30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zákaz stání - nesouhlas  (Přečteno 1748 krát)

Já1

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Zákaz stání - nesouhlas
« kdy: 16 Dubna 2021, 20:35:33 »

Zdravím,

tak už došlo i na mě. Pokusím se vysvětlit situaci a zeptat se na pomoc.

Za stěračem auta jsem našel upozornění od MP Brno, že jsem podezřelý ze spáchání přestupku stáním vozidla. Nechápal jsem, o co jde, dostavil jsem se k podání vysvětlení (měl jsem zato, že to bude omyl, co vyřešíme). Tam mi sdělili, že jsem stál v zóně zákazu stání kvůli blokovému čištění, ukázali mi fotku ze dne přestupku, kde byla značka. Když jsem auto parkoval, rozhodně tam značka nebyla, mám o tom i záznam z palubní kamery (bohužel s vadným časovým razítkem, předtím se vybila a vynulovala).

S přestupkem jsem nesouhlasil a pošle se to do správního řízení. Řekl jsem jim, že při parkování méně než týden zpět (což má být nějaká lhůta na umístění značky před čištěním) tam značka nebyla, což zapsali. Asi by nebyl problém, bohužel mi až doma došlo, že jsem se asi spletl a asi jsem tam to auto měl zaparkované už více než týden před přestupkem (tzn. více než týden před tím, jak se tam čistilo).

Poradili byste mi nějaký postup a jestli mám šanci to vyhrát (případně co by mi hrozilo při prohře)? I pokud jsem tam to auto dával více než týden před čištěním? Určitě tam značka nebyla, bohužel nevím přesně kdy to bylo. To, že se tam bude čistit jsem ale neměl šanci zjistit, to bych to auto musel kontrolovat každých pár dní.

Díky za nápady a hezký den
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz stání - nesouhlas
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2021, 21:16:52 »

Byla chyba vůbec chodit na MP. Chápu, že to běžný "slušný občan" považuje za logické a čeká nějakou "férovou" domluvu, ale policista, ani úředník prakticky nikdy neustoupí ze svého názoru. Lístečky za stěračem se zásadně ignorují.

Záleží také, jestli jste se na MP přiznal k tomu, že jste to řídil, ale nesouhlasil s přestupkem. Pak lze očekávat, že SO bude řízení zahajovat rovnou s Vámi jako řidičem. Naopak, pokud jste se nepřiznal, tak by se mělo jet procesním modelem výzvy k uhrazení určené částky. Pak je ještě dosti možný scénář, že jste se fakticky přiznal, ale MP a úřad se na to vysere a pošle to na úřad a ten opět pojede modelem výzvy k uhrazení určené částky, která bude adresována provozovateli.

Co se týče záznamu z palubní kamery - mám za to, že příliš velkou roli nebude hrát. Ono časové razítko (předpokládám nějaký žlutý text s časem v pravém dolním rohu, nikoliv časové razítko) by šlo klidně snadno odstřihnout a současně by tam šlo i podvrhnout nějaké jiné, ale to IMO zdůrazní i správní orgán a na tento důkaz ohled brát nebude.

S postupem se Vám zde určitě pomoci dostane. Pro začátek lze poradit, abyste veškerou poštu od úřadu přebíral poslední možný den (aktivní užívání lhůt hraje obrovskou roli). Potom ji zde zveřejněte v anonymizované podobě (sken, nebo kvalitní fotky).
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Já1

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz stání - nesouhlas
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2021, 21:33:12 »

Bohužel jsem přiznal, že řidič jsem byl já. Ještě by mě zajímalo - pokud jsem omylem uvedl nesprávné datum, kdy jsem parkoval, a že tam ta značka nebyla (prostě jsem se seknul), můžou to brát jako nepravdivou výpověď a hodit mi pokutu jěště za to?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz stání - nesouhlas
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2021, 22:10:23 »

Až přijde sprdelní výzva (výzva provozovateli vozidla k uhrazení určené částky), ozvěte se. Ohledně Brna umíme úplné zázraky :-)
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz stání - nesouhlas
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2021, 22:11:33 »

Určitě ne. Ačkoliv ještě správní řízení neběží (a nejednalo se afaik o podání vysvětlení před správním orgánem, nýbrž městským policistou, který je v "roli" správního orgánu jen v několika taxativně vymezených situacích, nejčastěji když vypisuje blokovou pokutu), analogicky lze pro pochopení nahlížet k § 2 odst. 2 písm. e) zákona č. 251/2016 Sb. Velmi zjednodušeně (a obecně), křivá svědecká výpověď je úmyslný čin, kterým se snažíte nějakým způsobem ovlivnit správní řízení, ve kterém vystupujete jako svěděk. Vy jako obviněný obecně nemusíte stavět obhajobu na pravdě. Správní orgán musí případnou lež vyvrátit, nebo dostatečně odůvodnit, proč se domnívá, že se nejedná o pravdivé tvrzení.

Ad šance: Šance na výhru určitě je a troufnu si říct, vzhledem k prioritizaci velkých úřadů (které se soustředí na aktivní řešení závažných přestupků a závažné přestupky se hodnotí podle výše sankce, kterou může úřad vybrat) je i dost velká. Bude to však chtít aktivní přístup z Vaší strany (za pomoci místních přispěvatelů), samo se to nevyhraje. Vzhledem k tomu, že šlo o banální parkování v blokovém čištění, tak to na 99,9% bude § 125c odst. 1 písm. k) zákona č. 361/2000 Sb. a sankce bude 1500 Kč pokuta + 1000 Kč správní poplatek. To ale jen v případě prohry a jak jsem již zmiňoval, šance na prekluzi je slušná.

Číkus > Skutečně přijde sprdelní výzva, když se přiznal městapu? Nepřijde rovnou příkaz?
« Poslední změna: 16 Dubna 2021, 22:17:11 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz stání - nesouhlas
« Odpověď #5 kdy: 16 Dubna 2021, 22:19:28 »

johncreek> Pokud přijde rovnou (sprdelní) příkaz, je to předem vyhrané.

OT: Už jsem něco podobného kdysi psal jinému uživateli: Kvalitu nelze nahradit kvantitou. Jen počtem příspěvků se povýšení nedočkáte. Pokud se v odhadu mýlím, tento odstavec ignorujte.
IP zaznamenána

Já1

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz stání - nesouhlas
« Odpověď #6 kdy: 16 Dubna 2021, 23:12:28 »

Přiznal jsem, že jsem byl řidič, ale nesouhlasil jsem s přestupkem, tak to posílají dál.

Městská policie (když to řeším v budově za přepážkou) se tedy nebere jako správní orgán?

Jde mi teď o ten omyl s datem parkování, co jsem tam uvedl. Ono v zákonu č. 251/2016 se v §2 odst. 2 písm. b) ještě píše uvede nesprávný nebo neúplný údaj správnímu orgánu (úmyslně). Ale nevím, jak by mi prokázali, že jsem se nespletl a byl to úmysl a ještě k tomu bylo to jen u MP. A ještě jsem je poté informoval e-mailem, že data jsem asi spletl, nevím je přesně a uvedl jsem je omylem. Jsem asi jen paranoidní, ale děsí mě ta pokuta do 50 000 Kč tam, tak chci mít klidné spaní.
Řeším tohle poprvé, tak aspoň pro příště budu moudřejší a vůbec podání vysvětlení budu nejdřív konzultovat.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz stání - nesouhlas
« Odpověď #7 kdy: 16 Dubna 2021, 23:39:42 »

- Jak se to má s obecní policií jako správním orgánem si můžete přečíst zde, strana 13.
- Ne, za chybné tvrzení se vám téměř určitě nic nestane a nejspíš ani nebude pro případné SŘ příliš relevantní.
- Cokoliv dovysvětlovat emailem bylo zbytečné.
- Sankce se běžně vyměřují na spodní hranici a nevím, jak moc zlotřilý by ten úmyslný čin musel být, aby SO vyměřil 50 000 Kč. Vyhrožování tou výší splnilo svůj účel - vyděsilo Vás to.
- Zachovejte klid a diskutujte postup s místními. Je to jen blbý parkování a nic víc, než pár tisícová pokuta nehrozí.
« Poslední změna: 17 Dubna 2021, 00:48:34 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Já1

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz stání - nesouhlas
« Odpověď #8 kdy: 17 Dubna 2021, 10:09:01 »

Vyhrožování účel spnilo, to máte pravdu. Zvláště když to zastihne člověka, když má nejméně času a nervů to řešit.

Každopádně děkuji moc za odpovědi, je úctyhodné, že to tu řešíte  :)
IP zaznamenána