30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Změna vlastníka a provozovatele vozidla na Ukrajince (anonymous Helmut)  (Přečteno 1370 krát)

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil

Mám tady takovou zvláštnost. Ukrajinec si koupil od jiného Ukrajince vozidlo, které je v ČR registrováno, má značky, má pojistku. Aby toho nebylo málo, tak třetí Ukrajinec je pojistník a provozovatel vozidla, ale tenhle třetí Ukrajinec je už dávno mimo EU. Nastupuji já, potřebuji zprostředkovat přepis vozidla kompletně na Ukrajince-kupujícího a úplně vyškrtat Ukrajince-prodávajícího a Ukrajince-provozovatele. Získána plná moc od Ukrajince-prodejce na mě. Získána plná moc od Ukrajince-kupujícího na mě. Ověřené podpisy na poště. Dojdu na evidenci vozidel a tam mi úředník sdělí, že Ukrajinec-kupující má v ČR tzv. dočasnou ochranu/strpné vízum (tyto pojmy používá úředník zaměnitelně). Nechápu. Úředník sděluje, že vozidlo nelze přepsat, protože Ukrajinci nemohou vlastnit auta. Ptám se co je to za blbost, úředník sděluje, že tak to prostě je. Úředník odmítá vystavit písemné rozhodnutí s odůvodněním podle správního řádu, odmítá přijmout podání, o kterém tvrdí, že je zatíženo vadou a odmítá mi sdělit, podle jaké právní normy postupuje. Na jiném magistrátu zjišťuji, že problém je s prokázáním adresy pobytu Ukrajince-kupujícího, protože plné moci jsou ověřené tak, že na samolepce z pošty je uvedeno, že druh předloženého dokladu totožnosti je cizinecký pas a tím pádem adresa uvedená na samolepce není z žádného státního registru. To je pravda, protože Ukrajinec-kupující adresu při ověřování podpisu obsluze prostě ústně sdělil. Pořídil jsem tedy potvrzení od magistrátu města, že poskytuje ubytování Ukrajinci-kupujícímu na konkrétní adrese a vyzbrojen tímto dokumentem jsem přišel na jiný úřad s rozšířenou působností, protože jsem jel zrovna kolem. Celý proces zabral 10 minut, nikdo po mě nic nechtěl a auto je přepsáno, žádný problém s ověřením adresy ani druhem víza-pobytu nebyl.

Teď nad tím sedím a studuju to. Podle úřednice jednoho magistrátu, která mě ochotně ukázala, proč to nejde, je potíž v § 6 zákona 51/2001 o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Tam se uvádí, že:

Citace
§ 6

(1) Silniční motorové vozidlo a přípojné vozidlo provozované na pozemních komunikacích musí být zapsáno v registru silničních vozidel, pokud má osoba, která ho provozuje, na území České republiky

a) trvalý pobyt, dlouhodobý pobyt nebo, jedná-li se o občana jiného členského státu, přechodný pobyt v délce alespoň 6 měsíců v kalendářním roce, nebo jí byl udělen azyl,

b) sídlo, jedná-li se o právnickou osobu, nebo

c) odštěpný závod, jedná-li se o zahraniční právnickou osobu.

V tu chvíli jsem nenastartoval závity a nedošlo mi, že podle tohoto ustanovení tedy nejde změnit provozovatel, ale vlastník by změnit jít měl, protože text hovoří o provozování, nikoliv o vlastnictví vozidla. Než jsem se ale nadál, na jiném magistrátu to celé zblajzli a tento problém vůbec neměli. Dodatečně jsem zjistil, že tohle je v ČR mega problém a Ukrajinci, kteří tady pracují, platí daně, normálně bydlí, si opravdu nemohou kupovat auta, protože je na sebe nemohou přepsat a všichni mi říkají, že můj případ je jenom náhoda, a že úředník udělal v podstatě chybu.

  • Chápu to teda správně, že úředník neměl tu žádost o změnu vlastníka a provozovatele v evidenci vozidel provést, protože nový provozovatel potenciálně nesplňuje podmínky podle zákona 56-2001? Já nevím, jestli je splňuje, nebo ne, ale v ten okamžik to ten úředník nemohl ověřit a dodatečně zjišťuji, že on je asi fakt nesplňuje.
  • Jak může Ukrajinec prokázat splnění povinnosti podle § 8, odst. 2 téhož zákona? Na dopravce prostě nejsou zvyklí zamítačky vydávat písemně.
  • Jak bude v tomto případě fungovat doručování pošty ohledně pokut? Ta adresa provozovatele je prostě nějaká ubytovna, kde ten člověk už za měsíc nejspíš bydlet nebude. Jak si může tenhle provozovatel zjistit, jestli mu něco nepřišlo, když vlastně žádný trval pobyt nikde nemá?
« Poslední změna: 07 Února 2023, 00:13:50 od mcsoap »
IP zaznamenána