30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Podmínečné upuštění od ZŘMV a výzvy k úhradě určené částky  (Přečteno 1840 krát)

oopop

  • Příspěvků: 32
    • Zobrazit profil

Hezký den,
soudem mi bylo upuštěno od výkonu zákazu ZŘMV s roční zkušební lhůtou. Prý budou po uplynulém roce sledovat spáchané přestupky a mohou zbytek trestu vrátit, pokud bych se choval neukázněně. Rád bych se zeptal, zda pokud bych přeci jen něco spáchal, je správnou cestou automaticky uhradit případné výzvy k úhradě určené částky - píše se v nich, že nejsou spjaty se zápisem do evidenční karty řidiče, je to pravda? Tedy soud by se o nich neměl vůbec dozvědět, když včas určenou částku prostě zaplatím?
Auto je psané na IČ podnikající fyzické osoby, nevím, zda toto hraje nějakou roli.
Něco jiného je samozřejmě přestupek zjištěný na místě nebo když půjde o ztotožněnou osobu - tam chápu, že má smysl bojovat do poslední chvíle ve správku...ale co ty výzvy k úhradě určené částky, které jsem býval zvyklý zvesela ignorovat a nic se nikdy nedělo (typicky parkování po Praze). Některé dražší výzvy typu průjezd na červenou sice pak řešit začali, a i když to většino vyhnije na MD, nerad bych riskoval, že si dají pro jednou záležet.
Děkuji!
« Poslední změna: 24 Prosince 2021, 01:43:17 od oopop »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Podmínečné upuštění od ZŘMV a výzvy k úhradě určené částky
« Odpověď #1 kdy: 24 Prosince 2021, 04:08:23 »

Auto je psané na IČ podnikající fyzické osoby

To PFO jste Vy nebo někdo jiný...
IP zaznamenána

oopop

  • Příspěvků: 32
    • Zobrazit profil
Re:Podmínečné upuštění od ZŘMV a výzvy k úhradě určené částky
« Odpověď #2 kdy: 24 Prosince 2021, 20:08:09 »

Pfo jsem já,ano..
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Podmínečné upuštění od ZŘMV a výzvy k úhradě určené částky
« Odpověď #3 kdy: 24 Prosince 2021, 22:41:00 »

Nejsem právník, je možné, že se pletu, ale jsem přesvědčen, že na 99% ne.

Výzva k uhrazení určené částky stojí mimo správní řád a mimo zákon o odpovědnosti za přestupky. Defacto to není žádný přestupek. Tím, že ji zaplatíte, se nepřiznáváte k žádnému přestupku - ani jako řidič, ani jako provozovatel. Pouze souhlasíte s tím, že se asi nějaký přestupek stal a úřadu platíte takový legální úplatek za to, že ten přestupek nebude dál řešit.

Pokud vám přijde výzva, můžete ji tedy podle mě bezpečně
  • zaplatit
  • udat Helmuta
  • udat Číkusmuta
  • ignorovat
Poslední varianta by mohla vést k zahájení řízení s provozovatelem. Řízení by se vedlo o přestupku provozovatele, nikoliv řidiče. Šlo by o tzv. objektivní odpovědnost. Skutkovou podstatou není to, že někdo (nedej bože vy) jel rychle, ale to, že jste jako provozovatel nezajistil, aby vozidlo bylo užíváno v souladu s platnými předpisy. Za to, že jste něco nezajistil nemůžete dostat žádné body, ani se to nemůže evidovat ve vaší kartě řidiče.

Jediný způsob, jak byste se dle mého mohl dostat do problému by bylo, kdybyste se úřadu udal (nebo vás udal někdo jiný) a vy jste se opakovaně v rámci řízení přiznal. Nejen v rámci úvodního podání vysvětlení, které nelze v řízení užít jako důkaz, ale ještě opakovaně v rámci toho správního řízení.

Jinými slovy, mám za to, že výzev se opravdu bát nemusíte. Jediný problém by mohl být v tom, kdyby vás chytli na místě.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Podmínečné upuštění od ZŘMV a výzvy k úhradě určené částky
« Odpověď #4 kdy: 27 Prosince 2021, 10:05:24 »

Nejsem právník, je možné, že se pletu, ale jsem přesvědčen, že na 99% ne.

Jinými slovy, mám za to, že výzev se opravdu bát nemusíte. Jediný problém by mohl být v tom, kdyby vás chytli na místě.
Přesně toto mi řekl i můj obhájce cestou od soudu a ten měl kartičku, že právník je :-)

Vše co se týká provozovatele (zóny, úsekovky,automatické trojnožky) je mimo tuto hru.
Game over je pochopitelně spáchat znovu to stejné, za co byl trest nebo dalšího bodovaného.
Drobnosti typu zapomenutého řidičáku, nesvítícího světla, prošlé lékárničky atd. pak mohou být na hraně, takže je dobré jezdit jako pan klobouk a všechno mít v pořádku do poslední kraviny.
IP zaznamenána

oopop

  • Příspěvků: 32
    • Zobrazit profil
Re:Podmínečné upuštění od ZŘMV a výzvy k úhradě určené částky
« Odpověď #5 kdy: 27 Prosince 2021, 15:55:22 »

Dobrá, tak jsem rád, že jste mi mou úvahu potvrdili, jsem rád.. děkuji moc a hezké svátky přeji.
IP zaznamenána