30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Živnostenský úřad, kontrola  (Přečteno 6012 krát)

Ftipalek

  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Živnostenský úřad, kontrola
« kdy: 15 Března 2023, 19:34:29 »

Ahoj,
asi jsem někoho mírně nasral. Po dodání vyjádření k podkladům v jednom sprdeli, kde jsem rozstřílel důkazy a prohlásil úřední osoby za líné a zákona neznalé, jsem od daného úřadu vyfasoval zahájení kontroly od živnostenského odboru.  ;D ;D

Chtějí doložit to co je v příloze. Provozovnu nemám a faktury jim klidně ukážu. Jde nějak tu kontrolu v rámci zákonných mezí těm parazitům znepříjemnit? Hledám nějakou malicious compliance. Napadlo mě třeba donést kopie faktur ve formátu A6. Požadují další doklady prokazující činnost. Možná log z gitu by je potěšil. :)

Je to evidentně menší pomsta od úřadu, tak jestli chystají levou, rád bych byl připraven.

Díky za tipy!
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #1 kdy: 15 Března 2023, 19:40:54 »

Co s nimi maximálně spolupracovat? Třeba nějak takhle (první minuta).

edit: Také si dokáži představit lejstra potřísněná exkrementy/čpavkem/kyselinou máselnou/kapsaicinem. Nebo naopak medem a nenadálou návštěvu roje vos. Buďte kreativní.
« Poslední změna: 15 Března 2023, 19:59:06 od Číkus »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 597
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #2 kdy: 15 Března 2023, 20:33:13 »

Sice není dobré věci podceňovat, ale tahle kontrola bývá vcelku neškodná. Najděte si v příslušných paragrafech, co může kontrolovat ŽO místního úřadu, moc toho není.

Ještě doplním - orgán si typicky udělá kopii jedné nebo dvou faktur za příslušné období, což mu jako prokázání, že se činnost vykonává, postačí, zeptá se na druh činnosti, provozovnu tady řešit nemůže, a tím to asi bude vyčerpané.
« Poslední změna: 15 Března 2023, 20:36:44 od Eric »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #3 kdy: 15 Března 2023, 21:08:58 »

Spíš bych jim odpověděl něco ve smyslu: „provozovnu žádnou nemám a ani nepoužívám a proto vám nemohu vyhovět vašemu požadavku na poskytnutí podkladů prokazující právní důvod pro používání/užívání provozovny z důvodu jejich neexistence. Vzhledem k tomu, že jsem zaregistrován na FÚ //adresa a název úřadu// k dani z příjmů fyzických osob a v rámci této registrace mám přiděleno daňové identifikační číslo (DIČ): CZxxxxxxxxxx a za předchozí kalendářní rok jsem podával přiznání k dani z příjmů fyzických osob, zjistěte si potřebné údaje, prokazující mou živnostenskou činnost, přímo z příslušného finančního úřadu. Vzhledem k tomu, že státní správa je jistě propojená a vzájemně spolupracuje, nevidím důvod, proč mne vůbec tímto obtěžujete a nevyžádáte si příslušné informace sami přímo od zdroje! Obávám se, že vzhledem k tomu, že s ohledem na  zákon č. 561/1991 Sb. Zákon o účetnictví a také zákon č. 235/2004 Sb. Zákon o dani z přidané hodnoty mnou vystavené faktury neobsahují ani razítko a ani podpis, nebudete považovat mnou eventuálně předané dokumenty za relevantní a dostatečně průkazné, odkazuji vás tímto přímo na FÚ, kde si v rámci svých kompetencí a v rámci svých pravomocí o mně zjistěte vše potřebné a již mne laskavě neobtěžujte, neb na takové byrokratické zbytečnosti vážně nemám čas a na rozdíl od vás se musím věnovat své práci, která mne živí.“
« Poslední změna: 15 Března 2023, 21:12:13 od ViktorN »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #4 kdy: 15 Března 2023, 21:16:34 »

... se musím věnovat své práci, která mne živí.“

která vás živí
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #5 kdy: 15 Března 2023, 22:43:20 »

Nemyslím si, že bude finanční úřad automaticky poskytovat informace živnostenskému úřadu, žádná taková propojenost státní správy neexistuje podle mě a jsem přesvědčen, že FÚ nejspíš neposkytne informace o daňovém subjektu vůbec nikomu bez písemného souhlasu toho subjektu.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #6 kdy: 15 Března 2023, 23:13:38 »

u provozovny mu píšou, že ji má prokazovat, jen když jí má....
čili platí Ericova verze
IP zaznamenána

Ftipalek

  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #7 kdy: 15 Března 2023, 23:35:31 »

Když jim datovkou pošlu, že provozovnu nemám, tedy nic nedoložím a pak ty faktury, co chtějí, tak tam nemusím lézt ne? De facto píšou, že mám v nějaký den, v nějakou hodinu v nějakém kanclu poskytnou informace a připravit si podklady. Pokud se nepletu, i tady by měl platit správní řád a pokud mě tam chtějí, měli by podle něj předvolat, což nečiní. Tedy součinnost datovkou by měla být dostatečná. Pokud se na něco chtějí zeptat per huba, tak asi smolík ne?

Pokud platí správní řád, jistě mohu nahlédnout do spisu, dávat podjatost, stížnosti, žádosti, atd. ne?  :)

EDIT: Už jsem našel. §28 kontrolního řádu (zákon 255/2012). :)
« Poslední změna: 16 Března 2023, 00:12:40 od Ftipalek »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 597
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #8 kdy: 16 Března 2023, 06:43:26 »

Má se sepsat zápis a k němu je možno podávat připomínky. Ale jak už jsem zmiňoval, v tomto případě je dost omezený rozsah toho, co může místní úřad kontrolovat. Zjednodušeně vzato jen to, zda činnost skutečně existuje (kdyby se neprokázala za víc let, může zrušit nevyužívané oprávnění) a zda je v souladu se ŽL (tzn. zda nedochází k činnosti, která by byla mimo daný rozsah, což by stejně nebylo jednoduché prokazovat, pokud by neměl přímý doklad odjinud). Kontrola označení provozovny a s tím souvisejících věcí (což by podle mě bylo hlavní potenciální riziko) tady odpadá.
K tomu, co psal Viktor - myslím, že ten vztah je nesouměrný, že oni kontaktují FÚ, pokud zjistí něco podezřelého, ale nemají snad ani zpětnou vazbu a data získávat nejspíš nemohou. Nicméně zní mi jako logické, že pokud chtějí prokázat, zda činnost existuje a zda odpovídá ŽL, měli by si to vyžádat na FÚ, protože obě tyto informace se na daňovém přiznání vyskytují. Bohužel k této logické konkluzi se dosud matrix nepropracoval.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #9 kdy: 16 Března 2023, 10:39:13 »

Spr.Ř - §6 (2) Správní orgán postupuje tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady, a dotčené osoby co možná nejméně zatěžuje. Správní orgán opatřuje podklady přednostně s využitím úřední evidence, do níž má přístup. Podklady od dotčené osoby vyžaduje jen tehdy, stanoví-li tak právní předpis.

Tak jim pošlete dotaz, které doklady si nemohou opatřit sami. Pošlete jim jednu fakturu nebo smlouvu. A připište, že kontrolu považujete za zjevně šikanozní z důvodu......
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #10 kdy: 16 Března 2023, 11:38:35 »

Mě když šikanovala úřednice z lokálního úřadu práce ohledně příspěvku na dítě, tak to nabralo poměrně rychlý spád po zaslání stížnosti ředitelce v okresním městě.
O milé úřednici jsem už od té doby neslyšel.
« Poslední změna: 16 Března 2023, 11:40:22 od cocomoon »
IP zaznamenána

Ftipalek

  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #11 kdy: 16 Března 2023, 13:25:48 »

Hlavně to lejstro s tím, že se mám někam dostavit neodkazuje vůbec na předvolání dle správního řádu, je to jen oznámení ve kterém žádají o poskytnutí informací. Ty lze však poskytnout i vzdáleně. Chápu správně zákon, že pokud úřad chce, abych tam osobně přišel, tak mě musí předvolat dle SpŘ a nějaká žádost v oznámení moc váhu nemá? Kór když nikde nepíšou dostavte se, ale poskytněte.

Chci jim napsat něco ve smyslu: V souladu se zákonem poskytuji součinnost. Provozovnu nemám, tady je na to čestné prohlášení, tady máte faktury, totožnost je ověřená datovou schránkou. Dál nějak nerozumím co po mě vlastně chcete v ten den a hodinu v tom kanclu.

Pořád jsem názoru, že kontrolu mohou provádět, ale nemusí mě tahat na úřad a pokud chtějí pak musejí předvolat asi na ústní jednání nebo podání vysvětlení. Zápis z kontroly ať si napíšou a pošlou mi ho do datovky.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 597
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #12 kdy: 16 Března 2023, 13:33:18 »

Čestným prohlášením se to dá podle mě řešit taky.
Nemáme ten dokument celý, měli by předvolávat podle zákona o kontrole (teď nemám po ruce přesný název a ustanovení).
IP zaznamenána

Ftipalek

  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #13 kdy: 16 Března 2023, 13:51:20 »

Večer anonymizuji a nahraji celé v kuse.
Píšou Kontrola je zahájena v souladu s ustanovením § 5 odst. 2 písm. b) zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů, dnem doručení tohoto oznámení.

Kde se píše:

Citace
(2) Kontrola je zahájena prvním kontrolním úkonem, jímž je b) doručení oznámení o zahájení kontroly kontrolované osobě; součástí oznámení musí být pověření ke kontrole, anebo seznam kontrolujících

Dále pokračují výzvou k součinnosti
Citace
V souvislosti s oznámením o zahájení kontroly Vás zároveň vyzýváme, abyste poskytl(a) kontrolnímu orgánu k výkonu kontroly potřebnou součinnost podle § 7, § 8 a § 10 zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů.

A pak ten kus co jsem poslal v prvním příspěvku, následuje poučení / výhružka pokutou pokud nebude součinnost.

Pak už jen podpis, datum a to je vše.

Kontrolní řád jsem pročetl, ale nikde jsem nenašel, že bych se musel dostavit, nebo že by obsahoval možnost předvolání. Ostatně §28 napojuje kontrolní řád na správní řád a tedy mohou využít ten k předvolání, což asi i zákonodárce zamýšlel, jinak by k provázání nedošlo. §12 definuje co má zápis / protokol z kontroly obsahovat a podpis kontrolovaného tam není. Tak mě ani k tomu podpisu nepotřebují. Jestli si chtějí zaúřadovat, rád jim v tom pomůžu, ale jezdit tam fakt nebudu. Přijde mi to jako šikana, ouředníce ví, jak moc to mám daleko.  ::)
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 597
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad, kontrola
« Odpověď #14 kdy: 16 Března 2023, 14:09:43 »

Hm. Jestli to je neefektivní cesta, tak bych asi vyslal dotaz, co přesně tedy chtějí doložit, vybral vhodné vzorky, zaslal a vyžádal si zápis o kontrole. Součinnost se tím poskytne.
IP zaznamenána