30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!  (Přečteno 6964 krát)

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« kdy: 11 Července 2022, 17:25:03 »

Je mi jasné, že okruh čtenářů se pravděpodobně značně kryje, ale zatím jsem zde nenašel odkaz na následující článek:

https://dfens-cz.com/automaticka-kontrola-vozidel-aneb-vsichni-jsme-podezreli/

Uvnitř je odkaz na vzor podání, ale jelikož mi na jednom přijímači funguje a na druhém nikoli, tak zde bez dovolení kopíruji v textovém módu:

##################################

Policejní prezidium České republiky
Strojnická 27
170 89 Praha 7

ID datové schránky: gs9ai55

DD.MM.RRRR, Místo

Věc: Žádost

V souladu s ustanovením § 28 zákona č. 110/2019 Sb., Zákon o zpracování osobních údajů, žádám Policii ČR jako správce osobních údajů o sdělení, zda zpracovává osobní údaje vztahující se k mojí osobě, a to včetně zpracování osobních údajů v souvislosti s provozem vozidla registrační značky [RZ] , kterého jsem provozovatelem.

Jestliže takové údaje Policie ČR zpracovává, prosím o sdělení informace o

a) účelu zpracování osobních údajů,
b) právních předpisech, na základě kterých tyto údaje převážně zpracovává,
c) předpokládané době jejich uchování nebo způsobu jejich určení,
d) zdroji těchto údajů.

Požaduji písemné vyřízení této žádosti ve lhůtě podle § 30 odst. 1 zákona č. 110/2019 Sb.

Jméno
nar. Datum narození
Adresa
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #1 kdy: 11 Července 2022, 23:52:20 »

Díky za článek. Zajímalo by mne, jestli někdy napadlo nějakého úředníka tento systém zkusit použít (a jestli je to vůbec možné) pro rozporování věcí typu "Mně to sklo rozbil kamínek 20 minut předtím, než jsem byl zastaven policií."
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #2 kdy: 13 Července 2022, 21:11:35 »

Něco takového mi přijde úplné scifi, to je jako s kanónem na vrabce, šance na úspěch minimální, vedlejší ztráty obrovské a jisté. I průměrně inteligentní policajt ví, že jakoukoli lustrací za sebou zanechává záznam...

Ale obecně, pokud dostanu jako Dfens za dva měsíce odpověď, tak chystám vyzkoušet další žádosti na detaily, zkusit vytáhnout nějaké fotky auta (a jak budou anonymizovat pasažéry), přesné souřadnice kamer, poptat se na zdroje dalších ne-automobilových údajů, na využití dat, komu a proč byly poskytnuty, požadovat jejich smazání atd.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #3 kdy: 13 Července 2022, 22:12:06 »

Také jsem odeslal žádost a chci se tady zeptat na dvě věci:

1) pokud požádám - mají povinost mi poskytnout kompletní data tedy hlavně včetně umístění buzerpointů ?
2) pokud požádám - mají povinnost údaje o mně smazat ?

Díky.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #4 kdy: 13 Července 2022, 23:37:09 »

ladin > Já nemám na mysli plošné užívání na detekci prasklých skel :D Ale pokud se někdo hájí tvrzením, že sklo prasklo těsně před chycením a já bych byl úředník, tak by mě napadlo požádat policii o recentní fotky z těchto zařízení [v článku IIRC bylo uváděno, že si to kromě detailní fotky RZ (nebo SPZ? Není tu náhodou někdo, kdo by mi poradil, co je správně?) archivují i foto vozu]. Sice nevím, jestli bych na to měl jako úředník oprávnění, ale 99% úředníků by to taky nejspíš nevědělo. No a Policie by jistě pomáhala a chránila a foto by ráda poskytla. Spíš si myslím, že ani úředníci sami netuší, že něco takového funguje a existuje.

EDIT: Od doby co jsem si přečetl tyto články si těchto neodůvodněných šmírobudek začínám všímat víc a víc... Vždy mi bylo divné, proč někde jsou kamery s přísvitem, když tam není stacionár, úsekovka ani hlídaná křižovatka. Teď už vím :D
« Poslední změna: 13 Července 2022, 23:40:27 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #5 kdy: 13 Července 2022, 23:45:05 »

Nikdy jsem neslyšel o tom, že by nějaké SO v již běžícím SŘ si v takto malicherné věci (kdy se neřeší např. újma na zdraví/zabití) dožadovala nějaké archivované fotografie, natož aby je získaly. IMHO silové útvary nemají zájem moc odhalovat, na jakých datech sedí. Stejně jako kvůli něčemu podobnému nebudou vytahovat záznamy z pohybů mobilů podle registraci k BTS k a nebo objíždět benzínky pro kamerové záznamy kvůli tomu, že řidič tvrdí, že již 2000km jede v kuse a nikde nezastavil a nemohl tak vědět, že už 2 dny jezdí s upadlou SPZ.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 911
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #6 kdy: 14 Července 2022, 00:09:59 »

Vzhledem k
https://www.policie.cz/clanek/krajske-reditelstvi-policie-hlavniho-mesta-prahy-kancelar-reditele-962261.aspx

9) Systém AKV Praha není součástí MKS, nicméně některá data využívá Městská policie hlavního města Prahy k dokumentaci přestupků v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Jedná se o překročení nejvyšší povolené rychlosti a jízdy na červenou. U těchto záznamů je fotografie automaticky systémem upravena tak, aby na ní byl vidět pouze řidič.

Když to můžou využít poloopice k zajištění důkazů pro SO, proč by nemohl přímo SO? Asi to jen žádného zmrda zatím nenapadlo.

U nás teď spustili chytré semafory, zelená vlna v hajzlu. Člověk musí pyrátit aby na hlavním tahu městem nestál třeba 5x na semaforu. Co 300 metrů. A až spustí měření spolu s kontrolou červené tak to už je fakt na vypsání odměny za každou mrtvou kameru.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #7 kdy: 14 Července 2022, 07:39:59 »

to Hugo:
Mě to přijde jako dost alibistická odpověď, zvláště v kombinaci s předešlou o jen prověřených fízlech, spíše bych to viděl na souběh, kdy je na jednom místě kamera AKV společně s detekcí červené nebo radarem, tak pak v případě potřeby zapátrají po kvalitnější fotce.

to Johncreek:
Také jsem si začal všímat kamer více a to množství je neskutečné, ale z Dfensových čísel i jiných mediálních náznaků bych si tipnul, že většina silničních věcí je na živý (bez automatické detekce, přepis řádově za týden) dohled a na AKV ridič narazí průměrně jednou za 50-100 km.

pk202:
1) Nenapadá mě, jak by mohli odmítnout v dalším kole poskytnout kompletní osobní data, ale u přesných souřadnic buzerbudek se asi budou cukat, už jsem to jinde zahlédl stylem "D1 v Praze směrem na Brno", což vzhledem k množství dalších kamer je údaj k ničemu. Tady bych spíše sázel na 106žádost.
2) Mrkněte na paragrafy 25, 28, 29 v zákoně
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2019-110
Pokud tam budou evidovat zjevné nesmysly, ukládat po nezdůvodnitelnou dobu atd, pak teoreticky možná. Ale jinak je to v případě policie zcela bez šance.

Napadl mě ale ještě jeden orgán, se kterým jsem si užil spoustu kočkování a dotaz na osobní údaje je určitě potěší... ministerstvo zdravotnictví, údaje z doby covidismu, registrace, testy, očkování, interakce s hygienou, karantény a izolace příbuzných, nesmysly z návratových formulářů,...
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #8 kdy: 17 Července 2022, 11:11:07 »

Už mám tohle okno s odpovědí otevřené týden, protože jsem doposud neměl čas projít ty předpisy EU:

1) pokud požádám - mají povinost mi poskytnout kompletní data tedy hlavně včetně umístění buzerpointů ?

Kompletní data, ale o vás (resp. vašich osobních údajích). Uveřejnění lokací buzerpointů by bylo s ohledem na účel sběru dat kontraproduktivní (ačkoliv by bylo zajímavé si střihnout nějakou Alzu an dálnici 2.0) a zároveň záleží, jak spravující orgán přistoupí k výkladu pojmu "zdroj údajů" dle § 28 odst. 1 písm. f) ZOOÚ - můžete zkusit průzkum bojem, protože předpokládám, že konkrétní lokace kamer nebudou chtít sdělit - ale nespoléhal bych na to, že vás soud podrží. Obecně si teď nejsem jistý, jaká bude na to v téhle zemi po tom nedávném blábolu ÚS k uchovávání otisků prstů nálada, ale bylo by dobré do toho občas zkusit hodit vidle. Z doslechu jsem nedávno zaznamenal případ, kdy lékař zneužíval nemocniční přístup k záznamům prakticky ke stalkování pacientky - na první pohled zneužití, ale ochota fízlů to řešit byla mizivá.

Nařízení EPR 2016/679 k tomu říká tohle:
Citace
"Každý subjekt údajů by proto měl mít právo vědět a být informován zejména o tom, za jakým účelem se osobní údaje zpracovávají, případně období, po které budou uchovávány, kdo jsou příjemci osobních údajů, v čem spočívá logika automatizovaného zpracování osobních údajů a jaké mohou být důsledky takového zpracování..." "Je-li to možné, měl by mít správce možnost poskytnout dálkový přístup k bezpečnému systému, který by subjektu údajů umožnil přímý přístup k jeho osobním údajům."
Tohle je sice z úvodu, ale i tak by bylo zajímavé se v tom porýpat.

2) pokud požádám - mají povinnost údaje o mně smazat ?

Viz. § 29 odst. 2 ZOOÚ - výmaz se provede jen pokud "spravující orgán porušil zásady zpracování osobních údajů podle § 25 nebo jiného právního předpisu5) nebo omezení zpracování některých kategorií osobních údajů, nebo pokud má spravující orgán povinnost tyto údaje vymazat."

Tady je potřeba vyjít přímo z nařízení, které stanoví povinnost vymazat informace:

Citace
Článek 17 Právo na výmaz („právo být zapomenut“)
1. Subjekt údajů má právo na to, aby správce bez zbytečného odkladu vymazal osobní údaje, které se daného subjektu údajů týkají, a správce má povinnost osobní údaje bez zbytečného odkladu vymazat, pokud je dán jeden z těchto důvodů:
a) osobní údaje již nejsou potřebné pro účely, pro které byly shromážděny nebo jinak zpracovány;
b) subjekt údajů odvolá souhlas, na jehož základě byly údaje podle čl. 6 odst. 1 písm. a) nebo čl. 9 odst. 2 písm. a) zpracovány, a neexistuje žádný další právní důvod pro zpracování;
c) subjekt údajů vznese námitky proti zpracování podle čl. 21 odst. 1 a neexistují žádné převažující oprávněné důvody pro zpracování nebo subjekt údajů vznese námitky proti zpracování podle čl. 21 odst. 2;
d) osobní údaje byly zpracovány protiprávně;
e) osobní údaje musí být vymazány ke splnění právní povinnosti stanovené v právu Unie nebo členského státu, které se na správce vztahuje;
f) osobní údaje byly shromážděny v souvislosti s nabídkou služeb informační společnosti podle čl. 8 odst. 1.

3. Odstavce 1 a 2 se neuplatní, pokud je zpracování nezbytné:
a) pro výkon práva na svobodu projevu a informace;
b) pro splnění právní povinnosti, jež vyžaduje zpracování podle práva Unie nebo členského státu, které se na správce vztahuje, nebo pro splnění úkolu provedeného ve veřejném zájmu nebo při výkonu veřejné moci, kterým je správce pověřen;
c) z důvodů veřejného zájmu v oblasti veřejného zdraví v souladu s čl. 9 odst. 2 písm. h) a i) a čl. 9 odst. 3;
d) pro účely archivace ve veřejném zájmu, pro účely vědeckého či historického výzkumu či pro statistické účely v souladu s čl. 89 odst. 1, pokud je pravděpodobné, že by právo uvedené v odstavci 1 znemožnilo nebo vážně ohrozilo splnění cílů uvedeného zpracování;
e) pro určení, výkon nebo obhajobu právních nároků.

Předpokládám ale, že se budou vést spory o to, kdy nastala ta chvíle, kdy údaje nejsou potřebné. K tomu by se měl primárně vyjádřit správce a poskytnout všechny relevantní informce o způsobu, účelu zpracování atd.
Obecně doporučuji se na to nařízení podívat, a zejména pak na části k "profilování", ke kterému zákon prakticky mlčí.
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 738
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #9 kdy: 17 Července 2022, 19:26:52 »

můj názor (nevnucuji) je, že u všechny těhle hraček je problém, že dat je tolik, že oni vlastně ani nejsou schopni najít a vymazt vše, ono to nebude tak propojené, jak to vypadá, aby někdo v případě žádosti dal najít "pepa vomáčka, rč 123456/78" a zmáčknul del a bylo to fuč. ale myslím, že to jednou takové bude, ale při vší snaze, dohnat bigbrother číny taky nebude hned
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #10 kdy: 17 Července 2022, 21:29:29 »

No, tak to je dobrá otázka. Nejsem si v tom příliš jistý, ale konkrétní pravidla se odvíjí od toho, zda se při zpracování údajů pracuje se základními registry nebo ne.
Za mě by při tomhle párování průjezdu s SPZ a konkrétním vlastníkem/provozovatelem (příp. dalšími osobami) měla probíhat komunikace se základními registry a tam jsou pravidla poměrně striktní (zejména ty bezpečnostní, navíc každý přístup se eviduje). Jestli to běží na principu nějaké podmnožiny registrů s volnějšími pravidly apod. nevím, ale by bylo zajímavé to zjistit - podle informací, které v tomhle vlákně zatím padly, by o to mělo stačit požádat.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #11 kdy: 17 Července 2022, 22:09:51 »

To by se musel registr vozidel asi zhroutit, kdyby s ním každá kamera automaticky komunikovala při každé rozpoznané RZ. Kolik asitak jedna taková kamera zachytí na dálnici denně RZ? Několik tisíc?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #12 kdy: 17 Července 2022, 22:22:10 »

No tak odněkud se ta identita k SPZ přiřadit musí, tak předpokládám, že z registru vozidel (CRV). Přiznám se ale, že jak funguje CRV od té doby, co ho napojili na základní registry nevím.

Nedokážu posoudit, zda je to optikou vašeho argumentu hodně nebo málo, ale podle téhle statistiky se vyřídilo 2.000.000 transakcí za posledních 24 hodin, téměř 567.000.000 od začátku roku: https://szrcr.cz/cs/sluzby/dostupnost
A nabízí se taky otázka, odkud pochází těch cca 60.000 transakcí za hodinu v noci?
« Poslední změna: 17 Července 2022, 23:26:52 od IZS »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #13 kdy: 18 Července 2022, 02:23:07 »

... předpokládám, že konkrétní lokace kamer nebudou chtít sdělit ...
nicméně předpokládám, že časový údaj by sdělit měli

... můžete zkusit průzkum bojem...
Tak jakmile dostanu odpověď podle výše uvedeného mustru, pak začnu zkoumat dál....
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!
« Odpověď #14 kdy: 18 Července 2022, 08:04:06 »

Soudě dle výpisů (které si pravidelně stahuji) o využití údajů z registru obyvatel až tak hluboko kamery AKV automaticky nepřistupují. Ale díky za nasazení brouka do hlavy, podám žádost i na ministerstvo dopravy, komu poskytli údaje z registru silničních vozidel a proč. Vzhledem k množství a využitelnosti dat bych si tipl, že kamera vyfotí, pošle k uložení, software zkusí přečíst značku a pokud se to nepovede, tak to stejně nijak neřeší. Jestli rovnou ke značce zkouší spárovat majitele/provozovatele, o čemž dost pochybuju, tak to bude v offline módu.
IP zaznamenána