30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Je to křižovatka nebo není  (Přečteno 3201 krát)

Hugo

 • Příspěvků: 935
  • Zobrazit profil
Re:Je to křižovatka nebo není
« Odpověď #15 kdy: 23 Května 2023, 11:32:28 »

Jakmile červené auto vjelo v křižovatce na hlavní silnici do průběžného pruhu, stalo se vozidlem s předností v jízdě vůči "zeleným" vozidlům v připojovacím pruhu.
Červené vozidlo musí dát přednost všem, jelikož vyjíždí z místa ležící mimo PK. To se asi shodneme.
Tedy všem na této křižovatce. To se snad shodneme.
A když si představíte hranici křižovatky, tak zelený se připojí ještě před ní.
IP zaznamenána

motoosman

 • Příspěvků: 257
  • Zobrazit profil
Re:Je to křižovatka nebo není
« Odpověď #16 kdy: 23 Května 2023, 12:17:48 »

Mýtus, že když někdo najede na hlavní, tak je na hlavní se vším všudy je velmi rozšířen. Vždy je potřeba stanovit odkud a kam vozidlo jede.
Ani na jednom obrázku výše není připojovací pruh.
IP zaznamenána

sennheiser

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 938
  • Zobrazit profil
Re:Je to křižovatka nebo není
« Odpověď #17 kdy: 23 Května 2023, 14:20:10 »

https://www.poradte.cz/auto-moto/30424-prednost-na-krizovatce.html

jak někdo v této diskuzi píše... stačí si odmyslet ten ostrůvek, který JE SOUČÁSTÍ KŘIŽOVATKY
a pak zelené auto má vždy přednost - Pisárky.

Ale u toho BVV to pořád tak jednoznančné není, jelikož to nejspíše není klasická křižovatka ( ani nikde nejsou značky udávající
tvar křižovatky).  Pokud je areál místní účelová pozemní komunikace, tak  pak to není křižovatka.. dle 361/2000 Sb  w)  křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci,

Pak auto co vyjede z areálu BVV, se dostává na hlavní silnici  tak, že dá přednost JEN těm co jedou po hlavní a pak je již
vozidlem na hlavní silnici - tudiž zelený by mu měl dát přednost.

Pokud to ale je křižovatka, tak má přednost zelený..

Základ je tedy, aby si oba řidiči před přijezdem do inkriminovaného místa zjistili, zda část vjezdu do areálu je klasická pozemní komunikace nebo ne a tím se určilo, zda se jedná o křižovatku či nikoliv.
« Poslední změna: 23 Května 2023, 15:13:44 od sennheiser »
IP zaznamenána

motoosman

 • Příspěvků: 257
  • Zobrazit profil
Re:Je to křižovatka nebo není
« Odpověď #18 kdy: 23 Května 2023, 15:06:10 »

Princip je stále stejný. Dosaďte si místo účelové komunikace např. obytnou zónu.
https://www.zamberk.cz/pravidla-provozu-na-pozemnich-komunikacich-vjizdeni-na-pozemni-komunikaci-z-obytne-nebo-z-pesi-zony/d-16819

Zde jasně vysvětleno. Existují i odsazené křižovatky, kdy dáváte přednost protijedoucím klidně i po 50 metrech. Znám křižovatku,
kde jsou dvě zóny vedle sebe a pro každou platí něco jiného. To je potom hokej. :-)
IP zaznamenána

Ladislav Laker

 • Příspěvků: 128
  • Zobrazit profil
Re:Je to křižovatka nebo není
« Odpověď #19 kdy: 27 Května 2023, 15:53:20 »

Pokud to dle vás není součástí křižovatky, tak je to nová křžovatka. A auto odbočující doleva by mělo dávat přednost z prava. Protože po odbočení na svém novém kousku silnice nemá žádnou značku, že je na hlavní.
Hmmmmmm. Naprosto se mýlíte. Přednost nezávisí na tom, zda auto s předností v jízdě tam má nějakou svislou značku, ale na tom, že auto které dává přednost tam naopak má značku (například P4 Dej přednost v jízdě - ta je tam přece osazena). V našem případě mohla být v připojovacím pruhu pod značkou P4 dodatková tabulka s vyznačením tvaru křižovatky.

Jestliže je to tedy další (samostatná) křižovatka, tak vezměte do úvahy fakt, že vozidlo jedoucí obloukem tam má značku "Dej přednost v jízdě". Odkaz na fotografii dopravní situace jsem zde už dal. To znamená, že řidič napojující se do průběžného pruhu z vedlejšího pruhu dává bez výjimky přednost všem vozidlům, včetně cyklistů ve vyhrazeném pruhu. Nejste jako řidič "zeleného" auta oprávněn mudrovat ani fantazírovat o tom, zda řidič přijíždějící v průběžném pruhu po hlavním směru tam má či nemá nějakou značku, zda ji viděl či neviděl. Do toho Vám jako řidiči na vedlejší komunikaci vůbec nic není - a nejste ani schopen to z Vašeho místa nijak posoudit. (Jedině kdybyste se po dobu 15 vteřin nevěnoval řízení a koukal se přímo dozadu přes levé rameno.)

Jako řidič na vedlejší komunikaci také vůbec netušíte kde je na předchozí křižovatce jaká přednost. Netušíte že tam vlevo za Vašimi zády nějaká křižovatka je. Neznáte její tvar, netušíte kdo v ní má´přednost před kým. Nemáte šanci to zjistit, protože jste do té křižovatky vůbec nevjel! Víte pouze to, že jedete podle bílých šipek v modrém poli, jste na  oblouku v připojovacím pruhu, zařazujete s do průběžného pruhu, vjíždíte do něj a dáváte přednost v jízdě na základě značky P4.

Takže tady si opravdu stojím za tím, že se jedná o jednu křžovatku, kde je pouze odbočovací pruh. A místní úprava správně upozorňuje, že auto co odbočuje vlevo, dává přednost všem protijedoucím vozům.

Je celkem jedno za čím si stojíte. Ukažte mi na svislém dopravním značení dodatkovou tabulku, ze které by bylo patrné, že to vše je jediná křižovatka. Pak samozřejmě z toho budu vycházet, a museli by z toho vycházet všichni řidiči. Ale nic takového tam není osazeno - ani na hlavní, ani na vedlejší komunikaci. Nikde. Vozidlo jedoucí do odbočovacího pruhu vůbec do křižovatky nevjelo. To by muselo minout ten odbočovací pruh, pokračovalo by rovně a před křižovatkou by s řadilo do pruhu pro jízdu rovně. Pak by projelo křižovatkou v přímém směru (protože odbočit doprava v křižovatce nelze), a **samozřejmě by mělo přednost před protijedoucími vozidly odbočujícími doleva**. 

TP65 Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích
9.2.2.4 Dej přednost v jízdě! (č. P 4)
(1) Značkou č. P 4 se označuje vedlejší pozemní komunikace před křižovatkou s hlavní pozemní komunikací nebo se užívá na místě, kde je nutno řidiči přikázat, zopakovat nebo zdůraznit povinnost dát přednost v jízdě. Značka platí pro nejbližší křižovatku.
(2) Pokud neprobíhá hlavní pozemní komunikace přímo nebo nejde-li o křižovatku s přibližně pravým úhlem křížení, doplňuje se značka č. P4 dodatkovou tabulkou č. E 2b „Tvar křižovatky" s vyznačením skutečného tvaru křižovatky a průběhu hlavní a vedlejší pozemní komunikace.


Ty dvě křižovatky  (či jediná maxi-křižovatka) je nesprávně označena svislými značkami. V tom je celý problém.
« Poslední změna: 27 Května 2023, 19:48:35 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

sennheiser

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 938
  • Zobrazit profil
Re:Je to křižovatka nebo není
« Odpověď #20 kdy: 27 Května 2023, 21:27:40 »

to L.Laker:
Tak Vy byste tedy nedával ani v jednom případě ( Pisárky, BVV) jako řidič červeného auta přednost zelenému?

podle mne si pletete připojovací a odbočovací pruh.
viz . příklady z autoškoly
« Poslední změna: 27 Května 2023, 21:30:10 od sennheiser »
IP zaznamenána