoval jsem podélně na levé straně ulice (myslel jsem, že jde o jednosměrku) na parkovacím místě na modré zóně. Na zóně parkuji legitimně. Ze směru mého příjezdu nebyla žádná zákazová značka upravující parkování, z druhé strany už ale ano. Tu jsem ale neviděl, protože jsem k ní vůbec nedojel.

Po příchodu k autu jsem zjistil, že bylo kvůli obnově VDZ odtaženo, navráceno zpět a cena za provedení úkonu činí 3500,- dle lístečku za stěračem (to není pokuta, ta klidně ještě může přijít). Rád bych vystavěl obranu na tom, že ze směru, kde jsem přijel, žádná zákazová značka nebyla (jinak bych tam neparkoval). Hatí mi to ale mé parkování v protisměru (nevěda, že zde na začátku ulice ještě není jednosměrka). Měl jsem dojem, že na modré zóně ale je přípustné i parkování v protisměru, což by znamenalo, že jsem nemusel řešit značku na druhém konci úseku v protisměru. Nebo ano?
O tom stání v protisměru na modré zóně si nejsem jistý, ještě to ale dohledávám.

Moc díky
« Poslední změna: 21 Března 2024, 15:30:19 od joss »
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 869
    • Zobrazit profil
Re:Parkováni v protisměru s odtahem
« Odpověď #1 kdy: 21 Března 2024, 16:04:57 »

Pochybuji o tom, že by vaši obranu mohli použít pro zahájení jiného spr. řízení "o zastavení v protisměru". A pokud by to zkoušeli, vždycky můžete (v tomto novém řízení) přejít na taktiku "vzpomněl jsem si, že jsem neřídil a vy mi dokažte že ano".
IP zaznamenána

joss

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Parkováni v protisměru s odtahem
« Odpověď #2 kdy: 21 Března 2024, 17:46:31 »

To je pravda, to by asi neměli jak prokázat.
Jde mi ale hlavně o samotné parkování, protože dle mého mohu stát v oblasti placeného stání (modré zóně) i v protisměru a ničemu to nevadí. Ví to někdo?
V tom případě by byla komunikace špatně označená, protože ze strany mého příjezdu žádná přenosná značka zákaz stání nebyla, to jsem si následně i zdokumentoval.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Parkováni v protisměru s odtahem
« Odpověď #3 kdy: 21 Března 2024, 21:25:36 »

O možnosti parkovat v "zóně" jinak, než dovoluje ZPPK nevím. Zóny upravuje 13/1997 ZPK a zóna je zřízena opatřením obecné povahy. Zkuste se podívat na Vámi zmiňovanou zónu konkrétně. Ale moc šancí tomu nedávám.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
Re:Parkováni v protisměru s odtahem
« Odpověď #4 kdy: 22 Března 2024, 08:24:05 »

... dle mého mohu stát v oblasti placeného stání (modré zóně) i v protisměru a ničemu to nevadí. Ví to někdo?

Citace
Zastavení a stání
§ 25
(1) Řidič smí zastavit a stát jen a) vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo (...).

Není mi známa žádná obecná výjimka z § 25/1 pro "modré zóny".
« Poslední změna: 22 Března 2024, 08:26:30 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

joss

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Parkováni v protisměru s odtahem
« Odpověď #5 kdy: 22 Března 2024, 08:53:19 »

Ještě jsem to celkem dlouho hledal a bude to tak, jak uvádíte. Měl jsem to pro modré zóny zafixováno jinak, asi mylně.

Ona totiž výjimka ani být vlastně nemůže, protože ZPPS v § 25 odst. 1 písm. a) a b) hovoří jasně, ale hlavně zde nepřipouští žádné další výjimky, např. místní vyhláškou. A jelikož je zákon právní akt vyšší právní síly než různá opatření obecné povahy, vyhlášky, nařízení, ..., taková výjimka prostě nemůže existovat, protože by šla proti zákonu.

Škoda, příště se musím líp dívat, ale je to na palici. Celá dlouhá ulice je jednosměrná a jen kousek za křižovatkou není, pak už nadále je. Nachytávají se tam řidiči pravidelně, ani teď jsem nebyl jediný.

Každopádně díky za konzultaci.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Parkováni v protisměru s odtahem
« Odpověď #6 kdy: 22 Března 2024, 13:52:17 »

Jestli tomu rozumím, tak problém byl v odtahu kvůli obnově čar na silnici. Bylo tam umístěno značení, že se tak bude dít? Pokud ne, tak bych zabojoval alespoň v této linii... Nebo to značení obnovovali pouze na té jedné straně?

Parkování v protisměru na parkovacím místě totiž není důvod k odtahu.
IP zaznamenána

joss

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Parkováni v protisměru s odtahem
« Odpověď #7 kdy: 24 Března 2024, 10:42:18 »

Ano, rozumíte tomu správně. Je to ale krapet složitější. Celá dlouhá ulice (snad kilometr) je jednosměrná, jen za křižovatkou, která ji protíná, je prvních cca 20 m obousměrných a teprve po nich je tato dotyčná ulice zase jednosměrná. A já stál na těch prvních 20 metrech vlevo. Dřív byl i tento kousek jednosměrný, ale to mi nijak nepomůže. A jelikož jsem žil v tom, že jsem v jednosměrce, stál jsem vlevo. Přenosná značka o zákazu stání na začátku ulice chyběla, protože napravo tam nejsou vyznačena parkovací místa, ale v protisměru cca po 15 metrech byla pro protisměr, tedy pro mou stranu silnice, kde jsem zaparkoval. Po té mě ale nenapadlo se dívat, nevěděl jsem o obousměrnosti komunikace.

Jinak bych tam pochopitelně neparkoval, samozřejmě zejména kvůli dočasné úpravě zákazu stání, ani bych ale nechtěl stát v protisměru, kromě protizákonnosti mi to vždy přišlo lehce nebezpečné při najetí a vyjetí. Zjevně je to častý problém v tomto místě, další dvě auta měly stejný pozdrav za stěračem a když jsem se díval na mapy.cz na panoramu, parkuje se tam takto pořád. Kdyby chtěl někdo z MP rozdávat lístečky za stání v protisměru, měl by každodenní permanentní žně...

Přemýšlel jsem nad tím vrchem spodem, hledal v zákoně i vyhláškách, ale přijde mi, že zde není čeho se chytit, takže sice strašně nerad, ale asi zaplatím odtah za 3500,-. Pokutu vyhližet nebudu, protože jak psal Fogyn, museli by mi prokázat, že jsem řídil. Po tom jsem tedy nešel do důsledku, ale případná pokuta by se stejně částce za odtah ani nepřiblížila, takže teď nebudu porcovat medvěda, co běhá po lese.
« Poslední změna: 24 Března 2024, 14:44:45 od joss »
IP zaznamenána