30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: SO nezašle výzvu k doplnění odvolání z důvodu nadbytečnosti  (Přečteno 1681 krát)

joekilla

  • Příspěvků: 69
    • Zobrazit profil

K rukám se mi dostalo kreativní sdělení SO (příloha). Jedná se o část neveřejného případu, o níž mám za to, že by měla být veřejně na očích hned. V meritu řízení bylo podáno blanketní odvolání a poté ustanoven zmocněnec pro řízení. SO zmocněnci sděluje, že výzvu k doplnění odvolání mu zasílat nebude, jelikož byl již jednou v tomto řízení poučen o náležitostech odvolání, takže by to bylo nadbytečné.

Judikát NSS 18.12.2018, 4 As 113/2018-39 by na to odmítnutí vyzvat k doplnění odvolání zřejmě dopadal, jenže tam se výslovně píše o situacích, kdy podatel byl již v mnoha jiných řízeních opakovaně poučován, nebo mu bylo pomáháno odstranit stále stejnou vadu, a této osobě – opakovaně a soustavně vystupující v pozici účastníka řízení nebo zmocněnce v typově obdobných řízeních – se již příslušných poučení mnohokrát dostalo. Pak výzvu k odstranění vady podání SO posílat nemusí, protože zneužití práva. Zde se zmocněnec žádného řízení dosud nikdy neúčastnil.

Pikantní je, že poučení zmocněnce o náležitostech odvolání, na které SO odkazuje, že je už napořád dostačující, nebylo zmocněnci vůbec adresováno. Zmocněnec se chtěl stát účastníkem řízení a v této partikulární věci se nechal zastupovat, veškeré úkony v této věci činil zástupce a výzvu k doplnění blanketního odvolání obdržel pouze zástupce, zmocněnec ne (což je samo o sobě v pořádku). Jinými slovy: zmocněnec nikdy neobdržel výzvu k doplnění odvolání ani poučení, jak má odvolání vypadat.

Existuje judikatura (např. NSS 17.1.2019, 5 As 8/2018-48), že obecně jednání zástupce v řízení jde k tíži zastoupeného, ale nevím o tom, že by jedním poučením zástupce měl SO splněno i poučení zastoupeného pro celé řízení v dané typové situaci (zde poučení o náležitostech odvolání), která se v dalším řízení opětovně vyskytla, a tohle obejití výzvy by mu tak mělo projít.

Co o tom soudíte? Setkali jste se někdy s takovým postupem SO nebo judikaturou, která by tohle řešila? Pakliže by postup SO byl jednoznačně nelegální, nabízelo by se samozřejmě odvolání nedoplňovat a počkat, až to SO2 shodí a vrátí SO1. Spis je zatím u SO1, ale na SO2 to předají tak jako tak.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:SO nezašle výzvu k doplnění odvolání z důvodu nadbytečnosti
« Odpověď #1 kdy: 23 Prosince 2022, 23:05:50 »

Jenom jsem to proskenoval očima, ale tohoto jsem si všiml :D

Správní orgán Vám dále sděluje, že již nebude reagovat na žádosti, které jsou zjevně obstrukčního charakteru
(ať už jde o Vaše žádosti, anebo o žádosti paní XY), neboť dle § 8 občanského zákoníku zjevné zneužití práva
nepožívá právní ochrany.


Motání základního soukromoprávního ustanovení do veřejného práva je dle soudu mého solidní akt debility :) Minimálně z pozice někoho, kdo by měl alespoň úzkou část práva - přestupková správní řízení - znát jak násobilku.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

joekilla

  • Příspěvků: 69
    • Zobrazit profil
Re:SO nezašle výzvu k doplnění odvolání z důvodu nadbytečnosti
« Odpověď #2 kdy: 23 Prosince 2022, 23:32:11 »

Vidíte, to jsem si ani neuvědomil. Je to na konci dopisu, tam už jsem evidentně polevil v pozornosti. Nicméně mám za to, že je to pouze ke stesku a k vzteku, ale praktickou využitelnost v této minele nevidím. Celé dílo je výplodem SO a ÚO, jejichž právní indolence vyniká nade vše, co jsem zatím viděl.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:SO nezašle výzvu k doplnění odvolání z důvodu nadbytečnosti
« Odpověď #3 kdy: 23 Prosince 2022, 23:38:42 »

K tomuto se již v rozsudku č. j. 7 As 68/2019 – 33 ze dne 06.06.2019 vyjádřil NSS takto:

[16] Za této situace proto nezbylo (ačkoliv je Nejvyššímu správnímu soudu znám přístup zmocněnce v jiných věcech, jakož i skutečnosti akcentované krajským soudem) než rozsudek krajského soudu a současně i rozhodnutí žalovaného zrušit a věc vrátit žalovanému k dalšímu řízení. Stěžovateli totiž nebyla řádně doručena výzva k doplnění odvolání, ač taková povinnost správní orgán tíží (viz § 37 odst. 3 správního řádu a judikaturu Nejvyššího správního soudu, např. rozsudky Nejvyššího správního soudu ze dne 6. 3. 2009, č. j. 1 As 4/2009 - 53, ze dne 29. 10. 2015, č. j. 6 As 292/2014 - 34, či ze dne 4. 1. 2011, č. j. 2 As 99/2010 - 67). Např. v posledně uvedeném rozsudku Nejvyšší správní soud uvedl, že: „Lze proto shrnout, že pokud odvolání proti správnímu rozhodnutí nemá některou z náležitostí vyplývajících z ustanovení § 37 odst. 2 a z § 82 odst. 2 správního řádu, je správní orgán povinen postupovat podle § 37 odst. 3 tohoto zákona tak, že pomůže odvolateli nedostatky odstranit nebo jej k jejich odstranění vyzve a poskytne mu k tomu přiměřenou lhůtu. Nepostupoval-li v dané věci správní orgán tímto způsobem, zatížil správní řízení vadou, jež byla způsobilá vyvolat nezákonnost rozhodnutí. Pokud městský soud takto vydané rozhodnutí pro uvedenou vadu nezrušil, rozhodl nezákonně.“
IP zaznamenána

joekilla

  • Příspěvků: 69
    • Zobrazit profil
Re:SO nezašle výzvu k doplnění odvolání z důvodu nadbytečnosti
« Odpověď #4 kdy: 24 Prosince 2022, 00:23:16 »

Mockrát díky! Judikáty si pročtu, jsem hodně zvědav, zda by byly i zde aplikovatelné natolik slibně, jak to z citovaného odstavce zní.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:SO nezašle výzvu k doplnění odvolání z důvodu nadbytečnosti
« Odpověď #5 kdy: 24 Prosince 2022, 01:08:39 »

Použil jsem to v několika správních žalobách, ale všechny zatím visí u soudu. Tak nemůžu potvrdit účinnost této taktiky.
IP zaznamenána

joekilla

  • Příspěvků: 69
    • Zobrazit profil
Re:SO nezašle výzvu k doplnění odvolání z důvodu nadbytečnosti
« Odpověď #6 kdy: 14 Ledna 2023, 23:19:05 »

Ta judikatura je v kontextu našeho případu příznivá, dostal jsem se i k další na to navazující a bylo by určitě možnou úspěšnou strategií odvolání nedoplňovat a počkat na rozhodnutí SO2 o blanketním odvolání. Ve většině případů řekl bych i vhodnou strategií. Pakliže by SO2 náhodou rozhodnutí SO1 aproboval, už u KS by velmi pravděpodobně neuspěl. Mohla by z toho být příznivá judikatura. Bohužel náš případ je naprosto nevhodný pro průzkum bojem, takže doplnění odvolání i bez řádného vyzvání podáme. Ale zkusíme to obrátit v podjatost ÚO, aby jí to pokud možno tak lacino neprošlo.
IP zaznamenána