30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zmena daňovej rezidencie  (Přečteno 2173 krát)

Quick

  • Příspěvků: 167
    • Zobrazit profil
Zmena daňovej rezidencie
« kdy: 07 Března 2023, 10:23:03 »

Keď sledujem smerovanie a politiku ČR, tak sa stále viac a viac obávam budúcnosti a toho, že štát si bude svoje kompetencie rozširovať ďalej a posúvať sa bližšie a bližšie k socializmu, kde sa bude prerozdeľovať bohatstvo od bohatým k tým slabým a chudobným. Akurát že ako bohatý bude označený každý, kto má vyššiu ako priemernú mzdu. Bohužiaľ tento trend nevidím len v ČR, ale v celej západnej Európe.

Natrafil som teda na smer, ktorého priekupníkom je Pavol Lupták, ktorý je zameraný na globálny oportunizmus, čo znamená, že trvalý pobyt a daňovú rezidenciu mám v jednej krajine, zákazníkov v druhej, zdržiavam sa väčšinu roka v treťej krajine, atď. Momentálne som obyčajný zamestnanec v českej firme. Kto sa vyzná viac do daňových zákonov, bolo by teoreticky možné si zmeniť trvalý pobyt prenajatím bytu napr. v Paraguaji, čím by som tam získal aj daňovú rezidenciu, stále pracovať pre moju súčasnú českú firmu ako dodávateľ služieb cez živnosť alebo malú firmu, čím by som sa vyhol plateniu daní a odvodov, keďže v Paraguaji sa daní len lokálny príjem? Je mi jasné, že aspoň raz do roka by som si musel spraviť dovolenku v Paraguaji, aby mi nebola zrušená daňová rezidencia. Ako IT pracovníkovi by mi to však nerobilo problém a mohol by som takto pracovať kľudne niekoľko týždňov. Ešte jeden menší problém je to, že v ČR mám hypotéku. Je podľa vás takýto nápad zrealizovateľný alebo je pre obyčajného zamestnanca nereálny? Prípadne podarilo sa niekomu niečo podobné zrealizovať?

BTW, na dôchodok si už teraz sporím/investujem sám a zdravotné poistenie si kľudne budem platiť súkromné.

Ak by to niekoho zaujímalo, tu je jedno z Luptákových videí, v ktorom vysvetľuje výhody globálneho oportunizmu - https://www.youtube.com/watch?v=-CUYJir7qXI&ab_channel=Startitup
« Poslední změna: 07 Března 2023, 10:27:27 od Quick »
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Zmena daňovej rezidencie
« Odpověď #1 kdy: 07 Března 2023, 11:32:30 »

Je to realizovatelné.  :)
IP zaznamenána

hladik

  • Příspěvků: 94
    • Zobrazit profil
Re:Zmena daňovej rezidencie
« Odpověď #2 kdy: 15 Března 2023, 22:00:15 »

Vítej v klubu,😀 jenom mám strach jestli to stihneme.
Jen nezapomeň na další omezení, daňovým rezidentem se v ČR staneš i pokud bydlíš ofiko jinde,ale stravis v ČR alespoň 180 dní v roce. Takže představa, že tu budeš žít plnohodnotný život a neplatit daně je vzhledem k době poněkud naivní.
Dále bacha na rodinu, i manželka v ČR je prý důvod k zavedení vynucené daňové rezidence v Česku.
« Poslední změna: 15 Března 2023, 22:05:40 od hladik »
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Zmena daňovej rezidencie
« Odpověď #3 kdy: 16 Března 2023, 06:25:19 »

Pošleš děti do školky, školy a jsi v háji.
IP zaznamenána

blnktb

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Zmena daňovej rezidencie
« Odpověď #4 kdy: 17 Března 2023, 00:07:59 »

Realizovatelné to asi je, ale chce to disciplínu, znalost předpisů o rezidenci, znalost smlouvy o zamezení dvojího zdanění s cílovým státema (pokud existuje) a v neposlední řadě pečlivou evidenci a plánování.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Zmena daňovej rezidencie
« Odpověď #5 kdy: 17 Března 2023, 18:23:19 »

Taky to bude vycházet pro různé fáze života různě a člověk se asi nechce každých pár let stěhovat. Výhodnost dost ovlivní i osobní spotřební koš a nezbytné náklady v novém místě - zejména jídlo, bydlení a služby. A z druhé strany je zase dostupnost dobře placeného zaměstnání.

A daně z příjmu v ČR patří k těm nižším v EHP - podle https://taxfoundation.org/top-personal-income-tax-rates-europe-2022/

Jinak mám za to, že i manželé mohou být různí daňoví rezidenti. A slyšel jsem, že na těšínsku Poláci posílají děti do škol a školek na území ČR a věřím, že daňové rezidentství se jim tím nemění.
IP zaznamenána

blnktb

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Zmena daňovej rezidencie
« Odpověď #6 kdy: 17 Března 2023, 21:48:16 »

Tak pokud už někdo něco takového plánuje, tak případná daňová úspora by měla být taková, aby pokryla možné vyšší životní náklady v zahraničí a nepohodlí s tím spojené.

A takový člověk to určitě probere se svým daňovým poradcem, aby se vyhnul úskalím, kdy by po něm finančák hrábnul.
Záleží taky, jaký bude mít zdroj peněz. Příjmy ze zdrojů v ČR se musí zdanit v ČR, ať je rezidence kdekoliv.

Výhoda/ úspora nemusí spočívat nutně jen ve výši sazby DPFO. V současnosti má pořád nižší sazbu třeba Kypr nebo Lichtenštejnsko, budeme-li se držet v Evropě.
Některé státy mají v rámci pobídek pro vyšší příjmové skupiny vysoký nezdaněný základ pro nové poplatníky, nebo třeba výhodnou sazbu či podmínky pro výplatu dividend od místní entity.
IP zaznamenána