30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce  (Přečteno 8369 krát)

Halford

  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil

Zdravím,
Zamyslel jsem se nad policejním,, nucenim" k převzetí plastového nástavce po podrobenim se dechové zkoušce.
Vždy po dechové zkoušce PČR prohlásí něco ve smyslu: Vemte si naustek.
Jenže já si ho nechci brát, přijde mi to hloupé,někdy ho nasadí oni, takže nehygienicke a hlavně neekologické, tedy dle mého soudu by je měla hlidka PČR shromažďovat a poté osobně doručit do sběrného dvora...
Jak to tedy je?
Mám povinnost uposlechnout výzvu a vzít si naustek?
Pokud ano, co kdybychom je poslali na úřad se žádostí o separaci odpadu?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #1 kdy: 17 Dubna 2022, 16:14:53 »

... Pokud to bude zákonná výzva a nebude zjevně totálně excesivní, pak se domnívám že ano, máte povinnost ji uposlechnnout... Pochybuji však, že by to nějaký policista natolik hrotil...
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Halford

  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #2 kdy: 17 Dubna 2022, 16:31:40 »

Zatím jsem si to teda vzal pokaždé jen s lehkým protestem, např :
Ale já to nechci...
Odpověď: no ale to je Vaše, vemte si to...
Nebo:
A co s tím mám dělat?  Já to nechci...
Odpověď : dělejte si s tím co chcete, je to vaše...
Tak jsem to doposud vzal.
Samozřejmě zákonnou výzvu bych uposlechl, ale přijde mi zrovna tohle skvělý nástroj na vysirani, protože z rozhodnutí PČR (provedení dechové zkoušky) jsem nucen nakládat následně s odpadem.
Teda tu zkoušku mohu odmítnout, že jo... Ale pořád to rozhodnutí použít plast a následně mi ho nechat moje rozhodně není.
« Poslední změna: 17 Dubna 2022, 16:36:54 od Halford »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #3 kdy: 17 Dubna 2022, 17:54:06 »

Na druhé straně, alespoň máte pod kontrolou, jak je nakládáno s vlastním biologickým materiálem a že nebude zneužit.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #4 kdy: 17 Dubna 2022, 18:50:06 »

V rovině vlastnictví je potřeba na to pohlížet optikou civilního práva. Zákon pochopitelně tohle neupravuje, takže pokud bychom ten náústek brali jako věc bez dalšího, tak by vám k němu mohlo vzniknout vlastnické právo leda darováním, přičemž dar lze samozřejmě odmítnout. Na větu "ale to je vaše" bych proto odpověděl "není", případně "dnes nemám na dárky náladu".

Podle mě to ale není jen tak ledajaká věc, fouknutím IMO dochází k naplnění definice pojmu odpadu dle § 4 zákona o odpadech. Odst. 2 obsahuje vyvratitelnou právní domněnku, že "Má se za to, že osoba má úmysl zbavit se movité věci, pokud tuto věc není možné používat k původnímu účelu," což u toho jednorázového náústku nelze (pokud vás to zajímá, tak lze položit dotaz na krajský úřad) - ergo by měl být naplněn i odst. 1 a tudíž se jednat o odpad.
Původcem odpadu pak bude dle § 5 odst. 1 písm. a) zákona o odpadech PČR, neboť při její činnosti odpad vzniká - zde nás kryje § 22 zákona o ochraně zdraví před škodlovými účinky návykových látek, dle kterého orientační vyšetření provádí příslušník a řidič se mu pouze podrobuje, tj. to policista nemůže překroutit tak, že "vy jste do toho foukl, tak je to vaše".
Odmítnutí převzetí bych tedy s přihlédnutím k výše uvedenému modifikoval na "nejsem odpadkový koš", příznivci právního onanismu mohou policistu zdvořile upozornit, že na jeho nakládání s náústkem dopadají povinnosti původce odpadu dle § 15 zákona o odpadech, a nechť si jich tedy hledí. Pokud dojde na zákonnou výzvu, tak je potřeba mít to nahrané a následně bych podal podnět k prošetření přestupku dle zákona o odpadech.

Vysírací paralela k tomu mě napadá podat neprve infožádost na PČR týkající se statistiky provedených dechových zkoušek, tj. kolik jich provádí, a následně se infožádostí dle zákona o právu na informace o životním prostředí domáhat sdělení, jak je s daným odpadem nakládáno. Pokud jsou moje úvahy o odpadu správné, tak by PČR měla vést evidenci atd. - no je to vcelku zajímavé a těch náústků nebude málo...

Příspěvek kolegy swenaka má nicméně taky váhu, převzetím náústku máte kontrolu nad tím, jak je naloženo s vaším biologickým materiálem, což je v kontextu recentního vývoje u ÚS hodnotná poznámka - seč je naivní se domnívat, že by PČR sbírala DNA z každého náústku, u některých exponovaných jedinců by na tom mohla mít zájem.
« Poslední změna: 17 Dubna 2022, 19:37:57 od IZS »
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2022, 19:32:17 »

Ohledně té infožádosti, nebudete první - https://www.policie.cz/clanek/dechove-zkousky-naustky-nakladani-s-materialem.aspx.

Z odkazu mimo jiné vyplývá, že minimálně na Moravě náústky vracejte přislušníkum. Ti totiž mají za úkol je shromažďovat a následně zajistit odbornou ekolikvidaci.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #6 kdy: 18 Dubna 2022, 19:35:20 »

Obávám se, že je místo likvidace použijí znovu, dokud si je někdo nenechá. Nemusí se pak starat o likvidaci.

Řekl bych jim něco v tom smyslu, že samotný náústek je mi k ničemu, vezmu si ho leda i s tím přístrojem.
« Poslední změna: 18 Dubna 2022, 19:59:06 od alo.is »
IP zaznamenána

Sturmgewer44

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #7 kdy: 08 Května 2022, 14:07:18 »

Já myslim že znovu určitě néé. Alespoň přede mnou ho vždycky rozbalovali z pytliku,ale eko. likvidaci jsem si taky zajišťoval sám.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #8 kdy: 08 Května 2022, 23:14:35 »

V dobách prvních "Kryštofů" jsem dvakrát narazil na mizery, kteří měli již dopředu "nasazeno". Vždy jsem z hygienických důvodů odmítl - což je zprvu potěšilo, protože se těšili na úlovek, ovšem posléze byli zklamaní, neboť nakonec po dodání sterilního náustku byl výsledek vždy 0.00 :)
Díky jednomu mamlasovi jsem málem musel na krev, protože jim náustky asi docházely a tak dlouho hledal v kufru - až ho po nalezení zase sám rozbalil a nasadil a pak se divil, že věřím jen vlastním očím...naštěstí našel ještě jeden....

Vůbec ten první Kryštof byl velmi zábavný, byl jsem na školení v Olomouci a pražská značka mi zajišťovala minimálně 3 kontroly po cestě ze Svatého kopečku do centra a zpět to samé. Takže jsem druhý den už vezl lékárničku , hever lano a rezervu na zadním sedadle, abych nemusel vylézat z auta. Byli celí jurodiví, že nemají důvod čumět do kufru, párkrát to sice zkoušeli, ale nedokázali nikdy dát dohromady kloudný důvod. No bavil jsem se skoro celý týden....nakonec už mne jenom zdravili :)
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #9 kdy: 23 Května 2022, 11:39:48 »

"Ne dobrý já ho nechci." Asertujte dominanci. Co udělá? Zastřelí vás? Protože nechcete náustek? Případně "to je váš vercajk, já si tim auto zasírat nebudu."

"Ale to je vaše."
"Ne, to není moje, já náustky nevozím, nekupuji a nechci."

Pokud se ptáte z roviny "musím nebo nemusím," tak rozhodně nemusíte a můžete je s tím poslat, kam slunce nesvítí. Pokud se ptáte z roviny "měl bych?" tak vám nepomůžu. Každý encounter je (dlemně) úplně jiný, člověk musí být trochu psycholog, aby poznal, co za blbce ho otravuje dneska. Pokud třeba zvolíte strategii nejmenšího odporu, protože spěcháte/vidíte tam možnost to vyřešit rychle, tak si náustek vemte a jeďte. Pokud je už z předchozí konverzace zřejmé, že to je nějakej arogantní troglodyt z pořádkovky, co se ve tři ráno nudí a hned po dejchnutí se bude vozit na povinný výbavě, tak můžete oplatit stejnou mincí - "strč si to kam chceš, já tvůj bordel do auta nechci."
IP zaznamenána

wintermute

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #10 kdy: 15 Června 2022, 13:52:39 »

On ten náustek má větší potenciál pro pobavení.
ISZ níže má pravdu: zde se uplatňuje zákon o odpadech a protože náustek po použití nese biologický materiál, musí se s ním dále zacházet jako s nebezpečným odpadem kategorie HP9-Infekční, stejně jako třeba s použitou injekční stříkačkou. S takovým odpadem smí nakládat jen ten, kdo ho vytvořil a předat k dalšímu zpracování ho smí jen za striktně specifických podmínek, rozhodně ne ho podat náhodnému kolemjdoucímu. Upravuje to zák. 541/2020, pak navazují prováděcí předpisy SZU.
V praxi mají opičáci mít v autě malý kontejner na bioodpad a měli by absolvovat školení. Jestli to tak je nevím, vždy když jsem se o to začal zajímat, tak utekli :-)
Odvážil bych se tvrdit, že s nahrávkou, na které řidiči hlídka náustek vnutí, aniž by si o něj výslovně řekl, nebo ho hodí do popelnice by to bylo na terstní oznámení.

Opičák: "Náustek si nechte"
Řidič: "Vy mne pověřujete nakládáním s nebezpečným odpadem?"
Opičák: "...", odchod.


Perlička:
Opice: "Máte to za nula, sundejte si náustek"
Já: "Váš odpad mě nezajímá"
Opice: "Ale vždyť je to poslintané" (Fakt vypadal, že si toho zrovna všiml)
Já: "Strčit mi to do tlamy byl váš nápad, teď si poraďte."


IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #11 kdy: 15 Června 2022, 15:01:41 »

A neměli by při předání náústku také předat poučení jak zacházet s biologickým odpadem?
Nedavno se tu řešil podobný případ, kdy nemocnice chtěla podepsat nějaký papír o zdravotním odpadu.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí neekologickeho plastu po dechové zkoušce
« Odpověď #12 kdy: 15 Června 2022, 23:01:44 »

Asi nesmysl. To by musela být biologickým odpadem každá PET láhev, každá plechovka, z které se někdo napije. Jaká je zákonná definice biologického odpadu?
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin