30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Je dovolene jezdit bez sedacek?  (Přečteno 3279 krát)

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #15 kdy: 20 Dubna 2023, 12:38:50 »

Ne není. Způsobilost vozidla se omezí na 30 dnů.
Zákon 56/2001 o podmínkách provozu vozidel, §50, 51,52...
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #16 kdy: 20 Dubna 2023, 13:20:34 »

Já měl za to, že minimální počet sedaček je 1ks (sedačka řidiče) a maximální počet je právě omezen techničákem. To znamená, že auto nesmí pouze mít víc sedaček. Nedovedu si představit, jakým způsobem by chybějící sedačka do počtu mohla znezpůsobit vozidlo k provozu na pozemní komunikaci.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #17 kdy: 20 Dubna 2023, 14:16:17 »

Přesně tak, deformační zóny můžou být problém. Proto např. ani nejde v každém autě nahradit původní rezervu za opravnou sadu, pokud to výrobce neumožňuje.

Pokud má být sedačka součástí "deformační zony" - pak ale připouštíme, že součástí této zony je i osoba na této sedačce sedící. Což mi přijde jako kravina, aniž bych do toho nějak hluboce pronikal.
Např. Škoda Roomster v návodu na str. 55 a 56 přímo popisuje vyjmutí sedadel, případně modifikaci 3 zadních sedaček na 2 sedačky vyjmutím prostřední.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 322
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #18 kdy: 20 Dubna 2023, 14:30:50 »

Pokud je postup vyjmutí sedačky součást návodu k vozidlu (bez upozornění, že auto bez sedačky nesmí jezdit), tak mi opicajt při kontrole může tak akorát popřát dobrý den.

Za sedačky mne buzerovali jen jednou, když jsem sám v třímístné dodávce vezl další sedačky (do stejného typu dodávky, ale pro 9 osob). Ukázal jsem jim, že sedačky nejsou ukotvené v originálních kotevních bodech (chycené byly popruhem, aby nelítaly), řekl jsem, že jsou náklad a dál se o tom nebavil. Vyhrožovali i technickou, ale nakonec to vzdali.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #19 kdy: 20 Dubna 2023, 14:41:43 »

Je v tom trochu bordel.
Ministerstvo dopravy:
https://www.infoprovsechny.cz/request/technicka_kontrola_osobniho_auto
Od nomáda:
https://www.nomadem.cz/clanek/155/stk-a-pocet-sedadel/

Edit. Další věc je způsob zapsání sedaček v TP. Může být 9, 1-9, 1/2/3/.....
« Poslední změna: 20 Dubna 2023, 14:45:24 od motoosman »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #20 kdy: 21 Dubna 2023, 01:23:16 »

Přesně tak, deformační zóny můžou být problém. Proto např. ani nejde v každém autě nahradit původní rezervu za opravnou sadu, pokud to výrobce neumožňuje.

Pokud má být sedačka součástí "deformační zony" - pak ale připouštíme, že součástí této zony je i osoba na této sedačce sedící. Což mi přijde jako kravina, aniž bych do toho nějak hluboce pronikal.
Např. Škoda Roomster v návodu na str. 55 a 56 přímo popisuje vyjmutí sedadel, případně modifikaci 3 zadních sedaček na 2 sedačky vyjmutím prostřední.

Deformační zóny mají dle mého rozložit, resp. nějak směrovat energii za účelem ochrany právě těch osob, představa, že by jako ochrana řidiče při bočním nárazu ze strany spolujezdce počítala s tím, že ho bude chránit spolujezdcovo tělo se mi moc nezdá (to kdyby výrobce uvedl při homologaci, tak ho asi rovnou zastřelí:) ), ač to tak reálně dle všeho někdy tak bude :-) Nemluvě o tom, že sedačky tam sice být třeba musí, ale nemusí být obsazeny. Je to ale otázka spíše na výrobce, případně konkrétní model. Já to řešil pro to dojezdové kolo, kdy s tím STK prudilo právě kvůli deformační zóně, ale pak jsem si vyžádal informaci od výrobce, kde právě bylo, že byť můj vůz dojezdové kolo měl v základní výbavě, tak nebylo nutné ho tam mít, pokud bylo nahrazeno opravnou sadou.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #21 kdy: 21 Dubna 2023, 08:44:44 »

LOL, to by byla legrační představa, že by nakonec mohli i buzerovat s tím, že auto není způsobilé provozu, protože na sedačkách nesedí lidé, kteří by tvořili deformační zónu!
Sedačka v žádném případě nemůže konstrukčně působit jako deformační zóna, protože by pak nevykazovala potřebnou tuhost a pevnost jako sedačka! Auto jednoznačně vykazuje z hlediska ochrany řidiče mnohem lepší parametry bez ostatních sedaček!
Takže takovou debatu bych s pachem vůbec nepřipouštěl a od samého začátku ji odmítl. Na druhou stranu si dokážu představit, že by se na tom mohla založit zajímavá strategie s výrazným zábavným faktorem. :-)
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #22 kdy: 21 Dubna 2023, 08:52:52 »

pocet mist je dan poctem kotevnich bodu takze neni nutne mit sedacky namontovane v aute rozhodujici je aby pocet mist odpovidal poctu kotevnich bodu...

Ale to asi nebude uplne stare pravidlo, ne? Protoze v ziguliku mam v TP 5 mist, ale kotevni body pro pasy jsou 4 (to ze realne jsou namontovane dva predni a zadni pasy to nema na vyjimku je druha vec).

myšleno zamozřejmě kotevní body sedaček nikoliv pásů...
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #23 kdy: 21 Dubna 2023, 13:33:39 »

Pokud má být sedačka součástí "deformační zony" - pak ale připouštíme, že součástí této zony je i osoba na této sedačce sedící.
Pokud jde o řidiče a bude mít spolujezdce, náraz bude boční a zprava, troufl bych si tvrdit, že připoutaný spolujezdec na sedačce bude ve vztahu k řidiči fungovat jako deformační zóna. Ty sedačky mají pod sebou kovové trubky, které jsou uchyceny v ližinách, při bočním nárazu ten ráz přechází skrz tu trubku do té lyžiny, která je uchycena v měkkém plechu který se doformuje. Mě to dává smysl právě.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Je dovolene jezdit bez sedacek?
« Odpověď #24 kdy: 23 Dubna 2023, 22:49:21 »

Pokud je postup vyjmutí sedačky součást návodu k vozidlu (bez upozornění, že auto bez sedačky nesmí jezdit), tak mi opicajt při kontrole může tak akorát popřát dobrý den.

Za sedačky mne buzerovali jen jednou, když jsem sám v třímístné dodávce vezl další sedačky (do stejného typu dodávky, ale pro 9 osob). Ukázal jsem jim, že sedačky nejsou ukotvené v originálních kotevních bodech (chycené byly popruhem, aby nelítaly), řekl jsem, že jsou náklad a dál se o tom nebavil. Vyhrožovali i technickou, ale nakonec to vzdali.
zajímavé
sedačky jim mají být naprosto u ...
řešit mohou jen přepravované osoby ve vztahu k povoleným hodnotám uvedeným v ORV
( což bylo oblíbené u všech dodávek otypovaných na 2+0, aby měly větší užitečnou hmotnost, kde body byly zachovány a občas se nandaly sedačky na 2+3+3 )
řešit osobu jako náklad by tu dokázal jistě pan Číkus  8)
IP zaznamenána