30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: můžu předjet na plné, když mě jiný ohrožuje - dá se za takové situace předjet?  (Přečteno 726 krát)

MatesBrno

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil

Zdravím

dnes se stala tato konfliktní situace

Před výjezdem z obce je kruhový objezd, na který těsně před nás najel řidič z "vedlejší" i když nás viděl a přednost nám nedal, nevadí to se stává. 

Končí obec a řidič jede stále 40 km/h ... pořád jede 40 ... jede u středové čáry ...  prostě naschválníček

Začala plná čára a řidič jede stále pomalu, nic nejelo v protisměru, tak ho kolega i přes plnou předjel. Najednou řidič zrychlil a 2 km na nás blikal a rukama gestikuloval.

Jak se správně zachovat, mohli jsme předjet?

Dá se takového řidiče vyhodnotit jako bezpečnostní ohrožení?


Děkuji
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil

Dle zákona nesmíte předjíždět na plné čáře, pokud ji přesáhnete nákladem (obrysem) vozidla. V rámci širokého pruhu, kde by se vešly 2 vozidla a předjížděné vozidlo by uhlo do pravé části, tak lze předjíždět - ovšem stále jen za podmínky, že tam není svislá značka zákaz předjíždění vozidel.
Ve Vaší situaci jste bohužel předjíždět dle zákona neměl - i kdyby řidič před Vámi jel třeba 15km/h.
Ale pokud je to za nějakou vesnicí, kde jste viděl daleko dopředu s minimálním provozem --- kde není žalobce, není soudce.

Takového řidiče můžete vyhodnotit maximálně jako blbce a dál to neřešit, poukud byste jej pak nějak konfrontoval nebo nebo mu naoplátku zase zpomaloval, tak už by na daném úseku vozovky byli blbci dva.

Já osobně mám na takové řidiče vlastní postup - na vhodném místě u krajnice nebo boční cesty zastavím - dám si vodu, přečtu si nějaké zprávy na netu a za 3 minuty jedu dál.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil

I kdyby žalobce a soudce byl na místě přítomen, tak maximální výše sankce 2.000kč a 0 bodů. Již víte co jste měl udělat, dle zákona. Jak to příště vyřešit je jen na Vás.
Dle vzdálenosti k nejbližší obci, mému sjezdu, vhodnému místu k předjetí bych to pravděpodobně řešil stejně jako vy.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil

Hlavně se připravit na situaci, kdy dotyčné hovado má palubní kameru a pokusí se Vás napráskat a předat video pachům. A přitom mít na paměti, že pokud se sám nepřiznáte, tak na Vás nemůžou. Podle SPZ najdou provozovatele a ten jim dle LZPS odmítne sdělit kdo řídil a je vymalováno. SPRDEL na to napasovat nejde takže nazdar.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 322
    • Zobrazit profil

... jen si vzpomínám na svoji autoškolu, na zkoušku... Před jízdou na nás zkušební komisař sesílal hromy a blesky v učebně co všechno bude hlídat, co mu vadí, za co vyhazuje atakdále. A jedna z věcí, na které upozorňoval, byla zbytečně pomalá jízda. Bylo to v duchu: „Jedete zbytečně pomalu? Pak jste překážka silničního provozu a jako překážka musíte být odstraněni!“ Podobnou argumentaci jsem viděl/slyšel v nějakém videu ze zkoušky v autoškole - slečna se vlekla cca 50-60% maximální (a zároveň i přiměřeně bezpečné) rychlosti v daném místě a letěla...

Nevím nakolik je to relevantní, ale argumentoval bych tímto směrem - vozidlo tvoří překážku silničního provozu svojí zbytečně pomalou jízdou rychlostí zemědělských strojů, tudíž jsem objel tuto překážku.
IP zaznamenána

Jojoba

  • Příspěvků: 437
    • Zobrazit profil

Já bych situaci viděl asi tak, že vozidlo přede mnou již z kruháku jelo pomalu a mělo furt pravý blinkr.....evidentně hodlalo zastavit/odbočit.....tož sem ho objel.....
+ Spolujezdec to viděl také taktok.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil

Mhepp: Vaše argumentace je chybná, stejně jako třeba při předjíždění levoproudaře z prava.  Tímto se hájit nelze, přestupek páchají oba.

Zkušební komisaři na bezdůvodně pomalou jízdu žáka upozorní. V případě, že se styl jízdy nezmění hodnotí stupněm neprospěl. Většinou se akceptuje, na přehledném místě, rychlost nad 40 kmh. Jde spíš o plynulost. Například, když žák jede stabilně 42kmh tak je to lepší než neustálé kolísání 40-50kmh.

Jojoba: pokud jel u středové čáry (jezdí se v pravo u pravého okraje), tak těžko mohl nemít pochyb o úmyslu zastavit/odbočit.

Každopádně já bych na 99,9% také přejel plnou čáru a předjel.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 322
    • Zobrazit profil

Hugo: je to možné... Však píšu, že si tím nejsem jistý... Díky za upřesnění - má to svoji logiku.
IP zaznamenána