30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Montování věcí do auta - elektronika  (Přečteno 5115 krát)

gilhad

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Montování věcí do auta - elektronika
« kdy: 08 Února 2023, 05:53:56 »

Mám asi 8 let staré auto (takže mimo záruku) a rád bych si ho vylepšil řadou drobných doplňků, svépomocí.
Ale nerad bych vyloženě porušil zákon, nebo se nechal vyhodit od STK.

Neví někdo, co se podle současných předpisů smí a nesmí - a hlavně kde to nějak přehledně najít (za účelem obrany před mozkovým myšlením)?

Jde mi o věci jako
- zabudovat do palubky na volná místa nějaké "budíky" a jiná ukazovadla (jako třeba řadu LEDek, které budou tlumeně svítit)
- zapojit si měření napětí v rozvodu/na baterce - prostě dráty, spínač (když zmáčku měří, když pustí, nežere proud), měřák takový, nebo makový (https://www.autokelly.cz/Product/DO-STU34530/12164301 https://www.neven.cz/kategorie/elektronicke-soucastky/merici-a-regulacni-pristroje/ampermetry-a-voltmetry/v18d-dc0-100v-0-28-led-digitalni-voltmetr/)
- nějaké Arduino, nebo tak, přez bezkontaktní hallovu sondu snímat otáčky kol, z toho počítat ujetou vzdálenost na zlomky metrů, extrapolací pak na centimetry (a samozřejmě možnost to kalibrovat po libosti - například úsek 1km (na dálnici značený), stisknu knoflík na začátku a na konci a samo dopočte, kolik za této teploty a počasí a vůbec vychází cm / pulz - a jestli se to výrazně liší od předchozí hodnoty (čili zda je to haluz, nebo jen upřesnění))
- - to se snadno dá logovat na nějakou SD kartu, nebo tak a doma pak vyhodnotit na PC
- ze vzdálenosti a času snadno dopočtu rychlost a pak si ji můžu zobrazovat podle svého gusta (například mě až tak moc nezajímá, kolik km/h přibližně jedu (řídím se situací okolo, jestli do zatáčky brzdit, nebo ne), ale jestli jsem pod/nad nějakou magickou hranicí (50 km/h, 80, 90 ...) a jak moc - protože pokuty), takže třeba lajnou, kde bude barveně naznačená nejbližší "zarážka" a v jejím okolí celá lajna bude měnit barvu podle toho, o kolik jsem pod/nad ...
- když přidám senzor vzdálenosti do pravé strany, tak se dá snadno hledat místo na zaparkování v řadě ("sem bych se snad vešel?" vs. "po zaparkování by zbývalo celkem 30cm prostoru - stačí mi to pro manévry?")
- a asi bambilión barších "úžasných" možností, u kterých je nejlepší zábava je vymýšlet a testovat :-D

Samozřejmě je mi jasné, že cokoli si sám naměřím je jen orientační a nezávazné a rozhodnutí je jen na mě.
A samozřejmě si dokážu jednoduše ohlídat, aby se nikde nic nemohlo nějak destruktivně zkratovat.
A nic nebude nijak zasahovat do řízení (nejsem blázen), jen bude decentně zobrazovat něco (a myslím jako fakt decentně - nemám rád diskotéky)


Já mám na mysli cosi, co by si jen bralo elektřinu ze zapalovače (teda spíš uvnitř) a jen okolo sebe různě koukalo a ukazovalo, co vlastně vidí. Veškeré zásahy do řízení by dělal výhradně řidič (a nativní systémy auta) - takže nejhorší, co by se mohlo stát je na úrovní toho, že palubní hodiny budou ukazovat špatný čas (nebo nebudou ukazovat vůbec).

Co se těch světýlek týče, mám na mysli decentnější variantu tohohle (link pod obrázkem) - bez těch velkých bílých číslic a údajů okolo, jen tu škálu RPM, co tam je, s tím, že její barva by se měnila před a za magickou hodnotou, jinak by tam byla jen ta škála bez číslic, kde by některé body měly jinou barvu.
Klasický tachometr by samozřejmě fungoval klasicky, ale v případě radarových pastí bych nemusel furt přeostřovat na cosi blízko pod palubkou ve tmě a na cosi daleko na přechodu na světle, ale jen koukat před sebe, kde kdo běhá, a pokud by mi začala zelená čara rudnout, tak ubrat pár metrů za hodinu


https://www.aliexpress.com/item/1005005033824232.html


Normálně se u nás prodávají i v kamených prodejnách různé budíky, třeba na to napětí, pro zastavění do palubky, nebo pro zastrčení do zapalovače, stejně jako nejrůznější kamerky, parkovací senzory vzdálenosti, teploměry, detektory elmag ozáření (aka antiradary) a tak podobně ... takže si myslím, že něco někam se asi dá dávat bez papírování.
Ale myslet znamená houby vědět a kde je ta hranice, co ještě ano a co už ne, to taky neobjasní.

A proto hledám, kde je to upravené v zákoně a co si můžu dovolit a následně obhájit.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #1 kdy: 08 Února 2023, 10:44:31 »

Já myslím, že pokud ta udělátka nebudou zasahovat do výhledu z vozidla a pokud to auto nějak zoufale a viditelně nezadrátujete, tak to může být všem jedno.
Tady na firmě si kluci různě vylepšují kabiny náklaďáků a přidávají různá světýlka a opičárny. Pokud to je uděláno nějak decentně, solidně a v rozumné míře, tak tomu fandím. Nejsem zastánce pojízdných hračkáren. Nikdy nikdo neměl problém. Paradoxně několik mýtných krabic na předním skle je legislativně v pohodě.

Já jsem do youngtimeru z roku 86 s testací HV přidával onboard kameru,digitální otáčkoměr a palubní voltmetr, držák na mobil,druhou zásuvku 12V, zásuvku na lednici do kufru, druhé rádio ( bt,sd, USB), vše decentně s ohledem na zachování původnosti interiéru. Dále pak fanfáry, žárovky obrysového osvětlení a brzdovky nahrazeny LEDkovými ( kvůli lepší svítivosti přes léty degradované kryty).
Onboard kamera je schovaná za zpětným zrcátkem, takže neruší výhled.
Druhé rádio (1Din s poloviční hloubkou) je ukryto za palubní schránkou a ovládat jde pouze dálkovým ovladačem.
Držák na mobil používám přísavkový, takže jde před STK sundat.
Druhá zásuvka, voltmetr a otáčkoměr jsou pro řidiče dobře viditelné, nicméně na fotkách interiéru pro testaci HV nejsou vidět. Stejně tak zásuvka v kufru je zamaskovaná. Fanfáry i kompresor v motorovém prostoru nejsou na první pohled patrné ( funkce původního klaksonu zůstala zachována)
Jediné, co je vidět je halova sonda otáčkoměru a magnetka na řemenici kliky. Pro šťouraly jde snadno  sundat.
S nějakou homologací výše uvedených doplňků jsem si nelámal hlavu.
Jediné, co mě ser. ,že mám v TP mám pouze jeden rozměr kol ( nějaká krává na magistrátu nechtěla zapsat ostatní, přestože jsou pro model schválená výrobcem, mám na to i papír), takže pokaždé před STK jsem přehazoval kola.  Ale posledně mi na STK řekli řekli a se na to vykašlu, že ty 13 plechy kazí celkový dojem z vozu.
Toť můj názor asi bych si s tím hlavu nelámal.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2023, 12:49:14 »

Mám s tímhle trochu zkušeností.. Civic 4g (1988), Civic 5g (1992), domontováno vícero všemožné elektroniky a třeba i decentní zadní křídlo (sériové - vzaté z US modelu), ale nikdo nic nikdy neřešil, STK procházelo i bez známosti. Problém byl jen s rozměry pneumatik (ale co s tím, když v TP je jediný rozměr takový, který neexistuje, a původní německý techničák je již dávno skartovaný?)
Princip je, že by správně vše pevně spojené s vozidlem mělo být zapsané v TP. Bavil jsem se o tom neformálně se servisáky, jaké mají zkušenosti - co projde -a "jakmile to je možné z auta sundat bez použití nástrojů, není to pevná montáž". Platí to mimochodem i pro majáky.

Jinak vězte, že STK projde i toto (otáčky jsem bral ze senzoru rozdělovače, posléze z ECU; rychlost ze snímače na převodovce - a ujetou vzdálenost počítal tuším na decimetry)

Měl jsem tam i RGB LEDku - zelená <55km/h, oranžová 56-95km/h, žlutá 96-135km/h, červená 136-179km/h, pak rychlé blikání signalizující "už jde o řidičák". Doporučuji čemukoli v zorném poli dát velmi nízký jas, aby to v noci neotravovalo.

A nechcu být pedant, ale všude do silové cesty patří pojistky přiměřeného dimenzování. Existují i 2A nožovky, takže není výmluva :D

tech comment: kdyžtak se ozvěte, dělám příležitostně vývoj elektroniky do závodních aut, poradím co bude v mých silách.
« Poslední změna: 08 Února 2023, 12:51:10 od dj-bobr »
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Ftipalek

  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #3 kdy: 08 Února 2023, 16:11:31 »

Problém byl jen s rozměry pneumatik (ale co s tím, když v TP je jediný rozměr takový, který neexistuje, a původní německý techničák je již dávno skartovaný?)

Lze provést dodatečnou homologaci / individuální přestavbu vozidla. Myslím, že to je 3000 za Dekru a pak administrativní poplateček na dopravním. Kola / pneu nesmí lézt z podběhů a nesmí rozhodit odchylku tacho. Pak na to Dekra dá štempl a úřad zapíše. Pomoci prý taky může technik typu K na STK (to nevím co znamená). Tohle info jsem dostal na úřadě, když jsem se ptal, jak se do jednoho TP dostali rozměry, které u daného vozidla běžně nejsou. Nutno podotknout, že se jednalo o "ekvivalentní" rozměry, např: 245/40 R18 = 225/55 R16 a žádné extravagance typu offroad balóny na Miatu. :D

Takže to jde. Moje dva centy pro někoho "kolem-čtoucího".  ;)
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2023, 17:41:59 »

Technik typu K dle § 25 vyhlášky č. 341/2014 Sb. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-341#cast4) může pomoct lehce např. tím, že některé maličkosti při technické prohlídce nebude řešit, případně si je "nevšimne" (nesedí model kola, výrobce, ale rozměry ano, možná, že na voze máte i zcela něco jiné, než v donesených podkladech a fotodokumentaci udělá jinak, ...) , ale pouze za předpokladu, že k tomu je nějaký papírový podklad. Např. pokud jde o zápis rozměru kol a pneu, tak jde o typový list a protokol TUV, který je pro váš model vozu a osvědčuje, že výrobce daných kol pro něj provedl TUV zkoušku a ta prošla, tak "K" technik ověří, jestli na vozdile při kontrole jsou kola/pneu dle typového listu a TUV protokolu, jestli je vše OK, zdokomentuje, potvrdí typový list, k tomu dostanete potvrzení o provedené technické kontrole, že byla bez závad, že to na vzodile bylo a s tím pak jdete na registr a na základě toho zapíšou do TP nový rozměr kol a pneu. Tedy obdoba toho, co se dělá při individuálním ověření u Dekry a levněji, rychleji, jednodušeji (teoreticky).

Samozřejmě, typový list je potřeba sehnat a někdy se za to platí, protože je pouze jednou použitelný a po zapsání do TP je znehodnocen, nebo třeba zůstane v evidenci. Při nově pořízených kolech dostanete na vyžádání pro váš vůz zdarma, pokud tedy existuje. Je jenom pár firem (dovozců kol), které je můžou vystavovat (seznam na stránkách MD), případně dovozce vozidel, mají jistý formát a náležitosti, ač není zcela unifikován. Taky si lze sehnat nějaký neoriginál, co se nabízí na internetu a modlit se, že to nebude nikdo řešit :-) Nebo si ho samozřejmě komplet udělat. Např. pokud chcete nějaký rozměr, teoreticky postačí mít typový list pro váš vůz a nějaký model kol, samozřejmě ideálně originál a do něj si dotisknout pneu, co potřebujete, pokud to jde (tedy za rozměry doporučených pneu, co tam jsou od dovozce, dotisknete to, co chcete). To samé pak s TUV protokolem (nemusí být přeložen).

Jinak co se týče úprav, taky v tom nevidím problém, samozřejmě, s dodržením již uvedeného, jako je výhled řidiče, pevné umístění a podobně. Sám mám již na několikátém vozidle úpravy, byť ne takové, jak jsou zde uvedeny nahoře a problém byl pouze jednou, kdy emisní nechtěla ani začít kontrolu, protože jsem měl hlučný výfuk (což byla pravda a vadilo to i mně). Ono jde taky o to, že to není v silách technika ani poznat, co tam být má a nemá, takže pokud nejde o zcela zjevné nesmysly, resp. tuningové díly v zásadních částech vozidla, tak nemá šanci to ani poznat. No a pokud to je viditelné, tak viz uvedené, s rozumem a nebude to řešit, protože nemá vlastně důvod, pokud nejde o něe ze závad v těch kontrolovaných kategoriích, případně to bude třeba lehká závada, která se pouze eviduje a není potřeba nic řešit.

V základu stejně mají postupy a seznam, co je potřeba ověřit a kontrolovat. Já třeba měl na vozidlech jiné podvozky, turba, brzdiče, kotouče, poloosu, ramena, silentbloky, výfuky, tlumiče, pružiny, stabilizátory, někdy i sání, baterii, dokonce bez problémů prošly i LEDky v originál přídavných dálkových světlech (používány na denní svícení s externím modulem, jinak tam byly ještě sériové bi-xenony). O neviditelnostech nemluvě (jiný SW motoru, převodovky, diferenciál, chladiče vzduchu, chladiče oleje motoru i převodovky, ...). Něco jsem si vyráběl i sám, něco nechal dle toho, jak jsem potřenoval, vyrobit.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #5 kdy: 09 Února 2023, 23:00:26 »

při správné komunikaci se spřáteleným pneuservisem a posléze technikem typu K, je výsledek třeba toto  8)
IP zaznamenána

rezonator

  • Příspěvků: 75
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #6 kdy: 09 Února 2023, 23:24:01 »

taky tam něco mam, mam tam přidanej svůj snímač tlaku oleje, dvě pt1000 na snímání teploty vody a oleje, pak si ještě beru pulzy z čidla rychlosti na převodovce, dva bočníky na měření proudu, jeden z alternátou a druhej z baterky a ještě mam před vstřikovací lištou průtokoměr na benzín, mam to už 5 let a v životě mi na to nikdo nic neřek, ani nevidim důvod proč bych to nemoh mít...
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #7 kdy: 09 Února 2023, 23:53:30 »

při správné komunikaci se spřáteleným pneuservisem a posléze technikem typu K, je výsledek třeba toto  8)
A co je tam přesně "extra"? Naopak až tam dáte kola VW Denver, tak ač materiálně to je asi neprokazatelné, tak to neodpovídá:) Jinak toto si tam dokážu nechat zapsat s nulovou komunikací s Kčkem a pneu, stačí typový list, pokud tam jsou speciál rozměry co v TUV a na listu nebyly, tak s úpravou:) A nezapomínejme, že problémy ještě může dělat registr, jednou mi zapsali jenom rozměr pneu, co jsem u Kčka měl na kontrole. Vynadal jsem jim, chtěli si oveřovat dokumenty, zahajovat správní řízení a různě vyhrožovali. Po asi hodině se mi omluvili a dopsali, co jsem chtěl:)
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #8 kdy: 10 Února 2023, 21:46:01 »

extra na tom je, že typový list sice je na stejného výrobce auta, ale jinou typovou řadu  8)
protože to stále jezdí, tak jsem schválně udělal "ořez"
IP zaznamenána

Ftipalek

  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #9 kdy: 11 Února 2023, 20:40:31 »

Líbí se mi že pro auto jsou určený diks (mohlo být dicks)!  ;D ;D ;D
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 678
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #10 kdy: 12 Února 2023, 19:53:06 »

Existuje Technická zkušebna vozidel. Umí vystavit protokol, na jehož základě mně například na mírně nezvyklém autě na odboru dopravy zapsali dost nezvyklé rozměry kol. Třeba by uměli poradit i obecněji.

https://technicka-zkusebna.cz/
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #11 kdy: 12 Února 2023, 22:12:43 »

on ten na DOSu běžící soft holt nemá automatické opravy  8)
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #12 kdy: 20 Února 2023, 19:36:42 »

při správné komunikaci se spřáteleným pneuservisem a posléze technikem typu K, je výsledek třeba toto  8)

Moc pěkné. O toto se marně pokouším. Mám papír s razítkem přímo od Toyoty, které rozměry pneu jsou pro model schválené. Mám původní servisní knížku i manuál z roku 86, mám na spodní straně  krytu víčka nádrže původní samolepku s huštěním pneu a rozměry pneu. Prostě to auto bylo v devadesátkách dovezené na nějakých zimákách 155 R13 a tento rozměr je jediný, který tenkrát zapsali. Další perla v techničáku je řízený katalyzátor. Opět mám papír od Toyoty, že tento modelový rok s tímto motorem nikdy nebyl vybaven pro žádný trh řízeným katalyzátorem. Prostě v těch 90 se napáchalo spoustu podvodů  a  nevratných vad v TP.
Teď se to člověk snaží komplikovaně narovnat a nějaká pi.. na uřadě dělá potíže.

Pak mám druhý identický vůz modelový rok 87, jen se liší výbavou a ten má zapsané v TP  úplně jiné pneu, které tam vůbec dle výrobce nemají být a logicky musí zkreslovat tachometr.  Napsáno neřízený systém a na potrubí je lambda.
Naštestí na emisích nikdo nic neřeší, protože HV. Na protokolu vždy stojí proškrtnuté hodnoty a nastaven mód ztrátové mazání (2T) a vizuální kontrola výf. systému.
IP zaznamenána

resistor

  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
Re:Montování věcí do auta - elektronika
« Odpověď #13 kdy: 21 Února 2023, 20:02:41 »

Na to neexistuje jednoduchá odpověď
V první řadě je potřeba se podívat na typový štítek auta kde je napsaný homologační předpis včetně edice ve formě roku schválení.
Podle tohohle předpisu bylo auto schválené a je veřejně k dohledání  v eur.lex... EHK/OSN/EHS/ES/EU
V tom předpisu je napsané které části a funkční celky se homologují a jak.
Stran homologace se někdy dělají funkční zkoušky - např. u nádrží a světel, emisní systém, brzdy, všechny věci s vazbou na funkční bezpečnost.
Jindy se homologace uděluje jen na základě kontroly štítkových parametrů - např. baterie, převodovka, různé komfortní řídící jednotky, vypínače.
A jsou věci které homologaci nepodléhají - např. různé gumové špunty, dorazy a šrouby, elektronika která není pevně spojená s autem.
Podle toho se dá usuzovat do čeho je možné zasahovat.
U elektriky se to dá u spousty věcí kromě světel kde jsou předpisy a zkoušky dost striktní.

Zcela prakticky na STK u nás snadno narazíš na balkán kdy je zvykem požadovat bakšišný za všechno co se nějak odlišuje pod záminkou že to nesplňuje předpisy.
Takže možnosti jsou:
1) namontovat  tak aby to nebylo vidět, nebo to šlo před STK odmontovat nebo schovat.
2) v případě problému na STK - kontumační varianta rychlá: demontovat a po opravné STK potom zase namontovat.
3)  v případě problému na STK - konfrontační varianta na dlouho: vše nahrávat a požadovat zápis písemného odůvodnění s uvedením konkrétních bodů v konkrétním předpisu který to nesplňuje včetně fotodokumentace čeho se výhrady týkají. Nejlepší otázka "Ukažte mi, kde je napsaný to co říkáte nebo to co po mě chcete".
Pokud odmítnou, stížnost na MDČR protože na základě nekonkrétního popisu závady nelze konkrétně zadat opravu - závadu odstranit a požadovat nápravu + další nakydání špíny  na téma neodbornost a laxnost.
Nestalo by se poprvé, že by hoši posoudili stav podle novějšího či staršího homologačního předpisu, nebo si pletou pojmy s dojmy kdy by chtěli homologaci na součásti kapotáže nekapotovaného motorového vozidla, které ani nejsou uvedené v homologačním předpisu vozidla.
Pokud máš v ruce konkrétní bod:
Tak buď zpytovat svědomí a zjevnou závadu opravit aby seděla podle předpisu a znova na STK.
Pokud není zjevná tak jít na konzultaci za soudním znalcem a podle jeho názoru buď upravit podle předpisu a znova na STK,
nebo pokud má názor, že STK se mýlí, nechat si vypracovat znalecký posudek a stěžovat si na MDČR.
Pak případně další opravné prostředky.

Jeětě dodatek - pokud se dělá dodatečná homologace přes Dekra apod.
Tak úprava jednoho funkčního celku je úprava a jde to udělat poměrně snadno.
Pokud se úpravy týkají více než jednoho funkčního celku jedná se o individuální přestavbu a jde to přes úřad a je to drahé.
IP zaznamenána