30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Morálně etické dilema  (Přečteno 3078 krát)

mortas

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Morálně etické dilema
« kdy: 10 Listopadu 2023, 20:00:42 »

Zdravím - mám tu jedno morálně etické dilema k řešení.. Absolutně netuším jak ho dál řešit..

Bydlíme tu v bytovkách, tvořících vnitroblok, který má uvnitř jednosměrné obslužné komunikace, napojující se na společnou křižovatku ve tvaru T a vedoucí jednosměrně ven na hlavní ulici.. Lidé si navykli parkovat jedním místem v té T křižovatce - kde, ač je to nelegální auto až tak nezavazí a dá se bez problémů projet.. Problém je, že někteří nahodilí řidiči začali parkovat i ZA tím jedním parkujícím vozidle v Téčku... a to dané auto, nedejbože i dodávka už na té úzké obslužce zavazí fest, tj. je nutno ho míjet na centimetry či po trávě s menším betonovým rantlem.. a cokoli většího - další dodávka neprojede vůbec.. Na opakované přátelské upozornění,  ať slovně či lístkem za oknem daná  vozidla nereagují.. Při tom o cca 25 m dál ven z vnitrobloku na hlavní ulici se dá vždy legálně a bez problémů zaparkovat, jen jsou někteří asi líní těch pár metrů ujít..

Takže... nechat to být a čekat až si někdo nebo i já odře o parkujícího hňupa lak... nebo informovat MP a nechat je botičkovat...?? Zatahovat do toho MP se mi vyloženě ekluje ale upozornění a přátelská napomenutí dlouhodobě nepomáhají.. :-(

Jaký máte názor či nápad vy..?
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #1 kdy: 10 Listopadu 2023, 21:01:11 »

Asi budu mít takové ty hraběcí rady, když se sousedé zatím nejsou schopni domluvit. Ale obecně buď vyhrožovat, že když do toho zatáhnete městapo, fízly, nedejbože (modré zóny) úředníky, tak ve finále zapláčete všichni a míst tam bude polovina. Nebo u nás se osvědčilo vytrvat, občas si chlapsky promluvit a optimalizovat, kde člověk fakt překáží, kde je místo pro dlouhé nebo široké auto, kde parkuje poslední přijíždějící a první odjíždějící atd...
IP zaznamenána

mortas

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #2 kdy: 10 Listopadu 2023, 21:10:03 »

Ono nejde o nedostatek míst.. pokud objede dům a vjede z vnitrobloku na hlavnější ulici, na 99% vždy, ve dne v noci zaparkuje klidně i s dodávkou a většinou i naprosto legálně... problém je, že pak musí jít třeba 30-50 metrů nazpět k domu.. Jedná se jen s prominutím o zkurvenou lenost a bezohlednost lidí, co chtějí parkovat 5-10 m od vchodu a že blokují a zavazí je jim naprosto.. u zádele... Promluva že zavazí, či upozornění za stěračem pokud jde o někoho neznámého, že prostě blokuje průjezd nefunguje dlouhodobě.. O žádnou zonu nejde, v našem městě o tom naštěstí nikdo ani neuvažuje, zde jde jen o MP... tahat či netahat... mě se to z principu příčí.. ( btw. místní MP dává podle výroční zprávy cca 700+ "botiček" za rok, takže ani nejsme žádný botičkovací ráj.. na 50K obyvatel..)
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #3 kdy: 10 Listopadu 2023, 21:32:18 »

Na kazdeho funguje neco jineho napr.:
- "blba blondyna" - stacilo slusne upozornit, sice ohrnovala pysky, ale od te doby parkuje idealne, teda pokud ji to nekdo neznemozni
- "doktor" -  dostal ridicak asi od pacienta, protoze umi ridit a to mozna jen dopredu, patrne proste parkovat neumi, i kdy z jinak rozumi vsem od IT pres jaderne elektrarny, jen to SVJ neumi trojclekou spravne vyuctovat
- "feldak" -   hodi za to vas, znemozni vam odjezd a jde si na obed, proste ostatni lid jsou mu u prdele - fungovala by rana mezi oci... ale asi jen pistoli na prasata

Naucil jsem parkovat tak, ze nekdy sam sebe prekvapuji no a "doktorovi", kdyz  blbe zaparkuje to hodim co nejblize k jeho dverim, at se souka treba kufrem...

Slysel jsem, ze nez sroubovat ventilky, jsou lepsi kleste... zatim neodzkouseno
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #4 kdy: 10 Listopadu 2023, 21:59:12 »

Slysel jsem, ze nez sroubovat ventilky, jsou lepsi kleste... zatim neodzkouseno
Aby za to odzkoušení nehrozila ta rána mezi oči. Ono to ostatní sice sere, ale těm lidem to přijde normální. To je holt život. Dělat věci ještě horší než jsou mi ale moc jako řešení nepřipadá.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #5 kdy: 10 Listopadu 2023, 23:53:10 »

No, takový vytištěný dopis, či sdělení, napřed jen tak zastrčený ve formě volného listu za stěrač, jistě dotyčného může upozornit, že asi někomu zavazí. Zejména pokud druhý dopis byl pak vytištěn (napsán) na papírové samolepce a přilepen na čelní sklo…

Věřte tomu, že papírová samolepka se škrábe dolů fakt hodně blbě a lepidlo často zůstane na skle a jen se matle. Zejména pokud je to nalepené čistě a lepidlo má pár desítek minut čas na aktivaci (a zrovna nemrzne)… :-)
Dá se to aplikovat i na zpětné zrcátko, od tama se to sdělává fakt hodně blbě.
Ventilky ne, to už smrdí průserem. Hodně velkým průserem, kdy by se na to dalo naroubovat i nějaké to ohrožení…
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #6 kdy: 11 Listopadu 2023, 06:36:57 »

Nenavadim, ale dle meho nedalo, ridic ma povinost si pneu zkontrolovat.

Uz jen vypusteni - hustit rucne pneu taky da zabrat a hlavne neodjedete.
U ventilku pryc se musi demontovat kolo a odvest do servisu, sundat pneu, skoda nicotna, ale toho casu...a rychle se to rozkrikne v okoli a kdo to bude riskova priste?

Samolepky jdou dolu hloupou ziletkou(kterou dnes jiz skoro nikdo nema)i s lepidlem a zanechavaji otisky, ale davam  + za zrcatko.

Papirky jsou ztratou casu, nebo myslite, ze se da zaparkovat naprase a neuvedomit si to? Bud Vas donuti okolnosti jednou za cas, nebo na to rezignujete a delate to pravidelne.

Ranu mezi oci dostanete podle protistrany i za slusne upozorneni, nalepku, ventilky i kleste, jen sance se zvysuji.

A pak zalezi na okolnostech, zda vas nekdo videl, kamera v aute, kamera na baraku, MP kamera...

Ale reseni uz je na dotycnem...
« Poslední změna: 11 Listopadu 2023, 06:50:18 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #7 kdy: 11 Listopadu 2023, 08:09:32 »

fu: no, asi máte pravdu. Ale už mi to subjektivně připadalo jako poněkud krajní řešení. Přece jen — s těmi pneumatikami mi to připadalo trochu podobné, jako když ti ekoteroristi vypouštěli některým autům pneumatiky, protože SUV a taky jsme se tu bavili o možném vymáhání škody, kdyby byli přistiženi při činu. A navíc pokud řidič musí demontovat kolo a odvézt do servisu, může se stát, že to auto tam bude z technických důvodů zavazet o pár hodin déle (pokud si nenamontuje rezervu a neodjede na rezervě). Proto si myslím, že Vaše řešení sice použitelné asi je, ale asi nebude zrovna ideální…

Já osobně jsem samolepku aplikoval (když jsem byl k tomu okolnostmi donucen) a nemusel jsem to pak opakovat. Jako samolepku jsem použil papírový štítek do termální tiskárny, kterým jsem to sdělení na velkém papíru přilepil na čelní sklo (ale tak, aby štítek byl mimo dosah stěračů). Dotyčný, evidentně nemaje žádnou žiletku po ruce, to po chvilce vzdal a odjel i s kusem štítku na skle… Před tím tam stával opakovaně, po této anabázi si asi našel místo jinde a nebo už pominul důvod na místě parkovat.
No a v případě svědků a možném řešení nějakým orgánem — má moje metoda značnou výhodu — nedošlo (a ani nemohlo dojít) k poškození vozidla. Nálepka je mimo dosah stěračů a tedy nezavazí výhledu a primární je jen ten dopis, který byl touto nálepkou připevněn aby jej vítr neodnesl a byl v podstatě jen takovým přátelským neinvazivním upozorněním/prosbou, aby dotyčný příště parkoval své vozidlo ohleduplněji…  ;)
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #8 kdy: 11 Listopadu 2023, 14:39:22 »

Tak vubec nemusim mit pravdu, ale tak to vidim.
Efektivni je zvoli zpusob, kteremu protistrana rozumi, ale to neznamena, ze to nebude ignorovat.
Je na kazdem jake jednani zvoli, treba prijde s necim kreativnim... a  sklidi cozasadi, at v dobrem ci ve zlem.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2023, 14:48:08 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #9 kdy: 11 Listopadu 2023, 15:42:55 »

fu: amen.
Nelze než souhlasit…  ;)
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #10 kdy: 15 Listopadu 2023, 06:57:02 »

Zvednout stěrač na straně spolujezdce. Rychlá akce akce (žádné psaní/tisknutí a lepení), jde aplikovat z chodníku a opakovaně. Jde o jemnou ale vytrvalou šikaničku. Když prasoparker bude vytrvale parkovat jako prase, bude mu na špatně postaveném autě stát stěrač. Ono opravdu pokud si několikrát prasoparker nevšimne a odjede se vztyčeným stěračem, musí zastavit a stěrač upravit. Pak stačí důslednost a trpělivost.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #11 kdy: 15 Listopadu 2023, 09:04:39 »

Nekdo si uz toho udelal vynosny kseftik...
https://www.parkujujakpica.cz/fotky
pekna sonda do duse obcanu, prevazna cast  formalisticke poruseni...
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

mortas

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #12 kdy: 15 Listopadu 2023, 21:23:00 »

Díky.. konkrétně ty samolepky docela zaujaly.. ty cca dvě stovky jsem ochoten pustit - a není problém je mít v autě a když bude třeba tak vylepšit sklo u spolujezdce či čelní daného "parkovače". A třeba je to i trkne...
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #13 kdy: 15 Listopadu 2023, 22:40:07 »

samolepky dobrý nápad
jinak utržení ventilku sikovkama je rychlejší, než jeho šroubování
pro tréning doporučuji spřátelený pneuservis nebo vrakoviště
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Morálně etické dilema
« Odpověď #14 kdy: 15 Listopadu 2023, 22:54:20 »

IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin