30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Změna důvodu zastavení  (Přečteno 8696 krát)

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Změna důvodu zastavení
« kdy: 19 Ledna 2015, 20:24:50 »

Zdravím všechny,

   vím , že jsem tu někde odpověď četl, ale nemůžu jí najít ani zde na fóru, ani na googlu.  Může policajt měnit tedy důvod zastavení vozidla? Pokud mě chytne třeba za rychlost,odmítnu podepsat a zaplatit, tak bude chtít vidět povinnou výbavu apod., ale mám dojem, že jsem zde někde četl, o povinnosti PaCha sdělit důvod zastavení a pokud neřekne nic jinýho než to, že sem jel údajně rychle, má pak smůlu? Jak to je, neví někdo?
IP zaznamenána
In dubio pro reo

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #1 kdy: 24 Ledna 2015, 01:42:55 »

Vzdělanější jistě doplní, ale viděl bych to minimálně na tohle (obojí ze zákona o policii ČR):

Citace
§13
Policista je povinen před provedením úkonu poučit osobu dotčenou úkonem o právních důvodech provedení úkonu, a jde-li o úkon spojený se zásahem do práv nebo svobod osoby, také o jejích právech a povinnostech. Pokud poučení brání povaha a okolnosti úkonu, poučí nebo zajistí toto poučení ihned, jakmile to okolnosti dovolí.

§11
Policista a zaměstnanec policie jsou povinni
c) postupovat tak, aby případný zásah do práv a svobod osob, vůči nimž směřuje úkon, nebo osob nezúčastněných nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného úkonem.

Takže by podle §13 je policista povinen Vám po zastavení bezodkladně sdělit důvod zastavení (a ne se Vás ptát, jestli víte, proč to udělal) a následně se tohoto důvodu držet a bezdůvodně ho nerozšiřovat.
IP zaznamenána

Mhzz

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 234
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #2 kdy: 24 Ledna 2015, 14:13:03 »

Takže by mohlo být fajn, mu ihned po zastavení říct, že doufáš, že bude ostupovat podle paragrafu 11 a 13, jak mu to zákon o policii ukládá.
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #3 kdy: 24 Ledna 2015, 14:30:15 »

Takže by mohlo být fajn, mu ihned po zastavení říct, že doufáš, že bude ostupovat podle paragrafu 11 a 13, jak mu to zákon o policii ukládá.

Já bych mu to neříkal, ještě by se vyděsil.
IP zaznamenána

Mhzz

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 234
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #4 kdy: 24 Ledna 2015, 14:40:23 »

Zpravidla se bez pozdravu ptám, co jsem provedl. Obvykle jim to musím zopakovat 2x, než mi odpoví. Tohle by mohlo fajnovější. Ono jim pak začne šrotovat, co vlastně chtějí. Jestli vybrat pokutu, nebo řešit stížnost.
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2015, 11:37:36 »

Ješte jenom pro referenci (protože předchozí se týká pouze Policie ČR), v zákoně o obecní policii je to obojí pod jedním paragrafem:

Citace
§ 6
(1) Při provádění zákroků a úkonů k plnění úkolů obecní policie je strážník povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod překročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákrokem nebo úkonem.
(2) Strážník je povinen poučit osoby o jejich právech, provádí-li podle tohoto zákona zákrok nebo úkon spojený se zásahem do jejich práv nebo svobod, pokud to povaha a okolnosti zákroku nebo úkonu dovolují; v opačném případě je poučí okamžitě, jakmile to okolnosti dovolí.

IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2015, 20:27:17 »

ten pragraf 13 je spíš ale náš výklad, ne?  Jestli jim tohle řeknu s odkazem na p.13, tak asi moc neuspěju..?  Jde o buzerační kontrolu poviné výbavy apod., takže je nějak nachytat, abysme tohle nemuseli podstoupit, ačkoliv jí mám
IP zaznamenána
In dubio pro reo

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #7 kdy: 26 Ledna 2015, 22:15:41 »

Teď budu trochu polemizovat:

§ 13 říká, že policista je před provedením úkonu (singulár!) poučit, bla bla. Tedy v případě, že policista změní důvod kontroly, znamená to, že zahajuje nový úkon. Musí tedy znovu postupovat podle § 13.

Čili, "pane policisto, provádíte další úkon?"

Na to by se následně dal velice dobře nabalit § 109, odst 2:
Citace
(2) Policista na žádost osoby vystaví bez zbytečného odkladu písemné potvrzení o provedeném úkonu. Tuto povinnost nemá, dokud její splnění neumožňují okolnosti úkonu.

"Pane policisto, předchozí úkon jste již dokončil? Pak tedy žádám o písemné potvrzení dle § 109, odst. 2."
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #8 kdy: 26 Ledna 2015, 22:23:28 »

Obecně vidím problém v tom, že jako důvod uvede policista "silniční kontrola" a do té schová veškeré svoje buzerování.
 Dokud totiž budou pachové moci dělat kontrolní kontroly, tak se z toho nedostaneme.
IP zaznamenána

Mhzz

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 234
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #9 kdy: 26 Ledna 2015, 23:09:16 »

To je sice pravda, ale:
1. Pokud měří, uvést to nesmí, bo by to nebyla pravda
2. Silniční kontrolu může provádět pouze pokud stojí u silnice, ne že tě zastaví z jedoucího auta, k tomu musí mít důvodné podezření
IP zaznamenána

RaawYeezus

  • Příspěvků: 96
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #10 kdy: 09 Srpna 2016, 18:54:35 »

To je sice pravda, ale:
1. Pokud měří, uvést to nesmí, bo by to nebyla pravda
2. Silniční kontrolu může provádět pouze pokud stojí u silnice, ne že tě zastaví z jedoucího auta, k tomu musí mít důvodné podezření

Podle kterého zákona nemůžou provést kontrolní kontrolu po STOPce z auta?


Sent from my iPhone using Tapatalk
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #11 kdy: 10 Ledna 2017, 11:21:34 »

2. Silniční kontrolu může provádět pouze pokud stojí u silnice, ne že tě zastaví z jedoucího auta, k tomu musí mít důvodné podezření

oživím to,  má někdo k této větě podklad?  Já měl za to, že zastavovat z jedoucího auta nesmí jen městapo, pokud to není kvůli podezření z přestupku.. ?
IP zaznamenána
In dubio pro reo

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Změna důvodu zastavení
« Odpověď #12 kdy: 10 Ledna 2017, 17:48:51 »

2. Silniční kontrolu může provádět pouze pokud stojí u silnice, ne že tě zastaví z jedoucího auta, k tomu musí mít důvodné podezření

No mne a nejen mne mnohokrát zastavili autem se stopkou kvůli kontrole dokladů a fouknutí... To jako na to nemají nárok?
IP zaznamenána