30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zákaz zastavení vs. Parkoviště  (Přečteno 1578 krát)

Jan Záruba

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Zákaz zastavení vs. Parkoviště
« kdy: 01 Srpna 2021, 12:21:50 »

Vážení, nastala mi takováto situace. Dostal jsme od Správy služeb hlavního města Prahy (SSHMP) výzvu k úhradě nákladů za manipulaci s vozidlem, protože jsme, dle jejich názoru, v době blokového čištění parkoval, kde to bylo zakázáno. Dle mého názoru si to špatně označili, a parkoval jsem tam kde to bylo dovoleno.
Situace Víkend, Karlovo náměstí v Praze mezi ulicemi Ječná a Žitná. Přijíždím ze směru Ječné. Hned na roku se nachází přenosná svislá dopravní značka B28 Zákaz zastavení. OK, tady nezaparkuji. Ale opodál (10-20m) se nachází pevná svislá dopravní značka "někajé" parkoviště (předpokládám IP13c - Parkoviště s parkovacím automatem, ale dodatková tabulka hlásí, že o víkendu se neplatí). Čili zaparkuji. Podle mého názoru, platnost zákazu zastavení byla touto značkou ukončena, nejedná se zde o konflikt mezi přechodnou a trvalou úpravou  (Zákon 361/2000 §76), ale jednoduše o ukončení zákazu stání značkou parkoviště, a tak pakuji na placeném parkovišti mimo jeho pracovní dobu zdarma (klidně bych i zaplatil, to není pro tento případ podstatné). Po čase mi přijde účet za manipulaci s vozidlem. Bráním se tedy s tím, že jsem parkoval podle značek, ta jak byly. Zatím je to ve fázi dopisování si s SSHMP.

Našel jsme právní úpravu toho, která značka ruší kterou v již zrušené vyhlášce 30/2001 §12 odst. 1 písm l) značky č. IP 11a až č. IP 11c, č. IP 11f až č. IP 12, č. IP 13b a č. IP 13c ukončují platnost značek č. B 28 a č. B 29, a písm. p) značka (č. IP 13c) ukončuje platnost značek č. B 28 a č. B 29. Avšak nejsem schopen nanjít novější právní předpis, který by toto uváděl. Existuje takový? Existuje také nějaký přepis, který by blíže upravoval, kdy se jedná o konflikt přechodné a stálé místní úpravy, a kdy se jedná o to, že jedna značka ruší druhou. Já vycházím z toho, že o konflikt se jedná, když jsou značky vedle sebe, ale pokud jsou od sebe vzdáleny na více jak délku auta, jedná se o dvě značky, kdy ta vzdálenější může rušit tu bližší.

Předem děkuji za rady!
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení vs. Parkoviště
« Odpověď #1 kdy: 01 Srpna 2021, 22:30:31 »

Aktuálně to popisují TP 65 - Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích: Zákaz vyjádřený značkou č. B 28 končí na nejbližší křižovatce nebo u značky stanovující odlišnou úpravu, tj. u značky č. B 29 „Zákaz stání“a značek označujících parkoviště (č. IP 11a  až č. IP 11c, č. IP 11f až č. IP 12, č. IP 13b a č. IP 13c); má-li zákaz zastavení dále pokračovat, je nutno značku č. B 28 opakovat.
IP zaznamenána