30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Uznávaný elektronický podpis  (Přečteno 2359 krát)

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Uznávaný elektronický podpis
« kdy: 01 Září 2021, 14:42:00 »

Jak co nejrychleji zařídit? Poradíte někdo?
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Uznávaný elektronický podpis
« Odpověď #1 kdy: 01 Září 2021, 14:54:57 »

Já sem – pokud si dobře pamatuji – stáhl iSignum, vygeneroval žádost, zašel na počtu a bylo hotovo. Časem pak přišla ještě faktura. Pokud má být v certifikátu i IČO, tak je prý potřeba udělat výpis z rejstříku, což moje počtovní úřednice nějak zvládla v rámci té žádosti.
« Poslední změna: 01 Září 2021, 15:04:52 od iWarp »
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Uznávaný elektronický podpis
« Odpověď #2 kdy: 01 Září 2021, 17:44:50 »

Sepisoval jsem pro toto fórum návod, neb jsem si procesem pořízení nedávno prošel. Pak jsem se však na to kvůli škole na pár týdnů vykašlal a pak zjistil, že už si úplně přesný step-by-step postup nepamatuji.

Nicméně nejdostupnější a nejlevnější varianta je podpis od České pošty (iSignum). Vygenerujete si pomocí jejich aplikace klíče, ty se nahrají k nim na cloud (resp. pouze veřejný klíč), vytisknete si 2 formuláře, vyplníte a odnesete na poštu. Tam je to pak asi na 10 minut.

Dejte si pozor na několik věcí:
- Email který do podpisu uvedete je neměnný. Co to znamená? Můžete podepsat jakékoliv PDFko a podat ho z jakéhokoliv emailu, což stačí. Na druhou stranu, pokud budete chtít chtít podepsat email jako takový (např. budete podávat blanketní odvolání prostým textem), pak lze podpisem podepsat jen email, jehož adresa je shodná s adresou uvedenou v podpisu.
- Vyextrahujte si certifikát co nejdřív v "extrahovatelném formátu" (tak to nazývá Windows) a bezpečně uložte. Ten iSignum program (a pomáhá v tom i Windows) ten "certifikát" dělí na veřejnou a soukromou část (vychází to z ne až zas tak složité asymetrické kryptografie) a vy si musíte vyextrahovat takový formát, který obsahuje oba 2 klíče (běžně formát s .p12 příponou). Snadno se totiž může stát, že si "něco" vyextrahujete a bezpečně uložíte a pak zjistíte, že se jedná jen o veřejný klíč, který je bez toho soukromého k ničemu.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:Uznávaný elektronický podpis
« Odpověď #3 kdy: 01 Září 2021, 23:07:42 »

Díky
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:Uznávaný elektronický podpis
« Odpověď #4 kdy: 03 Listopadu 2021, 16:41:58 »

Tak mám ten certifikát od České pošty, ale nějak nemůžu přijít na to, jak ho vlastně použít.

To musím používat nějaký jejich software ještě?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Uznávaný elektronický podpis
« Odpověď #5 kdy: 03 Listopadu 2021, 19:42:24 »

Záleží v jaké jste fázi. Pokud máte oveřený certifikát poštou a chcete podepisovat PDFka, tak potřebujete jakýkoliv program, který to umí. Asi nejpopulárnější je PDF Reader od Adobe; podepisovat dokumenty umí i ta free verze. Nevím přesně v jakém formátu máte certifikát, nicméně v prvním kroce ho musíte nainstalovat do operačního systému a pak už ho bude Adobe Acrobat normálně zobrazovat a umožňovat jeho použití.

Doporučuji si při instalaci certifikátu do Windows zakliknout (defaultně to tam není) vyžadování hesla při každém použití (pokud tedy nemáte jinak zabezpečený a zaheslovaný PC).
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.