30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prikaz - propasnuta doba  (Přečteno 1051 krát)

Korky Buchek

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
Prikaz - propasnuta doba
« kdy: 27 Prosince 2023, 21:33:24 »

Dobry den vespolek,

prosim o radu, jak nalozit s prosvihnutou lhutou 8. dni na odpor po doslem prikazu.

Souhrn udalosti:
1. v srpnu prekrocila pribuzna mym autem rychlost, behem 3. tydnu jsem mel v datovce vyzvu
2. podano vysvetleni udanim pribuzne (jmeno, datum narozeni, bydliste)
3. koncem listopadu dosel prikaz s moralizovanim: "Zavinění zde není nutné
zkoumat, neboť jak je výše uvedeno, jedná se o objektivní odpovědnost, tudíž není rozhodující složka
zavinění, nýbrž je zde klíčové porušení právní povinnosti, přičemž se dle ustanovení § 125f odst.
3 zákona o silničním provozu k odpovědnosti fyzické osoby za přestupek podle § 125f odst. 1 zákona
o silničním provozu nevyžaduje zavinění"


...a dalsim bullshitem a vyhrozovanim, posudte sami viz priloha - hlavne obr. 5-7


Zajimave je zejmena viz nize:

"Není třeba zkoumat příčiny, které k porušení právních předpisů vedly, ani zda provozovatel tento stav zavinil a je
naprosto nepodstatné, která osoba se dopustila přestupku, jenž měl za následek spáchání přestupku
provozovatelem vozidla"



Propasl jsem reakcni dobu, co se ted da delat, prosim?

Jestli mam tem netahlum z uradu to vypalne zaplatit, chci, at si to zaslouzi.

Dekuji!
« Poslední změna: 09 Ledna 2024, 20:36:13 od Korky Buchek »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 634
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #1 kdy: 27 Prosince 2023, 23:07:49 »

Pro upřesnění - udanou dotyčnou úřad nějak kontaktoval?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 893
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #2 kdy: 28 Prosince 2023, 01:46:32 »

Jak jste prošvihl tu lhůtu - nevybral jste si DS, nebo jste si DS vybral a nechal jste to být ?

Jak proběhlo toto ?
2. podano vysvetleni udanim pribuzne (jmeno, datum narozeni, bydliste)

IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #3 kdy: 28 Prosince 2023, 11:04:37 »

to pk202:  myslím, že nepodal odpor a teď už je lhůta pryč, když mu to dorazilo koncem listopadu.
A je to škoda, odpor by tady měl nejspíše účinek, pokud neřešili dále s věrohodně a správně udaným řidičem.
Obávám se, že Game over.

Jen by se z toho dalo použít jako argument pro nějaké jiné případy...
".. a je naprosto nepodstatné, která osoba se dopustila přestupku.."   z toho jednoznačně vyplývá, že určená částka neslouží
jako prevence a uvědomění si přestupku osobou, která tento přestupek spáchala, ale obyčejné plnění obecní kasy a je nám u prdele
kdo řídil.. Takto natvrdo napsané to vidím poprvé.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 025
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #4 kdy: 28 Prosince 2023, 11:16:11 »

Pokud již uběhla lhůta pro opor (řádný opravný prostředek), lze užít mimořádný opravný prostředek:
- správní žaloba (bez šance, nebyly využity všechny řádné opravné prostředky)
- obnova řízení (ale to byste musel najít nějakou novou věc, která nešla použít dříve, takže pravděpodobně také bez šance)
- přezkum (tady jakási šance je, byť malá)
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #5 kdy: 28 Prosince 2023, 15:47:06 »

Asi bych počkal na reakci ohledně oznámení toho řidiče. Pokud totiž opravdu byl řidič oznámen a to včas a řádně a jde to prokázat, naopak mi toto přijde jako dobrá informace, protože pokud to tak je a dle příkazu tomuto nevěnovali pozornost (je tam, pokud čtu dobře, pouze obecné konstatování, že se nepovedlo zjistit, nicméně nic o tom, že byl ridič oznámen, byl kontaktován, ale nebylo mu prokázáno, je nekontaktní, fiktivní, ...), tak bych to nechal vyhnít až někam do výhrůžek exekucí, případně oznáméním úřadu o nedoplatku a pak bych šel cestou opatření proti nečinnosti. Přesně takto (ač jsem měl jiný úmysl) nedávno vrátil SO2 můj případ k SO1, protože při prověřování v rámci opatření proti nečinnosti zjistil, že ve spisu byl oznámen řidič, ale SO1 na to hodil bobek a nevěnoval tomu pozornost a nečinil s tím spojené úkony.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #6 kdy: 28 Prosince 2023, 19:49:03 »

Nezdá se mi, že by to takto fungovalo.. Navíc nechávat něco vyhnít až do výhružek exekucí , není úplně nejlepší řešení.
Nevím jaké opatření proti nečinnosti chcete využít.. SO je nečinný pokud v rámci daného SŘ neprovede žádný konkrétní úkon v určeném čase ( tzn. je nečinný).  Zde SO úkon - Rozhodnutí - provedl, byť možná chybné.  To, že nebral v úvahu nějaké důvody není nečinnost . Na toto rozhodnutí měl být dán odpor a tam namítat to nekontaktování ( nebo kontaktování a neuznání) řidiče ( po zajištění spisu by se vědělo, zda SO obeslal či nikoliv).
Jedinou cestu vidím , jak psal Číkus, zkusit ten přezkum -ale tady je to Ostrava a MS kraj - a to je podobný jako Brno  a JM kraj
« Poslední změna: 29 Prosince 2023, 00:11:27 od sennheiser »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #7 kdy: 28 Prosince 2023, 21:12:06 »

Zde bych odkázal na toto téma, kde to hh rozebíral, zrovna s Vámi: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=9244.msg99982#msg99982

Jak jsem si to vyložil já, tak nemusí jít přímo o to, že SO nekonal a měl, ale že jde i o to, že konal jinak, než se dalo legitimně očekávat. Tedy v tomto případě, po tom, co byl dodán řidič, měl SO konat úkony s tím spojené, ale konal jinak (neřešil možného a dodaného řidiče, ale vystavil příkaz). V mém případě to bylo trošku jiné, podal jsem odpor, ale ten SO bral jako opožděný a příkaz bral jako pravomocný. Pak jsem čekal opravdu až do doby, co mi začali vyhrožovat exekucí (natahoval jsem čas) a ozval se pak jiný odbor daného SO, že mám dluh. To jsem s nimi chvilku řešil (snad námitkou), abych si ještě připsal k dobru více, než měsíc a pak jsem z titulu neuznání odporu šel cestou opatření proti nečinnosti. Nedodal jsem záměrně důkaz o tom, že jsem odpor podal včas (a tak to SO2 neapceptoval), SO2 ale v rámci řízení o opatření proti nečinnosti zjistil právě to, co jsem psal, tedy, že ve spisu existuje informace o konkrétním řidiči (teď nevím, jestli jsem sebe napráskal, ale spíše jsem se namísto toho sám přiznal bez napráskání). Na základě toho vrátil řízení k SO1 (je to pár měsíců a zatím se více neděje).
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #8 kdy: 28 Prosince 2023, 21:21:26 »

Dávám k dobru část přezkumného řízení, která je s tímto spojena:

Krajský úřad však z vyžádané spisové dokumentace správního orgánu I. stupně
zjistil, že odvolatel obdržel dne xx. xx. 2023 výzvu k uhrazení určené částky, kterou podle
poučení ve lhůtě 30 dnů neuhradil ani správnímu orgánu I. stupně v uvedené lhůtě nesdělil
údaje o totožnosti řidiče v době spáchání přestupku. Dne xx. xx. 2023 obdržel správní orgán
I. stupně datovou zprávou podání nazvané Potvrzení, ve kterém odvolatel sděluje, že: „Tímto
potvrzuji, že jsem v období uvedeném ve výzvě užíval vůz dle výzvy.“ a jako odesílatel uvedl
své údaje. Z uvedeného tak vyplývá, že v době přestupku byl řidičem vozidla. Správní orgán
I. stupně však dne xx. xx. 2023 usnesením věc podle ust. § 76 odst. 1 písm. l) zákona
č. 250/2016 Sb., odložil s tím, že nezjistil do 60 dnů od přijetí oznámení nebo ode dne, kdy se
o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě. Jak vyplývá
ze spisové dokumentace, není z této přesně seznatelné, kdy správní orgán I. stupně přijal
oznámení, což může být již xx. xx. 2023, kdy policie sepsala oznámení o podezření, ze spáchání
přestupků, nebo dne xx. xx. 2023, kdy správní orgán I. stupně sepsal úřední záznam o přijatém
oznámení přestupku a 60 dnů by tak uplynulo nejdříve xx. xx. 2023, přičemž sdělení odvolatele,
že užíval vůz obdržel dne xx. xx. 2023, tedy ve lhůtě 60 dnů. Správní orgán I. stupně tedy měl
ve lhůtě 60 dnů k dispozici údaje o totožnosti řidiče a usnesení o odložení věci ze dne
xx. xx. 2023 tak bylo vydáno v rozporu s ust. § 76 odst. 1 písm. l) zákona č. 250/2016 Sb.
Správní orgán I. stupně tak měl na základě sdělení odvolatele zahájit a vést řízení pro
podezření z přestupku fyzické osoby podle ust. § 125c odst. 1 písm. f) bod 3. zákona
č. 361/2000 Sb., pro porušení ust. § 18 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb., z nedbalosti. Proto
také vedené řízení proti odvolateli pro přestupek provozovatele vozidla a následně vydaný
příkaz byl vydán v rozporu s platnými právními předpisy. K uvedenému zjištění krajský úřad
dále uvádí, že zákon v ust. § 125h zákona č. 361/2000 Sb., výslovně nestanoví, že by lhůta 30
dnů v níž může provozovatel vozidla písemně sdělit údaje o totožnosti řidiče vozidla v době
spáchání přestupku byla nepřekročitelná, což má opodstatnění i k ust. § 76 odst. 1 písm. l)
zákona č. 250/2016 Sb. Krajský úřad tak uzavírá, že je nezbytné, aby právní orgán I. stupně
postupoval v řízení v souladu, jak stanoví § 125f, § 125g a § 125h zákona č. 361/2000 Sb.,
a zejména na ust. § 125f odst. 5 které dopadá na zde řešenou věc.

Protože krajský úřad zjistil, že pravomocný příkaz byl vydán, jak výše uvedeno
v rozporu s platnými právními předpisy, byl v souladu s ust. § 97 odst. 3 správního řádu,
zrušen a věc se vrací správnímu orgánu I. stupně, jak je uvedeno ve výroku tohoto rozhodnutí.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #9 kdy: 29 Prosince 2023, 00:01:01 »

Citace
a pak jsem z titulu neuznání odporu šel cestou opatření proti nečinnosti.

Jenže v obou případech jak u mne tak u Vás šlo o to, že odpor byl podán. A zde je opatření proti nečinnosti pochopitelné, jelikož se čekal konkrétní úkon od SO. Ale SO požadovaný úkon nevykonal a vytvořil chybně úplně jiný. Tzn. vůči podání odporu byl nečinný.
V případě tazatele odpor vůbec nebyl podán.
« Poslední změna: 29 Prosince 2023, 00:08:40 od sennheiser »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #10 kdy: 29 Prosince 2023, 03:15:24 »

Ano, nicméně, alespoň u mně odpor nebyl nijak spojen s tím, že SO2 zrušil rozhodnutí SO1 a byl pouze "záminkou" (triggerem) k tomu, že jsem podnět podal a SO2 vykonal přezkum. Je to vlastně stejné, jako by tazatel teď, ač zjevně pozdě, podal odpor. SO1 ho odmítne jako opožděný (co taky jiného). A tazatel pak opatřením proti nečinnost vyvolá přezkum v názanosti zjevně opožděně podaný odpor, kde SO2 prohlásí, že se nepovedlo prokázat, že podal včas odpor, resp. že zjevně včas nepodal, ale při přezkumu byly zjištěny jiné nezákonné skutečnosti v řízení u SO1, které jsou podkladem ke zrušení příkazu. Podstatný tam není dle mého ten odpor, jestli reálně byl, nebo nebyl podán a jestli včas, nebo ne, ale že bylo takto vyvoláno přezkumné řízení (byť na zcela irelevantních podkladech - u mně ne, ale to je teď dle mého jedno, to SO2 nemohl vědět), kde byla zjištěna tak podstatná vada řízení samotného, která je podkladem ke zrušení příkazu. Prostě jde o to, aby se SO2 podnětem zabýval, neodmítnul ho a díky tomu narazil na tu nezákonnost příkazu (byť byl podnět vyvolán tím, že "tráva byla zelená").

Tedy, za mně jako další z možností k příspěvku od číkuse:

1) Pokud tazatel podá teď odpor (bude odmítnut, vydáno třeba i usnesení o provomocnosti), formálně na tom bude ve vztahu k SO2 a důkazům naprosto stejně, jako jsem byl já a pak půjde cestou opatření proti nečinnosti a viz odkazovaný příspěvek od hh přidá "b) klidně popsat i předchozí jednání s SO1, které ve vás vyvolalo legitimní očekávání o pokračování v řízení a c) pro jistotu vysvětlit SO2, že procesně skutečně volíte správný nástroj (viz výše), protože je to trochu divná konstrukce a kdo to nezná, bude na to koukat jak tele na nový vrata."

2) Odpor nepodá, ale jako nečinnost uvede, že SO1 měl podklady k zahájení řízení s konkrétním řidičem, ale nekonal tak, tedy byl v tomto nečinný a opět příspěvek hh "b) klidně popsat i předchozí jednání s SO1, které ve vás vyvolalo legitimní očekávání o pokračování v řízení a c) pro jistotu vysvětlit SO2, že procesně skutečně volíte správný nástroj (viz výše), protože je to trochu divná konstrukce a kdo to nezná, bude na to koukat jak tele na nový vrata." Zde by se sice mohlo namítat, že měl a mohl podat odpor (ví to tazatel, my, SO1 i SO2 taky), ale nepřijde mi, že na tom záleží, protože SO2 už bude vykonávat opatření/přezkum a sice k takovému závěru téměř jistě dojde sám a uvede ho, ale zároveň narazí na zjevnou vadu řízení (ignoraci oznámeného řidiče), kterou nelze opomenout a v rámci přezkumu příkaz zruší.

A ještě bych dodal, že tazatel tímto dle mého nemá co ztratit, protože si nemůže uškodit a když to nevyjde, tak bude na tom (mimo investovaný čas) stejně, jako po nepodání odporu a může to dělat i paralelně s jiným pokusem.
« Poslední změna: 29 Prosince 2023, 03:54:37 od swenak »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 893
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #11 kdy: 29 Prosince 2023, 07:40:18 »

to pk202:  myslím, že nepodal odpor a teď už je lhůta pryč, když mu to dorazilo koncem listopadu.

Já se ptal (ne Vás):
Jak jste prošvihl tu lhůtu - nevybral jste si DS, nebo jste si DS vybral a nechal jste to být ?

A šlo mi o to, jestli by nešlo požádat o prominutí lhůty z nějakého důvodu např. "ležel jsem na JIPce a nemohl jsem vybrat DS"


IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #12 kdy: 29 Prosince 2023, 09:13:13 »

Nemohla by nečinnost namítat řidička/příbuzná?
IP zaznamenána

Korky Buchek

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #13 kdy: 09 Ledna 2024, 05:53:14 »

Diky moc vsem za prispevky!

Do DS jsem se prihlasil pozde, tedy prosvihnuta lhuta.
Zjistit od dotycne jestli kontaktovali nebo ne se mi doted nepodarilo.

Jak to chodi v MS kraji? Maji toho mene na praci a tudiz vice otravuji zivot? Mam vesmes zkusenost v Praze...

Zkusim se prohrabat k tematum ohledne prezkumu, jak radi Cikus. Pokud byste vedeli o nejakem fungujicim pripadu, budu vdecny za odkaz.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 893
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - propasnuta doba
« Odpověď #14 kdy: 09 Ledna 2024, 07:07:13 »

No to že jste se pozdě přihlásil do DS by mělo (mohlo) mít nějaký uvěřitelný a omluvitelný důvod. Já bych to prominutí lhůty nenechával padnout, protože je to přímá cesta k vítězství protože podle příkazu nekontaktovali příbuznou.


Edit: I když koukám že jste se o to od 27.12 nezajímal, tak s tím přístupem spíš zaplaťte
« Poslední změna: 09 Ledna 2024, 07:10:08 od pk202 »
IP zaznamenána