30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Smlouva energie za spotové ceny  (Přečteno 2088 krát)

cocomoon

  • Příspěvků: 1 000
    • Zobrazit profil
Smlouva energie za spotové ceny
« kdy: 10 Ledna 2022, 11:06:06 »

Ahoj,
měl bych dotaz. V zákoníku je, že můžu odstoupit pokud dodavatel energie zdražuje (kromě regulovaných částek, které ovlivňuje stát)

Netuší někdo, jak se tento zákon tváří na smouvy za spotové ceny? Pokud jde nahoru cena energie, můžu vypovědět smlouvu?

Mám na bytě smlouvu do konce roku 2022 od bidli. Potřeba je cca 1MWh ročně a teď mi přišel dopis, že za zálohy chtějí 1530,- Což je vzhledem ke spotřebě docela úlet a rád bych se této smlouvy nějak zbavil.
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva energie za spotové ceny
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2022, 10:20:02 »

Zdravím, Vaše dotazy občas fakt stojí za to.

K věci, odstoupit nemůžete, přečtěte si paragraf 11 energetického zákona, odstoupit lze v případě jednostranné změny smluvních podmínek/zvýšení ceny. Ve Vašem případě se jedná o cenu pohyblivou, co by jste chtěl odstupovat? Neměl jste ten SPOT fixovat, ale uzavřít ho na dobu neurčitou, pak by jste mohl utéct. Aktuálně ty SPOT ceny dosahují takových maxim, že se Vaší záloze není čemu divit, spíš nechápu, kdo Vám poradil na spotřebu 1 MWh uzavřít SPOT, to je prostě nerozum.
IP zaznamenána

mexiko30

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva energie za spotové ceny
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2022, 20:59:36 »

SPOT se hodí třeba na zahrádku, nebo do garáže, jen tak nějak tuším, že nakonec cena SPOT je průměrná cena v tom roce a odečet klasicky 1x za rok. Teoretická úspora je mít SPOT od jara do podzimu a na zimu změnit dodavatele. Pak by se měla průměrná cena za SPOT počítat jen za období po období smlouvy.
Výhled je, že budou chytré měřiče, co to zaúčtují klidně online. Čím větší zákazník, tím větší bude tlak aby jej měl. V minulosti tak velké výkyvy nebyly ale od letošního roku to bude jasný směr účtování.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva energie za spotové ceny
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2022, 22:25:16 »

měsíční spotřebu mám na vyúčtování už asi 3roky
ČEZ, i distribuce
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 000
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva energie za spotové ceny
« Odpověď #4 kdy: 12 Ledna 2022, 07:40:49 »

No mám to pro to, že jsem skončil u DPI. Tam jsem šel jsem, protože jsem očekával, že to spadne.
No poslal jsem žádost o info, jak dospěli k takové částce za zálohy. Tak prej podle průměru za měsíc prosinec. Tj. v době když ty ceny byli na absolutním maximu. Což se mi nelíbilo, protože el. opět klesla, tak nevím proč bych měl platit zálohy podle nějaké špičky.
No domluvili jsme se na snížení záloh.
Bál jsem se jen o to, aby si tím neléčili nějaké finanční problémy a pak mi někde nezůstal nevymožitelný přeplatek. Vždy raději platím méně a pak doplácím.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva energie za spotové ceny
« Odpověď #5 kdy: 12 Ledna 2022, 08:54:09 »

Není mi jasné, jaký je problém s vysokou zálohou, která pak bude zůčtovaná. Jedině, že prostě nechci/nemohu dávat víc, ale ty peníze se  neztratí, ne? Já třeba platil naopak více, abych pak nemusel doplácet. Zrovna mi nedávno skončená Energie ČS (která přešla pár měsíců před tím pod Bohemii) vracela přeplatek.
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva energie za spotové ceny
« Odpověď #6 kdy: 12 Ledna 2022, 09:02:06 »

Ten problém je při krachu dodavatele energií, což v dnešní době není nic nepravděpodobného. Vysoký přeplatek je prostě zbytečné riziko.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva energie za spotové ceny
« Odpověď #7 kdy: 12 Ledna 2022, 10:04:57 »

To ano, ale bavíme se o 1MWh a krom toho, dle všeho boom krachů odeznívá a mně i ta dcera Bohemky přeplatek uhradila, ač nebyl velký, možná jiní jsou na tom hůř. Ale uznávám, v nejhorši konstelaci by pár tisíc ztráta být mohla. U větších záloh s větších rozdílů mezi zálohou "dle prosince" a "dle roku" by to mohlo být horší.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 000
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva energie za spotové ceny
« Odpověď #8 kdy: 12 Ledna 2022, 10:16:56 »

Jo, přesně z tohoto důvodu. Kdyby to náhodou krachlo úplně, abych tam neměl prostě peníze, které nikdy neuvidím.

A s těma přeplatkama. Já mám na to názor takový, že proč bych měl nějaké společnosti poskytovat zadarmo půjčky, když můžu platit nějaké minimální zálohy a ty přebytečné peníze na el. si držet na spořícím účtu pro nedoplatek při vyúčtování.

Momentálně by to za rok vycházelo na 15 tis, což mi příjde jako úlet, protže proti prosinci ceny zase klesli.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva energie za spotové ceny
« Odpověď #9 kdy: 12 Ledna 2022, 10:36:57 »

Jak jsem psal, beru, u mně problém s přeplatkem nebyl a že jsem namísto třeba 500 posílal 700, protože jsem měl rok předtím 2tis nedoplatek mi ani na úrocích moc nepřinese. Ale jak jsem psal, beru to z pohledu 1MWh (já tedy 1,6MWh), kdy jsem jsem po krachu měl přeplatek kolem 350,- a tedy bych "o nic" nepřišel. U SPOTu je to taky jiné, sám mám teď u ČEZu smlouvu na dobu neurčitou bez fixu.
IP zaznamenána