30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nepředložení ŘP z důvodu odcizení.  (Přečteno 2712 krát)

spodezrely

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Nepředložení ŘP z důvodu odcizení.
« kdy: 03 Května 2023, 14:10:11 »

Zdravím, dotaz: kamarádovi byly odcizeny doklady (OP+ŘP), na úřadě mu vystaví nové, ale nějaký čas to potrvá. Odmítli mu dát jakýkoli zástupný doklad, papír atd. Byl na fízlárně, že by mu tam dali nějaké potvrzení, ale fízli opět nezklamali a tak je teď bez dokladů, bez potvrzení... potřebuje jezdit do práce. Co se stane v případě silniční buzekontroly. Dostane pokutu nebo to projde, protože to není jeho vina, že nemá ŘP sebou? Všude se řeší jen jízda bez řp nebo řo, ale takovýto dotaz jsem ještě nikde neviděl.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Nepředložení ŘP z důvodu odcizení.
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2023, 14:35:34 »

Řidičské oprávnění má, o to nepřišel.

Řidičský průkaz, plastovou kartičku, neukáže, situaci vysvětlí, ukáže potvrzení o nahlášení odcizení, s přestupkem (policajt to bude stále zkoušet i tak, přestože si řidičák vylustruje v jejich systému) nebude souhlasit, nebude platit na místě ani brát složenku, bude požadovat správní řízení. Řízení bez plastové kartičky je považováno za jeden z nejabsurdnějších přestupků z pohledu naplnění materiálního znaku, v případě odcizení bych chtěl odůvodnění vidět... I kdyby to na místě podělal maximálně, tak jde o pár peněz, žádné body ani zákaz.

PS: Totožnost je schopen prokázat nějak neprůstřelně, třeba pasem?
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Nepředložení ŘP z důvodu odcizení.
« Odpověď #2 kdy: 03 Května 2023, 14:48:05 »

To si jako kamarád myslí, že zajde na libovolnou fízlárnu a tam mu vydaj náhradní doklad? Tak to bohužel nefunguje, tam na to nejsou zařízený.

Nicméně, pokud by zašel na správný úřad, který se zabývá vydáváním ŘP, mohl by si tam požádat o vydání nového ŘP a případně i o potvrzení o oznámení ztráty ŘP, což je zalaminovaná kartička, stejně veliká jako malý techničák, na které kromě fotky jsou všechny údaje jako na řidičáku. Před pár lety jsem si vyřizoval nový ŘP na poslední chvíli a tak jsem si taky nechal vystavit toto dočasné potvrzení. A pak jsem si ho nechal jako suvenýr. Při vydávání nového ŘP měla baba u vokýnka spoustu blbejch keců, ale po 5ti minutách konečně pochopila, že to potvrzení u sebe nemám.
IP zaznamenána

spodezrely

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Nepředložení ŘP z důvodu odcizení.
« Odpověď #3 kdy: 03 Května 2023, 15:27:26 »

To si jako kamarád myslí, že zajde na libovolnou fízlárnu a tam mu vydaj náhradní doklad? Tak to bohužel nefunguje, tam na to nejsou zařízený.
Nicméně, pokud by zašel na správný úřad, který se zabývá vydáváním ŘP, mohl by si tam požádat o vydání nového ŘP a případně i o potvrzení o oznámení ztráty ŘP, což je zalaminovaná kartička, stejně veliká jako malý techničák, na které kromě fotky jsou všechny údaje jako na řidičáku...

Na úřadě samozřejmě byl, ale baby mu kategoricky řekly, že žádné potvrzení nedostane. Že ho už nedávají (Asi tak 3 roky prý). Jak OP, tak ŘP. Na Fízlárně nechtěl náhradní doklad, ale aspoň potvrzení o krádeži, aby měl aspoň něco na ukázání. Získal jsem z toho, co mi říkal, pocit, že cca 3 roky zpět byla nějaká změna a na náhradní doklady nebo potvrzení už se nehraje.
IP zaznamenána

spodezrely

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Nepředložení ŘP z důvodu odcizení.
« Odpověď #4 kdy: 03 Května 2023, 15:33:41 »

Jinak v prokázání totožnosti bych problém neviděl (to jde i bez dokladu).
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Nepředložení ŘP z důvodu odcizení.
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2023, 16:58:11 »

Ano, vím, že u sebe nemusím nosit doklad totožnosti, sám jsem takové ztotožnění absolvoval, ale slovem "neprůstřelně" mi šlo o to, jak psychologicky policajtovi zúžit manévrovací prostor. Pokud bude ve vzduchu viset byť jen teoretická pochybnost nad identitou řidiče, pak se dá čekat, že vylustrování řidičáku bude také vykládáno za ne úplně věrohodné.

Odcizení peněženky jsem si vyzkoušel asi před 20 lety, tehdy jsem na fízlárně dostal nějaký papírek "na měsíc", věrohodnost toho byla na první pohled nulová, ale s přiměřenou asertivitou se s tím dalo nakládat jako s občankou, vyřizovat studentské průkazky, lítačky, kartičky na dráhu, požádat o občanku atd, až jsem se tenkrát divil a říkal si, že kdybych potřeboval změnit identitu, tak...
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Nepředložení ŘP z důvodu odcizení.
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2023, 17:27:46 »

Takže baby na úřadě bezostyšně porušují platné zákony.¨

§ 115 odstavec 3 zákona 361/2000 Sb. o silničním provozu je v tomto ohledu poměrně jednoznačný

(3) Příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností vydá držiteli řidičského oprávnění bezodkladně po ohlášení podle odstavce 1 potvrzení o oznámení ztráty, odcizení, poškození nebo zničení řidičského průkazu.

Vyřiďte kamarádovi, že musí být více asertivní a trvat si na svých právech. A jestli se nudí, může na ně podat stížnost.
« Poslední změna: 03 Května 2023, 17:29:27 od urban.novak »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Nepředložení ŘP z důvodu odcizení.
« Odpověď #7 kdy: 03 Května 2023, 17:38:41 »

A u fízlů si vyžádat protokol, případně potvrzení o provedení úkonu.
IP zaznamenána