30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Může cestovní pas sloužit jako průkaz totožnosti u správka?  (Přečteno 1589 krát)

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil

Už dlouho v rámci zvýšení efektivity správního řízení (pro účastníka, samozřejmě) používám namísto občanského průkazu k prokázání totožnosti cestovní pas s tím, že když se úředník cuká, prohlásím, že toto je platná veřejná listina prokazující moji totožnost a tím jim zpravidla zavřu hubu.

Jééénže jsem si nyní důkladně přečetl § 36 odst. 5 SpŘ. a mám pochybnosti, že to lze. 

Citace
(5) Účastník, jeho zástupce nebo podpůrce je povinen předložit na výzvu oprávněné úřední osoby průkaz totožnosti. Průkazem totožnosti se pro účely tohoto zákona rozumí doklad, který je veřejnou listinou, v němž je uvedeno jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě bydliště mimo území České republiky a z něhož je patrná i podoba, popřípadě jiný údaj umožňující správnímu orgánu identifikovat osobu, která doklad předkládá, jako jeho oprávněného držitele.

Jenže v pasu není uvedeno místo trvalého bydliště. Ten odstavec je dlouhý, trochu složitě stavěný, ale nevidím moc cestu útoku přes alternativní výklad použití slova "popřípadě" ve větné skladbě. Hledal jsem k tomu výklady a judikáty, ale neúspěšně. Jsou k nalezení věci netýkající se správka – ale správko to má takto explicitní, tady se tedy asi analogie z jiných procesů neuplatní.

Nevíte někdo o nějakém pramenu, na kterém by šlo použití pasu k prokázání totožnosti u správka obhájit?

Je tedy možné, že jsem dosud pouze těžil z neznalosti úředníka, i když pravda byla na jeho straně.

Právě řeším jedno předem vyhrané správko o SO malé obce, kdy ženu pro zvýšení fun-factoru do extrémů různé souběžné úkony, až jsem úředníky přepnul to trochu defenzivního režimu. V předvolání k ÚJ napsali hromadu kravin a mj. i povinnost předložit občanský průkaz, chci jim to stížností omlátit o hlavu, ale nemám se o co opřít.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:Může cestovní pas sloužit jako průkaz totožnosti u správka?
« Odpověď #1 kdy: 27 Srpna 2022, 14:38:02 »

Jako člověk, co mnoho let neměl OP si dovolím předat pár informací..

Doklad totožnosti se nerovná OP. Máte povinnost prokázat totožnost, ne ukázat občanský průkaz.  I když to mnoho úředníků má takto zafixované a je to i z důvodu, že některé SW mají prostě jen kolonku na OP. ( mým přičiněním museli v jedné bance ten SW upravit :-)   )

A tam kde trvají na tom, že v pase není trvalé bydliště, které k tomu nějakému úkonu " nutně" potřebují , tak se vyplatí si nechat na magistrátu za 50,-Kč vystavit Potvrzení o trvalém bydlišti.. A v tu chvíli předložením pasu a tohoto potvrzení splníte veškerou zákonnou povinnost.  A užijete si protáhlé ksichty úředníků co neví jak to kam zapsat. Zákon nezakazuje prokázat totožnost i kombinací více dokladů

Těch případů co vehementně někdo trval na OP jsem zažil hodně.. Třeba policajti.. Pas není doklad totožnosti dejte nám OP. Nemám.. Musíte mít.. nemusím.. Jak máme vědět kde bydlíte... proč to potřebujete vědět při silniční kontrole.  A když na tom trváte tak si to zjistěte dle RČ.   ..

off_topic.. nejenom úředníci neví co jsou pasy    ;D
https://youtu.be/HSANXY4WzJg?t=1969

« Poslední změna: 27 Srpna 2022, 18:10:14 od sennheiser »
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Může cestovní pas sloužit jako průkaz totožnosti u správka?
« Odpověď #2 kdy: 27 Srpna 2022, 20:06:25 »

Ta věta ve správním řádu je fakt zvláštní, obzvláště když vůbec v česku nemusím mít trvalý pobyt, potažmo ani občanský průkaz, přitom zde mohu mít více cestovních pasů, datovou schránku, řidičák,...
https://www.mvcr.cz/clanek/ukonceni-trvaleho-pobytu.aspx

Osobně jsem vícekrát vyzkoušel prokazování pasem anebo řidičákem v době, kdy fízli hlídali hranice okresů, aby se nešířil covid. Na lustrování bylí líní a měli naučeno, že máte prokázat bydliště čestným prohlášením. Asi netřeba popisovat, jak se tvářili na čestné prohlášení ústně, na displeji mobilu, vypisované před nima na nejakou účtenku atd...
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Může cestovní pas sloužit jako průkaz totožnosti u správka?
« Odpověď #3 kdy: 29 Srpna 2022, 00:22:40 »

U správního jsem se prokazoval pasem i zbrojákem bez problémů. Zjevným účelem toho blábolu je odlišit pana Josefa Nováka z Prahy od pana Josefa Nováka z Brna, tedy jednoznačne identifikovat osobu. Což jde nejlíp z ovčanky s ostatním mají akorát práci navíc a nejsou na to zvyklí.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Může cestovní pas sloužit jako průkaz totožnosti u správka?
« Odpověď #4 kdy: 02 Září 2022, 13:19:08 »

U správka jsem s pasem neměl nikdy žádný problém. Významnější problém byl akorát na registrech řidičů a vozidel a na úřadě práce, ale vždy to nakonec řešil výpis z registru obyvatel pořízený na Czech Pointu.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita