30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Co musí obsahovat poučení u předvolání k ústnímu jednání?  (Přečteno 1839 krát)

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 246
    • Zobrazit profil

Dorazilo mi predvolani k ustnimu jednani, kdy organ pristupoval k pouceni znacne minimalisticky, viz prilozeny obrazek. Na toto tema jsem googlil, ale zadny jednotny nazor/zakon/rozsudek na to, co musi nezbytne pouceni obsahovat, jsem nenasel. Rad bych znal nazory ostatnich, zda vubec a jak absenci nasledujicich (a klidne pridejte dalsi) bodu v pouceni zneuzit ve prospech sprosteho obvineneho v dalsich castech rizeni. Pripadne pred absenci ceho lze privrit oci v pisemne pozvance, kdyz bude nasledovat radne pouceni pred ustnim jednanim.

Zmocnenec - na ustni se nemohu dostavit, zmocnenec by tam mohl, ale o pravu si jej zvolit, jste me nepoucili
Doklad totoznosti - nemusim u sebe nosit, takze i na ustni prijdu bez dokladu
Ridicak u dopravnich prestupku - nikdy jsem nepochopil ani oporu v zakonech ani zadny jiny duvod
Opatrovnik - ?
Tlumocnik - ?
Nahlizeni do spisu - ?
Oznacovani dukazu - ?
Vyjadreni kdykoli pred vydanim rozhodnuti- ?
Vyslech obvineneho vcetne pouceni o pravu nevypovidat - ?
Vyhruzka predvedenim nebo poradkovou pokutou - toto je zde predmetem mnoha diskusi, v pripade nepouceni je predpokladam moznost neceho takoveho zcela nepodlozena
« Poslední změna: 26 Srpna 2021, 06:49:32 od ladin »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Co musí obsahovat poučení u předvolání k ústnímu jednání?
« Odpověď #1 kdy: 24 Srpna 2021, 18:15:52 »

Předvedení je zbytečné se obávat, pro SO je naopak výhodné, že tam obviněný nepřijde.
Opatrovník? To mají asi jen osoby s omezenou svéprávností?
Tlumočník, právo nevypovídat? Předpokládám, že není třeba o tom poučovat, dokud se obviněný k výslechu opravdu nedostavil.
« Poslední změna: 24 Srpna 2021, 18:23:34 od alo.is »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Co musí obsahovat poučení u předvolání k ústnímu jednání?
« Odpověď #2 kdy: 25 Srpna 2021, 17:12:39 »

Já bych na ně zkusil ušít menší past, jít na ÚJ, ale nějak nenápadně si postěžovat, že si nejsem jistý s tím, co dělat a škoda, že tu není Franta, co tomu rozumí. Buďto to úředního zlořáda trkne a bude muset nařídit nové ústní jednání (ze kterého se půjde omluvit, aspoň jednou) a půjde to využít k natahování délky řízení, nebo to netrkne a v tom případě by z toho mohl být zajímavý argument do odvolání.

Ostatní práva s ÚJ tolik nesouvisí. Dal bych si pozor na to, aby v tom nebyla nějaká bota typu hromadné poučení v příkazu, co tu nedávno proběhlo.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 246
    • Zobrazit profil
Re:Co musí obsahovat poučení u předvolání k ústnímu jednání?
« Odpověď #3 kdy: 26 Srpna 2021, 07:06:53 »

Pro upresneni, toto teme jsem nadhodil zcela obecne bez vazby na spravni rizeni, odkud jsem pouceni zkopiroval, tedy necekam rady ke konkretnimu pripadu.

to IZS: ...Franta, co tomu rozumi... je presne na tema nepouceni o zmocnenci, ne?

to alo.is: Predvedeni jsem zde na foru jeste neslysel, ale pokusy o poradkove pokuty uz tu byly.
K opatrovnikovi se da prijit mnohem vice zpusoby, viz §22 a §32 spravniho radu, ale "O ustanovení opatrovníka rozhoduje správní orgán usnesením", takze moznost vyuzit nezmineni se o tom v pouceni moc nevidim.
Tlumocnik je zajimavy jen pro malou skupinu (nase obcanstvi i pobyt) lidi dle §16, odstavce 4, spravniho radu: Občan České republiky příslušející k národnostní menšině, která tradičně a dlouhodobě žije na území České republiky, má před správním orgánem právo činit podání a jednat v jazyce své národnostní menšiny. Nemá-li správní orgán úřední osobu znalou jazyka národnostní menšiny, obstará si tento občan tlumočníka zapsaného v seznamu tlumočníků. Náklady tlumočení a náklady na pořízení překladu v tomto případě nese správní orgán.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 008
    • Zobrazit profil
Re:Co musí obsahovat poučení u předvolání k ústnímu jednání?
« Odpověď #4 kdy: 26 Srpna 2021, 08:52:39 »

Ještě se podívejte na podpůrce.
IP zaznamenána