30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Městská policie a vjezd do zákazu  (Přečteno 2240 krát)

Mr. Goodwin

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Městská policie a vjezd do zákazu
« kdy: 06 Července 2021, 08:40:34 »

Zdravím,
včera jsem jel v autobuse kolem českobudějovické pasti na řidiče https://dfens-cz.com/budejovicka-past-na-ridice/, případně google street view https://bit.ly/3whcPJn
Jak je patrné, řidiči tudy nesmí projíždět, opačným směrem ano (asi aby tu nevadili autobusu co vyjíždí od zastávky?) No to je jedno. Každopádně když autobus odjížděl od zastávky a řadil se do levého pruhu (v místech kde je na street view ten červený bus), tak řidič zatroubil na MP, která tam přijížděla a nedala busu přednost, takže byli vykulení a ještě museli couvat. Dost jsem se pobavil, ale vrtá mi hlavou, jestli (městská) policie může projíždět zákazy vjezdu. Majáky neměli, tak jestli mají třeba nějaké povolení...
V praxi to ale předpokládám je jedno, protože i kdybych je vyfotil, tak fotka nebude mít žádnou důkazní hodnotu. A z kamery mířící na danou křižovatku patřící MP asi taky nebudou chtít tahat fotky  :D
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Městská policie a vjezd do zákazu
« Odpověď #1 kdy: 13 Července 2021, 00:13:48 »

vrtá mi hlavou, jestli (městská) policie může projíždět zákazy vjezdu. Majáky neměli, tak jestli mají třeba nějaké povolení...

Zkusím odpovědět, žel mé znalosti jsou amatérské.

Městská policie bez rozsvíceného výstražného znamení podle § 41 ZPPK nemá žádná zvláštní oprávnění, která by dovolovala jim projet zákazové svislé značení, nebo nedávat přednost autobusu. K projíždění zákazů a nedávání předností právě slouží § 41 o vozidlech s právem přednostní jízdy, který říká, že mezi ustanovení, které jsou neplatná pro vozidla s tímto právem patří i § 4 písm. c) téhož zákona, tj. právě:

Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen
...
c) řídit se světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály, dopravními značkami, dopravními zařízeními a zařízeními pro provozní informace.


a také celý § 22: Jízda křižovatkou

K tomu, abyste jim udělal bebí, byste musel buď průběh situace zachytit, nebo získat záznam z veřejných kamer (pozor, kamery jsou městské a policejní, strážníci nemají přístup a kontrolu nad vším), nebo třeba video z toho autobusu (dopravní podnik). Nic vám ale nebrání podat stížnost na jednání neznámé osoby, která v tom a tom okamžiku řídila vozidlo MP a na té a té křižovatce nedala přednost autobusu, aniž by měla zapnutá výstražná světelná znamení podle § 41. A můžete to například podpořit stošestkou s dotazem na to, jaké úkony spojené s výkonem MP plnila hlídka vozidla v uvedenou dobu, proč neměla zapnutá modrá výstražná znamení, atp.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Městská policie a vjezd do zákazu
« Odpověď #2 kdy: 13 Července 2021, 00:27:35 »

Městská policie bez rozsvíceného výstražného znamení podle § 41 ZPPK nemá žádná zvláštní oprávnění, která by dovolovala jim projet zákazové svislé značení, nebo nedávat přednost autobusu. K projíždění zákazů a nedávání předností právě slouží § 41 o vozidlech s právem přednostní jízdy, který říká, že mezi ustanovení, které jsou neplatná pro vozidla s tímto právem patří i § 4 písm. c) téhož zákona, tj. právě:


Toto ještě malinko rozšířím. V minulosti jsem byl svědkem toho, jak MP zahodila auto na invalidech, bez majáků, a šla fotit špatně parkující auta. Rovněž jsem cca rok na to byl svědkem toho, jak si vozidlo MP v celé své šíři najelo na chodník, čímž fakticky zablokovalo chodník a strážník spolujezdec si vyšel do pizzerky vyzvednout pizzu.
V prvním případě jsem si nebyl jist, jestli to vůbec je z jejich strany přestupek. Minimálně na stížnost to bylo, protože určitě mohli parkovat i jinde. V druhém případě mi bohužel došlo až ex-post, co jsem vlastně viděl, neb jsem se věnoval řízení a situaci zahlédl spíše periferně...
Musí mít maják i když parkují na zákazu?
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Městská policie a vjezd do zákazu
« Odpověď #3 kdy: 13 Července 2021, 10:24:56 »

Musí mít maják i když parkují na zákazu?

Tohle upravuje § 27 odst. 6 ZPPK:

Zákaz zastavení a stání podle odstavce 1 neplatí pro řidiče vozidel bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a vojenského zpravodajství při plnění služebních povinností, řidiče vozidla obecní policie při výkonu její působnosti a řidiče vozidel jednotek požární ochrany, zdravotnické záchranné služby a Horské služby při řešení mimořádných událostí8a). Řidič tohoto vozidla je při zastavení a stání povinen učinit opatření nezbytná k tomu, aby neohrozil bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích nebo aby takové ohrožení co nejvíce zmírnil.

Takže při parkování právě blikat nemusejí.

EDIT: Toto ustanovení platí pouze pro obecnou úpravu, ne pro svislé značení (místní úprava). Děkuji Číkus.
« Poslední změna: 13 Července 2021, 13:56:53 od mcsoap »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Městská policie a vjezd do zákazu
« Odpověď #4 kdy: 13 Července 2021, 10:45:52 »

mcsoap> To se vztahuje pouze na zákaz stání/zastavení daný § 6 ZPPK (obecnou úpravou), nikoli na zákaz stání/zastavení daný dopravní značkou (místní nebo přechodnou úpravou).

Tj. mohou parkovat na chodníku, v křižovatce, před přechodem a podobně, ale ne na zákazu svislou nebo vodorovnou značkou.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Městská policie a vjezd do zákazu
« Odpověď #5 kdy: 13 Července 2021, 11:40:14 »

Takže říkáte, že městská policie nemůže stát v zónovém čištění, když jde těch pár nešťastníků, kteří zapomněli, nafotit? To mi otevírá úplně nové dveře
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.