30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Úřad se dožaduje k přihlášení k DPH, zpětně  (Přečteno 1534 krát)

Medojed

  • Příspěvků: 341
    • Zobrazit profil
Úřad se dožaduje k přihlášení k DPH, zpětně
« kdy: 19 Dubna 2023, 23:22:31 »

Ahoj,
jako OSVČ neplátce DPH se mi minulý rok podařilo přesáhnout 1M, o pár set tisíc a ke konci roku, zjistil jsem to až letos při daňovém přiznání.
Vyplnil jsem přiznání, měsíc se nic nedělo a najednou volá baba z úřadu, že se musím přihlásit k DPH, zpětně!

Vůbec se mi do toho nechce, papírování, navíc to pro mě nemá moc smysl. Letos je limit už 2M a ten s jistotou nepřekročím.

Úřednice pak přišla s nápadem, že když jim doložím příjmy za poslední 2 roky, že se tedy přihlašovat nebudu muset - nechápu.

Máte nějaký nápad, co s tím? To doložení příjmů jim klidně udělám, ale z principu se mi do toho nechce.
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Úřad se dožaduje k přihlášení k DPH, zpětně
« Odpověď #1 kdy: 20 Dubna 2023, 08:28:51 »

Formálně má asi pravdu. Rozhodujících je každých minulých 12 měsíců a je třeba se registrovat k termínu, kdy poprvé za 12 měsíců k překročení došlo. Ale tím, že se mezitím změnil limit to nedává smys. Možná na to má FU metodiku, jak řešit tyto případy v přechodném období. To by mohl vědět i šikovný daňový poradce a s ním to také bude lepší probrat, než tady na fóru. Nebo, jestli paní navrhuje řešení, jak se neregistrovat, akceptujte to. Moc jiných možností stejně není.
« Poslední změna: 20 Dubna 2023, 08:30:50 od signoflife »
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Úřad se dožaduje k přihlášení k DPH, zpětně
« Odpověď #2 kdy: 20 Dubna 2023, 09:17:54 »

Problematika řeší 12 po sobě jdoucích měsíců a obrat v nich, nikoli kalendářní rok. Takže klidně březen-únor. Jen pro upřesnění.

Limit pro povinnou registraci vzrostl z 1 na 2 miliony skokově. Takže osoba, která dosáhla překročení 1 milionu koncem roku 2022 (zmínka je listopad-prosinec) a nechce být plátcem.
Citace: Finanční správa
Osoby povinné k dani, pro které platí body 2 až 5 přechodných ustanovení, jsou zjednodušeně definovány takto:
• jejich obrat podle § 4a zákona přesáhl 1 000 000 Kč, ale nepřesáhl 2 000 000 Kč,
a to
• za období prosinec 2021 až listopad 2022 (bod 2 písm. a)),
za období leden 2022 až prosinec 2022 (bod 4 písm. a)), nebo
• za období končící v listopadu 2022 nebo v prosinci 2022, pokud období
uskutečňování ekonomické činnosti trvá méně než 12 kalendářních měsíců před
měsícem listopad 2022 nebo prosinec 2022, tj. daná osoba začala ekonomickou
činnost vykonávat po 1. 12. 2021 (bod 2 písm. b)) nebo po 1. 1. 2022 (bod 4 písm. b)).
Podle bodů 2 a 4 přechodných ustanovení se tyto osoby plátcem podle § 6 zákona nestanou.

Takže bych napsal prosté podání, ve kterém se písemně odvoláte na skutečnost, že: Splňujete skutečnosti uvedené v přechodných ustanoveních a že se tedy plátcem podle § 6 zákona nestáváte. Vůbec nemusíte psát a dokládat, prostě jen uvedete nějak tu formulaci, co je tučně.
A to je celé. Pamatujte, že opak (nesplnění podmínek přechodného ustanovení) musí FÚ prokázat.

Pokud by to nějak prokázal, tak o tom rozhodne. A proti rozhodnutí je přípustné odvolání.

« Poslední změna: 20 Dubna 2023, 09:21:46 od Panek »
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Úřad se dožaduje k přihlášení k DPH, zpětně
« Odpověď #3 kdy: 20 Dubna 2023, 16:41:50 »

Ještě bych doplnil,že obrat OSVČ(příjmy),který máte v přiznání není to samé jako obrat pro DPH. Typický třeba přijaté zálohy. 
Ač se to zdá jako banalita,tak zpětná registrace znamená,že musíte i zpětně doplatit DPH,které vám nikdo ze zákazníků pravděpodobně nedoplatí.
IP zaznamenána