30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?  (Přečteno 4026 krát)

Agrael

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil

Dobrý den,

chtěl bych se, prosím, zeptat (úplně/přesně sem to tu nenašel). Přišla mi z obecního úřadu městský části Prahy 2 výzva k uhrazení 500 Kč nejpozději do 30 dnů, jako "odpustek" za přestupek, že jsem před 2 měsícema na Praze 2, venku zastavil na fialový park. zóně, a bohužel mě vyfotilo (včetně SPZ, datumu a času) kontrolní buzerantský auto Eltodo. Zastavil sem tam na pár min (mám pocit, že víc než 3 min, ale nevím to jistě, kolik konkrétně to bylo), protože sem kontroloval auto, jestli mi něco neuniká. Na fotce sem pravděpodobně vidět, jak zrovna stojím u auta. Peníze ani kartu jsem když tak stejně neměl u sebe, abych případně zaplatil v park. automatu.

Říkám si, zda tam mám zavolat a sdělit jim tento důvod či si nějakej vymyslet - například mě napadá, že mi ojediněle bylo na chvilku blbě, že mi nesedlo nějaký jídlo či se spustila krev z nosu, nebo že mě v autě obtěžoval nějakej hmyz, tak sem z bezpečnostních důvodů zastavil vozidlo a posléze hmyz vyhnal ven?
Jinak četl sem, že na fialový zóně prej stačí, aby Eltoďák projel jenom 1x (místo 2x, jak bejvá na modrý zóně), ale pokud vím, tak se i na fialový zóně může legálně zastavit i stát do 3 min, neboť zákon to nezakazuje a hovoří obecně o vyhrazeným parkovišti (a vlastně jinak, co když bych obecně do těch 3 min odjel a zase se pak vrátil)? ...Ještě mě napadlo, že sem jakože uhejbal záchrance, ale to bych zřejmě musel mít jistotu, že ten Eltoďák nejel podruhý?
Anebo mám výzvu úplně ignorovat? A pokud ignorovat a náhodou by to pak přešlo do správního řízení, tak co prosím udělat?, a neplatí se za to (tuším, že 1 000 Kč), nebo pouze, když se prohraje? Jinak ještě sem slyšel, jestli se nedělá, že se uvede, že řídil někdo jinej či se to nějak natahuje?

Jinak když tak v tý výzvě mám uvedenej přestupek jako 'neoprávněný parkování', nicméně teda já tam zastavil vozidlo na pár min a byl přítomnej. A čas vyfocení je tam uvedenej jenom jeden, avšak nevím, jestli to tak náhodou není vždycky - že i když projedou dvakrát, tak pošlou čas jeden (?)

Děkuju Vám prosím za rady a odpovědi.

S pozdravem

Agrael
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 893
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #1 kdy: 24 Února 2022, 13:44:56 »

V tomto případě doporučuji po 55 dnech od data údajného přestupku písemně nahlásit na úřad sebe jako řidiče.

Např.: K věci č.j. ABCD-1345678/2022.
Dne XX.XX.2022 vozidlo SPZ ABC1234 na adrese Město,Ulice, číslo domu nouzově zastavil Agrael narozen DD.MM.YYYY, trvale hlášen Město,Ulice číslo domu.

Poslat doporučene, datovou schránkou nebo emailem se zaručeným podpisem na el. podatelnu. 

Pak čekat zda něco příjde od úřadu.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 027
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #2 kdy: 24 Února 2022, 22:43:52 »

Já bych spíše doporučil udat řidiče, který bude jiný než provozovatel.

Správní poplatek 1000 Kč i pokuta jsou samozřejmě uloženy pouze v případě prohry.
IP zaznamenána

Agrael

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #3 kdy: 28 Února 2022, 07:49:21 »

@pk202 :

Aha, akorát pročpak prosím bych to měl hlásit úřadu?

Jinak děkuju.
IP zaznamenána

Agrael

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #4 kdy: 28 Února 2022, 07:56:08 »

@Číkus:

Dobře, a jinýho řidiče jako existujícího, nebo neexistujícího (pokud neexistujícího, tak zda v Česku, či někde v cizině)? A co pak prosím dál, po tom udáním jinýho řidiče?

Rozumím, děkuju.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 893
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #5 kdy: 28 Února 2022, 17:17:49 »

Pokud nahlásíte řidiče, nemůžou to už překlopit na sPrdel ve které máte trochu omezené možnosti napadnout  existenci přestupku.
IP zaznamenána

Agrael

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #6 kdy: 06 Března 2022, 20:22:51 »

pk202:

Jo, ahá... A když teda nahlásím toho řidiče, tak na co to prosím budou moct překlopit či co budou muset udělat? A jaký získám lepší možnosti?

Děkuju Vám.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 893
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #7 kdy: 07 Března 2022, 00:04:03 »

Budou muset řešit řidiče. A jedině ten může efektivně rozporovat, že to nebyl přestupek. Dalším faktem je, že kdykoliv jsem udal sám sebe, že jsem někde "nouzově zastavil" - tak se nikdy nic další nestalo. No a do třetice - pokud se přestupek stal ještě v roce 2021, pak může řidič úspěšně zdržovat a nakonec se nepřiznat, že tam zaparkoval on a po překlopení na přestupek provozovatele už jim nezbyde čas to do roční prekluze vyšetřit. Pro přestupky v roce 2022 to již nemá smysl, protože se změnil zákon.
IP zaznamenána

Agrael

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #8 kdy: 07 Března 2022, 23:33:01 »

pk202:

Dobře. Jinak kdyby se ten řidič nahlásil, až kdyby to začali řešit, tak to by už bylo pozdě, nebo? Oki, rozumím, a myslíte, že je potřeba udávat i důvod toho nouzovýho zastavení, či jenom, že sem nouzově zastavil? A jinak ano, ano, stalo se to ještě v roce 2021; a co se teda když tak týká toho zdržování, tak to bych nesměl uvádět řidiče, či mohl a pak bych to uvedení řidiče zrušil a nepřiznal se? Děkuji Vám.
« Poslední změna: 12 Března 2022, 23:42:41 od Agrael »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 893
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #9 kdy: 13 Března 2022, 03:04:42 »

Podívejte, můje děda říkal - kdyby nebyly v rybníku ryby, nebyly by rybníky .... anébrž není  mých silách Vám tady dělat rozbor co by bylo kdyby něco bylo nebo nebylo nebo se mohlo nebo nemohlo stát. Navíc pokud si podrobně přečtete toto fórum, tak se těch odpovědí víceméně doberete.
IP zaznamenána

Agrael

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #10 kdy: 13 Března 2022, 21:12:47 »

pk202:

To znám. Aha, no, já se jenom ještě ptal... Když tak se omlouvám... A hlavně jsem se chtěl zeptat, ohledně toho nahlášení na úřad, jak jste říkal; tak zda není lepší tam zavolat, než písemně, či jestli to vůbec hlásit, abych jakože na sebe případně ještě neupozornil nebo tak? Akorát se pro jistotu ptám, když tak tam klidně napíšu. Jinak děkuju.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #11 kdy: 13 Března 2022, 22:11:18 »

Obecně - co není na papíře, jako kdyby nebylo. Řešit cokoliv po telefonu je nadbytečné a většinou tím akorát vycházíte vstříc úředníkovi a Vašemu snazšímu potrestání. Stejně není možné k tomu přihlížet, i kdybyste úřednici řekl, že jste zabil manželku. Pokud budete věc ignorovat, úřad bude moct bez problémů a legální zahájit řízení o přestupku provozovatele, kde bude manévrovací prostor značně omezený.

Prostudujte si fórum. Máte tady vyšší desítky ukázek toho, jak se dělá "spolupracující řidič", což je přesně to, co vy chcete teď dělat.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Agrael

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #12 kdy: 14 Března 2022, 23:31:29 »

johncreek:

Rozumím, dobře, děkuju Vám moc.
Jinak koukám, že už když tak uplynulo těch 30 dní (předpokládám, že dny obecně, teda včetně nepracovních) na případný zaplacení toho "odpustku" (což, že jo, nechci, a podám písemně teda to udání řidiče), tak nevíte prosím, kdy vlastně jinak můžou zahájit to řízení o přestupku provozovatele? Ve Výzvě mám napsáno: Neuhradí-li provozovatel vozidla nejpozdějš ve shora uvedený lhůtě určenou částku, nebo nesdělí-li správnímu orgánu údaje o totožnosti řidiče vozidla, bude správní orgán pokračovat v šetření přestupku. Nezjistí-li však do 60 dnů ode dne, kdy se o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující zahájení řízení o přestupku proti určitý osobě, věc odloží ..., a zahájí řízení o přestupku provozovatele vozidla ... Čili podle tohohle zjevně můžou zahájit to řízení po 60 dnech ode dne, kdy se o přestupku správní orgán dozvěděl. Ve Výzvě mám datum vyfocení a datum tý Výzvy (to je i na obálce), tak zda podle toho datumu Výzvy se to počítá?

A ano, dobře, prostuduju fórum a ohledně toho "spolupracujícího řidiče".

Děkuju Vám.

(opraven nevýznamnej pravopisnej překlep)
« Poslední změna: 15 Března 2022, 01:33:20 od Agrael »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #13 kdy: 15 Března 2022, 00:24:46 »

Správní orgán musí minimálně 60 dnů od doby, co se o přestupku dozvěděl (resp. bylo mu oznámeno), šetřit osobu řidiče.

Zaslání výzvy je bohužel dle ustálené judikatury dostatečným šetřením (dříve bylo zvykem po proignorování výzvy ještě jednou vyzvat provozovatele k podání vysvětlení kdo tedy řídil, ale úřady to dělat nemusí a většina z těch, které mají na pokutách postavenou značnou část příjmu, to nedělají).

To, kdy se správní orgán o přestupku dozvěděl, se můžete dozvědět nahlédnutím do spisu. Obecně v této fázi ale nemá úplně smysl nahlížet do spisu, neboť v něm nic zajímavého nebude. Nezbývá vám, než počítat těch 60 dní ode dne spáchání přestupku (SO se o tom nemohl dozvědět ještě než se to stalo). Pokud přišla výzva k uhrazení určené částky později než po 60 dnech od spáchání (např. po 4 měsících), pak je pravděpodobné, že to orgánovi leželo na stole ty 4 měsíce a že 60 dnů už uplynulo. V takovém případě je směrodatné těch 15 dnů, které vám garantuje výzva.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Agrael

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Nouzový zastavení na fialový park. zóně (Praha 2) - jak vyřešit?
« Odpověď #14 kdy: 15 Března 2022, 02:08:48 »

johncreek:

Oki, rozumím. Děkuju.

Chápu. Jedině mě akorát když tak napadá, jestli bych popř. skrz to náhlídnutí do spisu nezjistil, zda jsem byl vyfocenej tím kontrolním autem jednou, nebo dvakrát? (obecně jsem slyšel, že údajně na fialovejch zónách ty kontrolní auta projížděj a fotěj jenom jednou). A jinak ten přestupek se odehrál již určitě před 60 dnama, konkrétně to už bude cca přes 3 měsíce. A Výzva myslím s největší pravděpodobností stihla těsně přijít do těch 60 dní, a od obdržení Výzvy mohlo uběhnout cca 40 dní. A na Výzvě jinak teda nevidím garanci 15 dnů, ale akorát splatnost 30 dnů, tak nevím, anebo těch 15 dnů myslíte nějak jakože obecně a na Výzvě se to neuvádí? Děkuji Vám.

IP zaznamenána