30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: ZPS  (Přečteno 2650 krát)

Honzinus

  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • Honzinus78
ZPS
« kdy: 20 Srpna 2021, 10:22:01 »

Vážení,

rád bych zde položil několik dotazů ohledně Zón placeného stání v Praze. Už se to asi někde řešilo, ale není v mých silách projet všechna vlákna.

Jak víme, v poslední době dochází k masivnímu rozšiřování ZPS v Praze. Stalo se tak např. na Střížkově a Proseku, což se týká přímo mě. Mám zaplaceno jen v místě bydliště, jinde ne. Pracuji na dvou místech v Praze, kde zatím ZPS nejsou. Ale předpokládám, že i tam dojde k jejich zřízení. To by opravdu bylo šílené, protože jako abonent bych platil tisíce ročně.

Zeptám se takto: je možné se nějak proti ZPS bránit? Několikrát jsem žádal jak Magistrát tak Městské části aby mi zaslali informace či studie, ze kterých při plánování ZPS vychází. Bohužel jsem žádná konkrétní data nedostal. Jen mi stále dokola trvdí, že ZPS musí být zřízeny z důvodu blokování parkovacích míst rezidentů ostatními vozidly. To považuji za blbost. Někde možná, ale tady u nás opravdu ne.
Je nějaká šance z nich informace o plánování ZPS dostat? Přeci musí existovat data, ze kterých vychází. A nebo si pár cvoků sedne za stůl a pouze odhlasuje, že se bude za parkování platit a platit? Pomohl by Nejvyšší správní soud či byl by nějaký jiný způsob, jak ty parazity zmáčknout? NSS dal během pandemie několik dobrých rozhodnutí, tak mi to tak napadlo..

Ještě se zeptám, je tu někdo, kdo využívá službu RokBezPokut.cz či Nezaplatim.cz? Nebo nějaké jiné pojištění proti pokutám? Když si to sečtu, je pro mě levnější zaplatit si na obhajobu soukromou firmu než platit ZPS. A to docela o dost..

Díky

H.
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:ZPS
« Odpověď #1 kdy: 20 Srpna 2021, 11:22:31 »

Na Nezaplatím.cz najdete mnoho doporučení zde na fóru, na druhou stranu mám pocit, že tam došlo k úpravě podmínek u Sprdelí, bylo by dobré je v případě zájmu kontaktovat a probrat to s nimi.

Jinak to jde řešit i po vlastní ose. S menším managementem a využíváním lhůt vás to přijde levněji i skrze společná řízení na sprdeli, které úřad stihne vydat.

Obecný boj se zaváděním je složitější, respektive cest proti vůli úřadu (respektive obyvatel prostřednictvím jejich zastupitelů) není a je to otázkou spíše politického tlaku a politické poptávky.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:ZPS
« Odpověď #2 kdy: 20 Srpna 2021, 11:50:52 »

Přeci musí existovat data, ze kterých vychází. A nebo si pár cvoků sedne za stůl a pouze odhlasuje, že se bude za parkování platit a platit?
Takhle nějak to funguje. Na Praze 4 to odhlasovali v pátek odpoledne o adventu a na schůzi se muselo dva dni předem registrovat. Takhle nějak to ta veřejnost chce. Vyřešit to jde asi jedině soukromě (zakrývání značky, společná řízení, helmuti,deathmuti) nebo volbama pokud se najde subjekt, který slíbí to zrušit. Taky se mohou leckde ztrácet značky a porouchávat parkovací automaty...

Zdrojová data buď neexistují nebo musí být fake. Od zavedení zón se asi v parkování moc nezměnilo, takže všude parkují ta samá auta, jen některá za to kasírují.
Před den, kdy velká část aut někam odjede nesmí nikde zaparkovat a v noci, kdy by to ti rezidenti možná ocenili tam může parkovat každý.... Jestli jsem tedy správně pochopil ty značky. Už druhým rokem to mám vyřešené individuálně...
IP zaznamenána

Honzinus

  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • Honzinus78
Re:ZPS
« Odpověď #3 kdy: 20 Srpna 2021, 14:39:18 »

Mohu se zeptat na konkrétní postupy obrany proti snímání Eltodem? Slyšel jsem, že když stroj nepřečte značku, zadá ji ručně obsluha a automaticky se počítá, že zaparkované vozidlo nemá zaplaceno. Pokud není vhodné to zde otevřeně řešit, pište klidně SZ či mail. Děkuji moc. 
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:ZPS
« Odpověď #4 kdy: 20 Srpna 2021, 14:53:59 »

Okolo tohoto se vedou urban legends, ale jestli si správně pamatuji, tak řidič Eltoda by měl zavolat městapo když spatří nějakou nečitelnou, nebo záměrně zakrytou RZ. Nevím, jaká je účinnost, ale účtenky přilepené na RZ vídám v Praze docela často.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

FOMP

  • Příspěvků: 433
    • Zobrazit profil
Re:ZPS
« Odpověď #5 kdy: 20 Srpna 2021, 15:04:45 »

ridic buzna auticka vubec zadny znacky nesleduje, vetsinou jede jak idiot dost rychle, silne pochybuju, ze by zvladal cucet do navigace na provoz a jeste sledovat spztky
IP zaznamenána

Honzinus

  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • Honzinus78
Re:ZPS
« Odpověď #6 kdy: 20 Srpna 2021, 17:45:24 »

Právě ta rychlosta Eltoda mě zaráží, to nemůže stíhat načíst... Vždyť jede rychleji než já.. Vidím to denně z okna..
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:ZPS
« Odpověď #7 kdy: 20 Srpna 2021, 18:27:15 »

Mohu se zeptat na konkrétní postupy obrany proti snímání Eltodem? Slyšel jsem, že když stroj nepřečte značku, zadá ji ručně obsluha a automaticky se počítá, že zaparkované vozidlo nemá zaplaceno. Pokud není vhodné to zde otevřeně řešit, pište klidně SZ či mail. Děkuji moc.
Řidič bonzauta jede jako šílenec a kouká na cestu. Pokud je znacka(y) nějak nenápadně znecitelnena, rozhodně nikoho nikam nevola, leda by ten systém po načtení vyjel chybovy log a posílal tam opice k dosetreni. Nic takového se mi již druhým rokem denního parkování nestalo.
IP zaznamenána

Honzinus

  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • Honzinus78
Re:ZPS
« Odpověď #8 kdy: 21 Srpna 2021, 10:37:12 »

Když tedy parkuji, nemusím mít čitelnou značku. Je to tak? Četl jsem někde, že prý musím, ale moc tomu nevěřím, spíš tak akorát strašili. ;D
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:ZPS
« Odpověď #9 kdy: 21 Srpna 2021, 12:33:38 »

Se zakrytou nebo necitelnou znackou se nesmi jet. O zaparkovanem vozidlu se nikde nemluvi. Ale cim vic lidi to bude delat, da se predpokladat, ze po vzoru pravniho statu to brzy zakazi a provozovatel bude za zakrytou znacku dostavat tvrde tresty. Uz se tesim. Vypravim se pred magistraty mest a budu vesele prelepovat a volat PCR.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:ZPS
« Odpověď #10 kdy: 21 Srpna 2021, 13:18:07 »

Vím, že do diskuze nepřispěji ničím jiným, než další spekulací, ale pokud budou nečitelné RZ, nemůže být vozidlo prostě odtaženo? Minimálně na Praze 1 se odtahuje ze zón úplně pořád.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:ZPS
« Odpověď #11 kdy: 21 Srpna 2021, 13:44:37 »

johncreek - na základě jakého právního konstruktu? Neumím si představit ani u nás v ČR že pokud si přilepím na RZ list ze stromu tak mě odtáhnou. Jasně pokud tam dáš tanga, je to něco jiného, ale pořád to mohl udělat závistivý soused. Navíc pokud se to udělá šikovně. Podle mě na tohle téma už musí být i ustálená judikatura...
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:ZPS
« Odpověď #12 kdy: 21 Srpna 2021, 14:09:17 »

https://www.petrmlich.cz/zakryvani-spz-jde-o-protipravni-jednani/

Citace
Další možností je rovněž odtah vozidla na příkaz policisty nebo strážníka obecní policie podle § 27 odst. 5 ProvPoz, pokud se jedná o neoprávněné stání na vyhrazeném parkovišti (označeném příslušnou dopravní značkou). To samozřejmě může být v případě, že se nepodaří totožnost provozovatele nebo řidiče vozidla zjistit, problematické. Zákon však možnost odtahu nepodmiňuje zjištěním řidiče ani identifikací vozidla, odtah tak možný bude a totožnost řidiče bude zjištěna v případě, že své vozidlo bude dotazem na policii hledat.

Odtah vozidla však nebude možné realizovat, nepůjde-li identifikovat vozidlo a jeho SPZ, pokud se v daném místě již nevydávají parkovací karty (trvalé nebo z automatů) a zaplacení parkovného je uvedeno jen v elektronické databázi ve vazbě právě na SPZ vozidla. Ve městech, kde byla tato praxe zavedena, tak není bez údaje o SPZ možné zjistit, zda je vozidlo oprávněno v dané zóně stát nebo ne. V takovém případě policista či strážník nemohou k odtahu vozidla přistoupit, protože není zřejmé, zda je vozidlo ke stání na vyhrazeném parkovišti oprávněné. Pokud by pro vozidlo bylo parkovné uhrazeno, byl by samozřejmě jeho odtah nezákonný, ať na něm byla SPZ umístěna nebo nikoliv.

Čili nakonec se asi vyplatí víc si tu RZ zakrýt (a ubránit se odtahu), než nezakrývat. Na druhou stranu, ten list může chrabrý strážník z RZ demontovat a neuděláte s tím nic.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Honzinus

  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • Honzinus78
Re:ZPS
« Odpověď #13 kdy: 22 Srpna 2021, 10:25:06 »

Díky moc za rady, vyzkouším.  ;)
IP zaznamenána