30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Práca a odstupné  (Přečteno 3234 krát)

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #15 kdy: 26 Ledna 2024, 15:17:56 »

Jak píše adolf výše, pro výklad je důležité, co je ve smlouvě ohledně práce z domova. Ona totiž může být v rozporu s reálným stavem, např. se tam umožňuje nějaký počet hodin, zatímco teď je to plný HO a nikdo to neřeší. Ten dodatek může upravovat jen nějakou parciální část.
Pozor též na povinnost sjednat nově práce z domova k 01/11/2023, nevím, jak to dopadá na již existující ujednání.
Interní systém bych také vyfotil, pokud možno kompletní, aby byl přezkoumatelný. To se mi zdá jako dobrý nápad. Přinejhorším by se to pak nepoužilo.
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #16 kdy: 30 Ledna 2024, 17:38:25 »

Relevantné časti interného systému už mám natočené na videu.

Inak dnes mi písal šéf, že ako som na tom s tou výpoveďou a či som sa už dohodol s HR. Ideálne do zajtra mu mám dať vedieť. Takže to vypadá tak, že nás chcú dosť tvrdo natlačiť do tej výpovede, s čím samozrejme nemienim súhlasiť. Keď chcú, nech si ma vyhodia s tým, že mi pekne zaplatia odstupné  :D
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #17 kdy: 30 Ledna 2024, 20:56:17 »

Jako šaman samouk, jsem právě virgulí zjistil. Že máte vysoké riziko nemoci a s tím spojené neschopenky.
Záda a hlava jsou nevyzpytatelné.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #18 kdy: 30 Ledna 2024, 21:04:04 »

Je potřeba ještě nějak zazálohovat vše, co se případně může hodit jako důkaz.
Dá se nějak odhadnout, kolik lidí se jim na to vykašle?
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #19 kdy: 30 Ledna 2024, 23:12:17 »

Zatiaľ viem len o pár ľuďoch, ktorí plánujú skončiť, odhadom max. 10. Možno sa ďalší pridajú až časom.

2 kolegovia, ktorí pracovali dlhodobo zo Slovenska, sa so zamestnávateľom nechceli kočkovať a už výpoveď podpísali. Báli sa hlavne toho, aby im nemohol pracák zrušiť podporu v nezamestnanosti, keďže si plánujú zobrať pár týždňov voľno pred nástupom do novej práce. No ale oni boli v horšej situácii ako ja, keďže práca zo zahraničia bez trvalej/prechodnej adresy v ČR nie je podľa ich slov tak úplne legálna pre zamestnancov na HPP a nie živnosť...
IP zaznamenána

stanice35

  • Příspěvků: 160
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #20 kdy: 31 Ledna 2024, 01:02:31 »

Jestli bude šéf volat, tak bych mu řekl, že dnes určitě pošlu vyjádření, a pak třeba před půlnocí poslat mail, že nic podepisovat nebudete. A nic dalšího nevysvětlovat. Je to Vaše rozhodnutí a hotovo. Možná bude nějak strašit, ale to je tak všechno, co může dělat.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #21 kdy: 31 Ledna 2024, 01:31:31 »

Sice neznáme žádné podrobnosti. Ale nesmysl, to před šéfem hrát do autu. Šéfovi sdělit, že se nikdo z kádrováků s nabídkou "dohody" neozval a stále čekáte na draft. A do té doby pracujete dle pracovní smlouvy. A raději nahrávat hovory (pokud nemůžete obejít zákaz skrytého nahrávání u smartfounu, tak hlasitý odposlech a diktafon).
IP zaznamenána

re4zon

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #22 kdy: 31 Ledna 2024, 16:43:31 »

Přehlížím něco, nebo tu stále chybí ta nejpodstatnější část, a to jakým způsobem je zasmluvněna práce z domova? Vidím pouze
Citace
Výkon práce mám zazmluvnený v inom meste ako tam, kde bývam.
+ dodatek, že práce z domova se vykonává tam a tam, ale nic o tom, že by práce z domova byla dohodnuta neomezeně. Aby to pak nedopadlo odmítnutím dohody na dalším HO ze strany zaměstnavatele a nutností jezdit do firmy, nebo výpovědí "s paragrafem"..
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #23 kdy: 01 Února 2024, 08:12:04 »

Ano, přehlížíte, napsal:
Našiel som "Dodatek k dohodě o výkonu práce z domova".

Je tam písané toto: "Smluvní strany (ja a zamestnávateľ) se dohodly, že s účinností od 1.1.2022 se mění místo výkonu práce z domova takto: (moja trvalá adresa v ČR)"

Nie je tam špecifikované, že by bol dodatok uzavretý len na dobu určitú, takže môžem počítať s tým, že zamestnávateľ mi nemôže bez predošlej dohody nariadiť opätovnú fyzickú prítomnosť v kancli pre výkon mojej práce?

Ještě bych doplnil, že teď, když už je jasné, že strany a zájmy se rozchází, nebrat na zaměstnavatele ohled, resp. nebrat ohled na jakékoliv hezké řečičky, sliby, působení stylem "ale vždy jsme lidi, dělal jsi tady xxx let" a podobně. To není nic proti zaměstnavatelům, není to výtka, je racionální, že se snaží nyní minimalizovat další náklady, což chce každý řádný hospodář. Ostatně, to samé se snaží zaměstnanci, resp. spolupracovnící na odchodu, taky z toho chtějí vytěžit co nejvíce, nebo minimalizovat ztráty. Jsou sive výjimky, ale v naprosté většině případů to takto prostě je a je to správně, zájmy jsou postaveny na ekonomických a jiných výhodách pro obě strany a tak, jak to začalo, tak to prostě i končí.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 690
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #24 kdy: 02 Února 2024, 07:27:08 »

Ale ta citovaná formulace je přesně ten problém, na který poukazuje pan re4zon.

Ta dohoda říká, kde bude práce z domova, když bude. Ale neříká, za jakých podmínek, jak často a jestli vůbec může práce z domova být. Neříká, že se strany dohodly na stoprocentní práci z domova, že se mění místo výkonu práce na <adresa domova v ČR>.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #25 kdy: 02 Února 2024, 08:04:49 »

Mně to naopak přijde, že přesně to říká. V rámci řádné smlouvy měl dohodnuty pracovní podmínky, tedy, že někde bude od-do, co tam bude dělat, jak to bude dělat, ... . Protě to, co běžně smlouvy mají, včetně samozřejmě toho, jaká bude odměna, co se bude dít, když nebude plnit dohodnuté a tak dále a tak dále.

No a dodatek pouze změnil to "kde". Tedy vše ostatní zůstává v plastnosti, pouze se mění "místo v kanceláři" na "místo v obýváku".

Samozřejmě, pokud tam nebylo něco další, co neuvedl, nicméně formulace mi říká, že tam více nebylo.
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #26 kdy: 02 Února 2024, 08:27:04 »

Nemůže v tom trochu haprovat, ze dohodu o práci na dálku lze obecně vypovědět s lhůtou 15 dni,nedohodnou li se strany jinak?
IP zaznamenána

re4zon

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #27 kdy: 02 Února 2024, 08:45:22 »

To jsem právě nepřehlédl. Myslím, že nečtete dost pozorně, resp. si pletete formulace, je to jak píše p. solaris.
Citace
mění místo výkonu práce z domova takto: (moja trvalá adresa v ČR)
samo o sobě rozhodně neznamená, že se zároveň mění místo výkonu práce obecně! Tazatel sám uvádí, že má ve smlouvě uvedené místo výkonu práce v nějakém městě. Citovaná formulace obvykle určuje, že zaměstnanec může práci z domova vykonávat na dohodnutém místě, které je rozdílné od místa bydliště uvedeného ve smlouvě. Práce z domova totiž neznamená, že můžete pracovat kdekoliv, ale máte být skutečně doma a ne třeba na horách nebo u babičky na zahradě (v praxi se na to často kašle, ale někde to striktně řeší a při pracovním úrazu to může být dost podstatné).

Aby se věc dala korektně rozebrat, je třeba vědět, jak byla práce z domova dohodnuta, zejména, v jakém rozsahu. Skoro to totiž působí, že ji zaměstnavatel nějak toleroval a teď už prostě nechce. Může zaměstnanec prokázat, že do práce nastupoval s vědomím, že bude pracovat z domova full time? Jestli ne, platí, co je v pracovní smlouvě a pak jsme u toho, že její obsah ani obsah "dohody o výkonu práce z domova" neznáme..
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #28 kdy: 02 Února 2024, 09:09:36 »

Je pravda, že tím dodatkem se k 01/01/2022 jen mění místo výkonu práce z domova, aniž bychom znali ujednání pracovní smlouvy, kterým se práce z domova vůbec stanoví, a je také pravda, že podle nového par. 317 ZP se práce na dálku (nový termín) dá vykonávat pouze na základě písemné dohody, která, pokud neexistuje, měla být uzavřena dle přechodných ustanovení z.č. 281/2023 Sb. Čl. II. odst. 4. do jednoho měsíce od platnosti novelizace.
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Práca a odstupné
« Odpověď #29 kdy: 02 Února 2024, 09:19:41 »

Kolegyňa z HR, ktorá má na starosti všetky zmluvy, mi už poštou poslala dodatok k práci z domu, ktorý by mal byť v súlade s novelou, ktorá platí tuším od 1.10.2023.

Keď ho dostanem, tak sem hodím znenie. Snáď to trochu ozrejmí situáciu. Inak nepísaná dohoda so šéfom je tá, že mám čas do konca června, dokedy môžem normálne pracovať z domu, takže do konca dubna by som si už mal byť istý, akú stratégiu zvolím. Dovtedy neplánujem nič ďalšie podpisovať.
IP zaznamenána