30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: InfZ dotaz na renumeraci pracovní pozice  (Přečteno 1611 krát)

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
InfZ dotaz na renumeraci pracovní pozice
« kdy: 12 Srpna 2021, 15:12:03 »

Povinného subjektu jsem se zeptal podle InfZ na informaci o renumeraci na konkrétní pracovní pozici. Úřad odpověděl s tím, že podle nálezu ÚS sp. zn. IV. US 1378/16 ze dne 2.11.2017 musím splnit jednu z následujících podmínek:

1. účelem vyžádání informace je přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu
2. informace samotná se týká veřejného zájmu
3. žadatel plní úkoly či poslání dozoru veřejnosti či roli tzv. "společenského hlídacího psa"
4. informace existuje a je dostupná

Úřad žádá o doplnění žádosti. Nález ÚS jsem si vyhledal a zběžně prostudoval. Nějaká skupina darmožroutů ze Zlína se rozčilovala, že město Zlín zveřejnilo jejich odměny a domáhali se toho, aby to soud zatípnul. Spatřuju hlavní rozdíl v tom, že ve zmíněném nálezu se soud zabýval tím, že Zlín zveřejnil seznam úředníků, jejich odměn vč. jmen. Já se na tento údaj vůbec neptám a moje žádost o informace je velmi konkrétní - zajímá mě renumerace na konkrétní pracovní pozici za posledních X let. Neptám se na to, aby úřad poskytnul jméno osoby. To, že jde údaj o pracovní pozici se jménem spojit, protože úřad má ta jména vypsaná na webu, je jejich problém - já takový záměr nikde nedeklaruji a nikdo nemá právo předjímat, že bych se k tomu chystal.

Než se tedy pustím do studia dokumentu, který má 47 stran, chci se rovnou zeptat, jestli má tuhle cestu někdo prošlapanou a je na to ustálený postup, jak jim to hodit zpátky s tím ať nedělaj problémy a navalej data.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:InfZ dotaz na renumeraci pracovní pozice
« Odpověď #1 kdy: 12 Srpna 2021, 17:06:14 »

Zdravím,

je to naprosto normální postup. Je to důkaz toho, jak to dopadne, když je někdo kokot a s využíváním jakéhokoliv právního instrumentu to dožene do extrému. Obdobou tohoto spolku (co žádal snad po stovkách úřadů platy všech úředníků, jestli si dobře pamatuji) v dopravě je Kocourek... V praxi to chodí tak, že SO2 odmítnutí téměř vždy potvrdí a přikryje. Moc šancí tam bohužel není, zejména z pozice obviněného (z nějakého přestupku řešeného z téhož orgánu).

Já jsem kdysi podával InfZ na plat úředníka a celé to bylo z čistě aktivistického hlediska (nešlo vůbec o to, že bych byl daným SO obviněným z čehokoliv, jen jsem řešil úředníkovo průkazné selhání). I tak to SO2 (SčK) téměř šablonovitě přikryl.

Myslím, že jedinej, kdo má šanci uspět je nějakou "protikorupční" spolek, či nějaké velké médium. Běžný člověk se už bohužel plat úředníka nedozví (pokud k tomu sám úředník nevydá souhlas).
« Poslední změna: 12 Srpna 2021, 17:13:30 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:InfZ dotaz na renumeraci pracovní pozice
« Odpověď #2 kdy: 12 Srpna 2021, 18:38:35 »

Dobře ale máme tady případy, kdy se to celý tváří docela jinak:

https://archiv.hn.cz/c7-66951970-s25o1-ca7734e727ddea3

Tenhle případ má vlákno tady:

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=11127.0

A zjevně k tomu nějaká cesta vede.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:InfZ dotaz na renumeraci pracovní pozice
« Odpověď #3 kdy: 12 Srpna 2021, 19:27:47 »

No pokud to doženete k soudu, tak vám budu držet palce  :) Já uváděl, jak to běžně chodí, neb jsem si tím několikrát prošel. A nikdy jsem nezažil od SO2 jinou reakci, než šablonovité potvrzení s bláboly.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:InfZ dotaz na renumeraci pracovní pozice
« Odpověď #4 kdy: 12 Srpna 2021, 22:55:47 »

Aha, takže zaběhnutá praxe je, že úřad informaci nelegálně odmítne vydat a na občanovi potom je aby se soudil. Všichni očekávají, že soud nařídí informace vydat, ale úřad se stejně bude soudit, prostě na truc.

To jsem se zas něco dověděl novýho dneska, že mě to v tomhle státě ani nepřekvapuje  :)
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:InfZ dotaz na renumeraci pracovní pozice
« Odpověď #5 kdy: 13 Srpna 2021, 01:37:47 »

Vůbec úřady nezastávám, ale oni jen uplatňují judikaturu v jejich prospěch. Mají na to i kuchařku tuším od vnitra, kde mají popsané případy a jak postupovat, přičemž jeden z případů tam byl přímo o tom, že obviněný z přestupku žádá plat úředníka jako akt pomsty a argumentuje společenskou diskuzí na facebooku. Už si to úplně přesně nepamatuji, ale na googlu to určitě najdete.

Pokud narážíte na případ toho aktivního důchodce, tak to jsem nestudoval. Ale jinak v praxi zkrátka úřad aplikuje tuto zvláštní proceduru, kdy Vás do 15 dnů od podání InfZ žádosti vyzve a vy nějak odůvodníte, proč informace chcete (viz. ty 3 slavné otázky, které jste dával v úvodu). Následně se nějaký úředník důležitě zamyslí, aby vyřkl rozhodné NE! Nic nepovíme!, což SO2 šablonovitě potvrdí. Celá tato procedura se honosně nazývá "platový test", či "test proporcionality".

Jinak mám za to, ale jedná se pouze o vyvratitelnou domněnku, že aktivaci této procedury většinou předchází nesouhlas onoho zaměstnance, na jehož plat se ptáte. Pokud s tím souhlasí, tak informaci o platu úřad poskytne. Vím, že tu Číkus měl v minulosti InfZ případ, kdy úředník sice dal souhlas ke sdělení informací o jeho platě, zakázal mu ale, aby se s (edit: s výší platu toho úředníka) tím pochlubil kamarádům.

Jinak ještě si dovolím osobní názor - je fascinující, že se při aplikaci této judikatury nepřihlíží (nebo nemusí přihlížet) k jejímu širšímu kontextu. Už nemám náladu se do toho po čase opět zabrušovat, ale v tom judikátu šlo (jestli si dobře pamatuji) o nějaký spolek, který bombardoval úřady a žádal seznamy a platy všech úředníků. Tedy jasné zneužití InfZ a asi lze souhlasit, že takovému jednání nebude poskytnuta ochrana. Proč se to ale aplikuje úplně v každém případě a proč to úřadům prochází - bůh ví...
« Poslední změna: 13 Srpna 2021, 12:11:33 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.