30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: bonus/malus pov. ručenní  (Přečteno 5371 krát)

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
bonus/malus pov. ručenní
« kdy: 21 Ledna 2021, 10:04:45 »

Ahoj,

stala se mi zajímavá věc.
Dlouhá léta každý rok vypovídám pov. ručení z důvodu nesouhlasu s navýšením ceny a zakládám přes jeden srovnávač nové, které je samozřejmě levnější, jak původní smlouva s "bonusem" za věrnost.

No akorát teď jsem to zkoušel a po zadání RČ a ověření v registrech mi najednou cena vyskočila z cca 2100,- na 2800,- Předtím mi vždy cena zůstávala stejná i po ověřování registrů. Muselo se tam něco udát, jinak by mi najednou z ničeho nic nenavyšovali cenu.

Vola jsem do toho srovnávače a tam mi potvrdil, že vidí cca 130 měsíců a že je to divné, protože minulý rok u té samé smlouvy jsem měl přes 200. Počet škod 0.
Což je také divné, protože pokud vím, tak na max. bonusy se člověk dostane když překročí 120 měsíců.

Žádnou nehodu jsem neměl, jediné co jsem minulý rok udělal, že jsem využil asistenční odtah při defektu pneu v rámci pov ručení. Ale podle operátora to nemělo mít vliv na bonusy.

Stalo se někomu něco podobného?
Momentálně jsem dle návodu na čkp mi nevystaví souhrinný výpis, protože to jsou neschopní lenoši. Vypadá to, že asi abych se něčeho doprátral, tak budu muset obeslat všechny pojišťovny. Už se za ty roky nepamatuju, kde jsem měl všude pojištění.
« Poslední změna: 21 Ledna 2021, 10:15:04 od cocomoon »
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #1 kdy: 21 Ledna 2021, 10:42:28 »

Pokud si pamatujete SPZ, tak se to dá dohledat na vyhledávači pojištění dle SPZ na stránkách ČKP. Tuším od roku 2000.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #2 kdy: 21 Ledna 2021, 11:00:34 »

A kde konkrétně?
Já znám jen stránku, kde se dá dohledat jestli bylo auto pojištěné k určitému datu.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #3 kdy: 21 Ledna 2021, 11:06:59 »

To je ona. Z vyhledání vypadne pojišťovna a časové období.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #4 kdy: 21 Ledna 2021, 13:21:41 »

Z čeho soudíte, že máte něčím "garantovanou" cenu 2100 Kč? Pojistné je předmětem cenotvorby jednotlivých pojistitelů, která podléhá překotnému vývoji.
Vaší poznámku, že se "něco muselo udát" pak mohu potvrdit.
Po spuštění povinného ručení (dříve zákonná odpovědnost) pak ještě cca do roku 2012 skutečně většina pojistitelů pracovala s algoritmem - rok á 5% bonusu, tedy po 10 bezeškodních letech (120 měsíců) pojistník "nasbíral" maximální bonus 50%. Při vzniku pojistné události pak docházelo ke snížení o 36 měsíců z rozhodné doby. Bylo to jednak přímo v pojistných podmínkách a také to byla standardní obchodní řeč - pokud měl někdo bezeškodních např. 16 let, pak měl 192 měsíců a vlastně 2 pojistné události na jeho bonus neměly vliv, neboť by mu po odečtení 2 x 36 měsíců stále zůstalo zmíněných 120 měsíců. Tohle už cca 4 roky neplatí.
Přesvědčit se o tom šlo kdykoliv měl někdo škodu a následně pojišťoval nové vozidlo. Je to ale skryté, mimo jiné tím, že pojistitelé každý rok upravují cenu, takže reálně nemáte jakoukoliv možnost si to přepočítat (nehledě na absenci sazebníku dle druhu vozidla a kubatury, který dříve zveřejňovala každá pojišťovna). Stejně reálné je ale to, že v případě jakékoliv škody bude pojistné v dalším roce vyšší.
No a v posledním roce došlo k dalšímu vývoji, kdy se v pojistných podmínkách už zcela přestává objevovat jakákoliv závislost škodního průběhu a systému bonus/malus. Takže neuvidíte žádné dopočítatelné odůvodnění - žádná procenta, žádný počet měsíců, žádný postup zohlednění škody , případná výše škody - prostě nic. Zůstává reálně pouze ujednání kopírující zákonnou povinnost dle 168/99 §3b (2), tedy "bude zohledněn škodní průběh" - ovšem bez vysvětlení toho, jak reálně zohledněn skutečně bude.
Zkuste prohlédnout pojistné podmínky k té vaší kalkulaci, zda-li tam nějaké číselné hodnocení škodního průběhu někde objevíte (nevylučuji, že některé "okrajové" pojisťovny, to zatím mohou mít).
Dále se pak pro hodnocení škodního průběhu začíná pracovat výhradně s údaji o škodním průběhu vedenými ČKP podle RČ - může se to projevit tak, že jedno bezeškodní pojištění u jednoho pojistitele bude znehodnocení jiným pojištěním u jiného pojistitele, ze kterého bude plněno.
Stal se z toho těžko kontrolovatelný, spíše úplně nekontrolovatelný systém.
Zajímaly by mě zkušenosti ostatních kolegů, pokud četli svoje pojistné podmínky při sjednávání nových pojištění POV - nemám kapacitu odkontrolovat všechny.

ČKP pak na svém webu tvrdí, že se vším je nutné se obracet na svého pojistitele, který je jediným zdrojem dat, nicméně pojistitelé se začínají odkazovat na ČKP, která je jediným zdrojem údajů o škodách. Jakýkoliv problém či chyba, pak může znamenat nákup kostkované čepice a fajfky a dlouhé pátrání - zejména v případě více vozidel a častých změn pojistitele. Chystám se v nejbližší době kontaktovat ČKP podle 101/2000 a vyžádat si veškeré osobní údaje o mé osobě. Podělím se o zkušenost. Data evidují od roku 2000.
« Poslední změna: 21 Ledna 2021, 16:29:55 od gumidos »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #5 kdy: 21 Ledna 2021, 13:37:31 »

Já samozřejmě neříkám, že mám nárok na 2100,-
V tom případě by mě tedy zajímalo, kdo se dostane na tu částku, kterou nabízí srovnávač.
Vždy do ověření bonusů ukazují částku s maximálníma slevama.

Já vlastním osobáky zhruba 20 let. Za tu dobu jsem neměl ani jednu škodní událost.
Doslovně po zadání rč a ověření bonusů mi napíšou, že "po ověření bonusů v databázi jsme byli nuceni zvyšit cenu o 600 kč".
Také tam po zadání rč vidím že mám pouze necelých 130 měsíců bezeškodního průběhu. Minulý rok to bylo přes 200.

Dlouhou dobu jsem byl u ČP. Jestli mi to nějak nerozhasili v databázi, tím jak se sloučili s Generali. Zkusil jsem emailem oslovit současnou pojišťovnu (axa) s žádosti o zaslání potvrzení o bezeškodném průběhu.
Tak uvidí, jestli mi to pošlou. Když jo, tak pošlu žádosti do dalších pojišťoven. Když ne, tak asi budu muset založit DS a postup opakovat.

Momentálně se nejsem schopen dostat jako nový zákazník na lepší cenu, než mi přišla domů složenkou ke starému ručení s jak já říkám "bonusem" za věrnost. Předtím jsem se vždy u nové pojistky dostal na lepší cenu, než chtěli za povinné ručení, které by mělo pokračovat.

Nebo si už vymysleli past na lidi, jako jsem já, kteří každý rok vypovídají smlouvy a zakládají nové :D
« Poslední změna: 21 Ledna 2021, 13:40:36 od cocomoon »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #6 kdy: 21 Ledna 2021, 13:45:05 »

Zkuste spíše také vyzvat ČKP ke sdělení všech vašich osobních údajů.
Jinak cenový rozdíl lze dnes přičíst řadě důvodů, nesouvisejících  se škodním průběhem
- věk řidiče  v kombinaci s pohlavím
- bydliště
- u Allianz jejich roční "nájezd kilometrů".
atd. atd. 
Takže těch 2100 Kč může mít např. 45 letá žena z Dolní Řytě :)
« Poslední změna: 21 Ledna 2021, 13:47:25 od gumidos »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #7 kdy: 21 Ledna 2021, 13:52:18 »

Toto vše se zadává už předtím. Takže je s tím kalkulováno.
ČKP zkusím, ale nedělám si velkou naději, že z nich člověk něco vyrazí jen přes email.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #8 kdy: 21 Ledna 2021, 14:58:01 »

Mam zkusenost, ze nabidka pro nove klienty se temer nemeni, tedy tam, kde jsem zvykly na 2000-2200 Kc rocne, tam to lita o stovku nahoru dolu a stejnou cenu mi to nabidlo i ted. Nehlede na kazdorocni PR clanky o tom, ze pojistne pujde vsude strme nahoru.

Nespadl jste treba do kategorie duchodce? Nebo nejaka ne uplne bezna motorizace? Elektro? Hybrid? LPG? CNG? Extremni pomer vykon/objem?
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #9 kdy: 21 Ledna 2021, 15:33:08 »

Věk je polovina života. Mladej už né a do důchodu daleko.
Auto mám furt to samé. Obyč kombík 2.5 cca 120kw na lpg.

Nejhorší je, že ty auta mám 4 kousky. Takže jestli mě to z nějakého důvodu bude penalizovat na všech, tak je to rázem o 2 tis ročně víc co člověk nacpe do pojišťovnám.
Už jen z principu dělám každý rok tuto estrádu s výpovědí smluv, abych jim prostě dával na ty jejich mramorové paláce co nejméně.

Budu pátrat dál, samotného mě to zajímá. Mám na to ještě dva měsíce.
« Poslední změna: 21 Ledna 2021, 15:35:36 od cocomoon »
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #10 kdy: 21 Ledna 2021, 17:36:03 »

Občas nechám spočítat pojištění u jedné agentky, která u nás dělá všechna možná pojištění. Má přístup do databáze, takže bych za někým takovým skočil.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #11 kdy: 21 Ledna 2021, 17:45:51 »

Hmmm, ta cena v minulosti za dane auto mi prijde hooodne dobra, az podezrela, mozna sem dalsi hodi sva data... Ja mel na sebe psane benziny 1.4-1.6 litru pod 100 kW a rekneme 1950-2200 Kc ve srovnavacich podle limitu plneni, bez jakychkoli priplatku, obcas nejaka asistence v cene. S maximalnim bonusem a snad vsemi polehcujicimi okolnostmi. V minulosti jsem do tech srovnavacu daval ze srandy ruzna cisla, kdysi se jelo podle objemu, nad dva litry to byl ranec, ale pak prisly turba a preslo se na vykon. Od te doby byl zaklad do 100 kW, pak trochu priplatek.

Nebyla ta ctyri aura v minulosti pojistena najednou, nejaka mnozstevni sleva nebo neco takoveno?
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #12 kdy: 21 Ledna 2021, 21:10:20 »

Chcete zjistit jak jste na tom s bonusy? Pošlete mě SZ, mohu Vám to informativně vyjet ze systému ČKP. Jinak zrovna poslední 2 roky pojistné letí nahoru u všech pojistitelů, nic neobvyklého.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 021
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #13 kdy: 21 Ledna 2021, 22:22:29 »

Nejhorší je, že ty auta mám 4 kousky.
Používáte je současně? Třeba by šly všechny 4 postavit na jedny papíry. :-)
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:bonus/malus pov. ručenní
« Odpověď #14 kdy: 22 Ledna 2021, 00:50:55 »

Jsem na tom podobne, vsude zdrazili. Na skoro 5l jsem mel zakladni POV 2800, s pripojistenim 5600kc. Nyni je to po zdrazeni 6800 a na uplne novou smlouvu 7500kc. Tak jsem navstivil magistrat a tri auta jsou v depozitu a na dve platim. Do budoucna omezim i pripojisteni na nutne minimum, necham jen zivly a zver.
IP zaznamenána