30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: NSS k vypořádání argumentace materiálním znakem  (Přečteno 649 krát)

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 335
    • Zobrazit profil
NSS k vypořádání argumentace materiálním znakem
« kdy: 02 Listopadu 2021, 13:18:11 »

Přikládám judikát NSS sp. zn. 1 As 397/2020 ze dne 22. července 2021, který by mohl posloužit v případech, kdy účastník řízení argumentuje materiálním znakem přestupku a správní orgán to odmítne obligatorním konstatováním, že materiální znak je naplněn, protože skutková podstata.

NSS zde poměrně užitečně reviduje způsob, jakým je nutné otázku materiálního znaku vypořádat:
Citace: NSS sp. zn. 1 As 397/2020
[18] [...] Žalobkyně však již v řízení před stěžovatelem přednesla argumentaci zpochybňující naplnění materiální stránky přestupku. Jinak řečeno, v podaném rozkladu uvedla argumenty, kterými se pokusila zákonnou domněnku vyvrátit. V takové situaci pak je úkolem stěžovatele, aby přednesené argumenty řádně zhodnotil a posoudil, zda jsou v konkrétním případě způsobilé vyvrátit obecný předpoklad společenské škodlivosti.

Krajský soud neukládá stěžovateli obecnou povinnost, aby ve všech případech navzdory výslovnému zákonnému znění § 270 odst. 1 zákona o zadávání veřejných zakázek a v něm obsažené presumpci naplnění materiálního znaku přestupku aktivně prokazoval přítomnost společenské škodlivosti. Namítne-li však účastník v řízení před stěžovatelem, že materiální znak naplněn nebyl (tj. předestře důkaz opaku), musí se stěžovatel s takovou argumentací řádně vypořádat.

Rozsudek se tedy nese v tom duchu, že pokud argumentuji nenaplněním materiálního znaku (ideálně s odkazem na vyřešený případ, kdy za obdobných okolností materiální znak skutečně nebyl naplněn), pak zásadně bude zakládat vadu řízení, pokud správní orgán takovou námitku náležitě nevypořádá.
IP zaznamenána

Jojoba

  • Příspěvků: 259
    • Zobrazit profil
Re:NSS k vypořádání argumentace materiálním znakem
« Odpověď #1 kdy: 03 Listopadu 2021, 17:47:21 »

Dovolím si situaci zkomplikovat ještě více - ....a čo je to to také "náležité vypořádání" ?  Umím si představit, že SO1 na to hodí spytlačenou šablonu a SO2 to podrží. Co s tím pak dál ? Kdo na to má podat a vyrobit žalobu ? Precedent je hezká věc, ale jsme v Česku, že.    >:(
IP zaznamenána